Česko čeká teplý týden, před víkendem se zase ochladí

Nahrávám video
Předpověď počasí
Zdroj: ČT24

Po chladném začátku týdne se v Česku začne ve druhé polovině května postupně oteplovat, ve středu by teploty měly překročit dvacet stupňů Celsia na celém území republiky. Ve čtvrtek se znovu mírně ochladí, výraznější oteplení by mělo dorazit až na konci víkendu a začátkem příštího týdne. Oblačnost bude proměnlivá, občas zaprší, noci zůstanou chladné a výjimečně se na začátku i konci týdne mohou objevit přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Uplynulý víkend na většině území pršelo, na horách sněžilo. „Během víkendu spadlo nejvíc srážek na severním návětří Krkonoš, Jizerských hor a v Jeseníkách a Beskydech, místy přes třicet milimetrů. V nejvyšších polohách leželo v neděli ráno kolem deseti centimetrů sněhu. Dnes už sněžení přejde do deště a sníh bude tát,“ uvedli ráno meteorologové na síti X.

V pondělí zůstane obloha většinou zatažená, občas dorazí déšť nebo přeháňky, na horách na severovýchodě bude sněžit. Slunce se přes mraky ukáže hlavně v jihozápadní polovině Čech, jinde zůstane obloha převážně zatažená. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 13 až 17 stupňů, v severovýchodní polovině země bude ale jen kolem deseti stupňů Celsia.

„Počasí u nás ovlivňuje tlaková níže nad Pobaltím, k nám se zatím dostává studený a poměrně vlhký vzduch od severu. Nad Českem je nyní hodně oblačnosti, jde většinou o nízkou oblačnost,“ uvedla meteoroložka ČT Milada Křížová. Podle ní je hodně srážek na severovýchodě území a mají formu přeháněk. „Sněhové srážky se stále vyskytují v nejvyšších polohách, například na Lysé hoře, kde se ještě objevuje sněžení, ale teploty půjdou postupně nad nulu,“ dodala.

V úterý bude hlavně na severovýchodě ještě pršet, jinde se postupně vyjasní a o několik stupňů oteplí. „Bude ubývat oblačnosti, přechodně bude odpoledne přibývat kupovité oblačnosti, mohou se objevit přeháňky na horách, ale celkově srážek bude poměrně málo,“ dodala meteoroložka.

Nahrávám video
Události: Příliš chladný květen
Zdroj: ČT24

Teploty mají vystoupat až na 23 stupňů

Ve středu mohou teploty přes den vystoupat na některých místech až na 23 stupňů. „Budeme začínat s projasněnější oblohou, ale během dne bude narůstat kupovitá oblačnost a od severozápadu můžeme očekávat místy přeháňky nebo dokonce bouřky,“ dodala Křížová.

Další den se obloha zatáhne, místy bude pršet, přes den bude nanejvýš 18 stupňů, na Moravě a ve Slezsku o něco tepleji. „Ve čtvrtek ale přejde studená fronta, objeví se ojedinělé bouřky a za frontou se opět ochladí,“ konstatoval ČHMÚ. Přes den bude ve čtvrtek nanejvýš 18 stupňů, na Moravě a ve Slezsku o něco tepleji.

V pátek by mělo být jasno až polojasno, místy zaprší, nejvyšší denní teploty budou od 13 do 17 stupňů Celsia. O víkendu se stejně jako na začátku týdne mohou v noci a k ránu znovu objevit přízemní mrazíky. Potom se začne oteplovat. „Na přelomu tohoto a příštího týdne začnou teploty zase stoupat postupně i lehce nad 20 stupňů,“ dodali meteorologové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát loni zdědil dům v centru Prahy, traktory, odznáčky či fenu

Stát loni zdědil rekordní majetek v hodnotě přes 560 milionů korun. Získal třeba budovu v Praze na Starém Městě za desítky milionů korun, traktory nebo sbírku odznaků, zjistila ČT. Majetek Česku připadl díky odúmrti, kdy stát dědí po lidech, kteří nesepsali závěť a zemřeli bez dědice. Loni ÚZSVM řešil 1615 případů, nejvíce od roku 2016.
Právě teď

Z Československa zmizely po revoluci mnohé památky a starožitnosti

V 90. letech minulého století, po konci komunistického režimu a otevření hranic, mizely památky z tehdejšího Československa nevídaným tempem. Zloději vykrádali výzdobu kostelů, do zahraničí „se přemisťovaly" i vnější kamenické výrobky. Venkov navíc začali objíždět obchodníci, kteří za pár korun skupovali leckdy hodnotné starožitnosti. Lidé se tehdy levně zbavovali starých věcí a předmětů, protože o jejich skutečné hodnotě neměli ani tušení. Takový vývoz sice byl nelegální, přesto mnohé věci končily v cizině. Kolik přesně starožitností a kulturních památek zmizelo nenávratně v zahraničí, nikdo nevyčíslil. Existují jen odhady a ty říkají – byly jich statisíce.
před 30 mminutami

Některé sněmovní výbory stále nemají vedení, kandidáti opozice jsou neúspěšní

Spory o obsazení vedení sněmovních výborů pokračují. Na některé posty míří bývalí ministři, například někdejší ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) ale v prvním kole volby neuspěl. Opozice koalici vyčítá, že odmítá podpořit členy bývalého kabinetu. Avizuje, že spor se může projevit i v dalším jednání Poslanecké sněmovny. Podle vládních stran jde ale o výhrady k samotným kandidátům a rozhodnutí jednotlivých poslanců.
před 2 hhodinami

Armáda pořídila čtyřicítku cisteren pro ochranu svých objektů

Armáda přezbrojuje a s ní i vojenští hasiči. Za zhruba půl miliardy korun pořídili celkem 37 cisteren, většinu v klasické červené barvě, ale čtyři jsou rovněž v armádní zelené. Chrání s nimi armádní základny, muniční sklady a výcvikové prostory. Stejně jako ostatní civilní stroje vozí vodu, hadice a vyprošťovací zařízení. Část vozidel má ale navíc například protichemické sady nebo zdravotnické vybavení. A specialitou všech jsou ve střeše zabudované termokamery. Hasiči u armády dostali také nové obleky, béžové, aby víc odrážely teplo, a se speciálními úpravami. Modernizací této části armády se zabývala Zóna ČT24.
před 10 hhodinami

Největší nábytkářské řetězce posilují svou pozici na trhu

Tržby z prodeje nábytku v Česku loni klesly asi o tři procenta na 43 miliard korun, vyplývá z odhadu Asociace nábytkářů. Lidé více kupovali zboží z dovozu než české výrobky. Poměr byl zhruba sedm ku třem. Úspěšný rok hlásí největší nábytkářské řetězce, které mají na trhu až třetinový podíl. Přestože prodej přes internet každým rokem roste, většina lidí míří za nábytkem do obchodních domů. Zboží chtějí vidět a vyzkoušet si ho. Častěji poptávají servis takzvaně na klíč. Do většiny velkých nábytkářských řetězců dodávají i české firmy. Obecně objem tuzemské výroby ale poslední dva roky klesá.
před 11 hhodinami

Dvacet pět tisíc přihlášek na SŠ za týden, uchazeči mají čas do 20. února

Za první týden podalo přihlášky na střední školy dvacet pět tisíc dětí. Většina se ještě rozhoduje. Přihlášku si mohou podat až do 20. února. Přijímačky budou psát v první polovině dubna. Už minulý týden ale žáci mohli posoudit své znalosti zdarma na zkoušce nanečisto od Cermatu. Komerční organizátoři po ní zaznamenávají větší zájem o volné termíny. V Praze je letos přes jedenáct tisíc deváťáků, tedy o pár stovek méně než loni. Zhruba třetina přihlášek na zdejší střední školy ale chodí ze Středočeského kraje. Celkově je pro více než sto tisíc deváťáků na veřejných školách sto sedmnáct tisíc míst. Nabídka vzhledem k demografii mírně klesla. Některé obory ale posilují, reagují například na poptávku na pracovním trhu.
před 11 hhodinami

Vláda ponechá v platnosti zpomalení růstu nových penzí

Vláda ponechá v platnosti zpomalení růstu nových penzí, které začalo platit od ledna 2026. Kabinet Andreje Babiše tak zachová jednu ze dvou klíčových částí důchodové reformy prosazené předchozí vládou Petra Fialy (ODS), uvedl pro ČT ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Při schvalování reformy přitom politici z ANO i SPD slibovali, že zruší i tento parametr. V praxi to znamená, že lidem, kteří odejdou do penze v následujících letech, bude stát každý rok vypočtený důchod mírně snižovat.
před 12 hhodinami

Návrh rozpočtu podle Babiše neodporuje zákonu, rozpočtová rada je dle něj zbytečná

Návrh státního rozpočtu na letošní rok neodporuje zákonu o rozpočtové odpovědnosti, uvedl v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova premiér Andrej Babiš (ANO). Nesouhlasí s opačným stanoviskem Národní rozpočtové rady (NRR), kterou označil za zbytečnou instituci. Premiér také řekl, že chce být aktivní v trestním procesu kauzy Čapí hnízdo, i když ho sněmovna ke stíhání nevydá. V pořadu rovněž nevyloučil budoucí spolupráci s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou či se vyjádřil ke kauze zpráv předsedy Motoristů Petra Macinky.
před 18 hhodinami
Načítání...