TÉMA

Počasí

Tornáda a bouře zabily v Tennessee šest lidí a další desítky zranily
Nejméně šest mrtvých a více než dvacet zraněných si v sobotu vyžádaly silné bouře a tornáda v americkém státě Tennessee. Mezi mrtvými je i nejméně jedno dítě, informuje agentura AP. Více než osmdesát tisíc lidí je podle agentury Reuters bez elektřiny.
před 5 h hodinami|ČTK
Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji
Smogová situace v Moravskoslezském kraji již neplatí. Meterorologové stav odvolali v sobotu odpoledne v aglomeraci Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka. Smogovou situaci vyhlásili ve čtvrtek kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám. V ostatních částech regionu ji meteorologové odvolali už v pátek. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
včera|ČTK
Večer hrozí na jihu a západě Čech ledovka, v sobotu se může tvořit na většině území
V jižních a jihozápadních Čechách se v pátek večer, v noci a v sobotu ráno může tvořit ledovka. Od sobotního večera hrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky na většině území republiky, uvedli v aktuální výstraze meteorologové. V Karlovarském kraji se stalo několik nehod, uzavřená je kvůli nim dálnice D6.
8. 12. 2023, Aktualizovánovčera v 19:53|ČTK
První předpovědi počasí letošní ukrajinské zimy naznačují problémy pro obě strany
Nástup zimy znamená pro válkou svíranou Ukrajinu poměrně složité období, přičemž z pohledu vojenských operací můžou zamrzlé řeky nebo bahno představovat jistou příležitost pro obě strany. Zima na Ukrajině je oproti té středoevropské obecně dost odlišná. A projevuje se to i v předpovědi na tu letošní.
8. 12. 2023|Tomáš Karlík, Michal Žák
Víkend přinese oteplení, v příštím týdnu mohou teploty vystoupat k deseti stupňům
V Česku se o víkendu oteplí, denní teploty v průměru vyšplhají nad nula stupňů Celsia. I tak ale bude v noci stále mrznout. O víkendu by mělo sněžit nebo pršet, při mrznoucím dešti pak hrozí tvorba ledovky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výraznější oteplení očekávají meteorologové v příštím týdnu, v Čechách až k deseti stupňům Celsia, na Moravě a ve Slezsku bude chladněji.
7. 12. 2023|ČTK, ČT24
Sníh v kupé, cestující v kabátech. Silné mrazy zkomplikovaly jízdu některými vlaky
Mrazy komplikují cestování po železnici. Některé vlaky kvůli nízkým teplotám vůbec nevyjely, jiné soupravy mají problémy s topením. Výměna poškozených dílů přitom může trvat i delší dobu. U spojů placených z veřejných rozpočtů za to dopravci dostávají pokuty.
7. 12. 2023|ČT24
Mrazy komplikují opravu hráze Jordánu v Táboře
Mrazy komplikují opravu hráze vodní nádrže Jordán v Táboře. Dělníci chtějí stihnout plánovaný vánoční termín pro její znovuotevření. Hráz Jordánu je v Táboře zavřená od jara, jezdit po ní zatím smějí jenom autobusy a auta záchranné služby.
6. 12. 2023|ČT24
Na zledovatělých chodnících hrozí úrazy, poranění lidé mohou žádat náhradu škody u správců komunikací
Po celém Česku jsou sice v terénu stovky pracovníků technických služeb a správy komunikací, kteří pracují na chodnících pokrytých sněhem a ledem, uklidit všechny cesty pro pěší se jim ale nedaří. Nemocnice se v těchto dnech plní lidmi, kteří se po pádu na zasněženém terénu nebo ledových zmrazcích zranili. Lékaři ošetřují hlavně pohmožděniny, vymknuté kotníky a zlomeniny. Nejohroženější jsou přitom senioři.
5. 12. 2023, Aktualizováno5. 12. 2023 22:39|ČT24
Počasí
„Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.“ Zprávy o révě jsou i svědectvím o klimatu
V rámci září patří svátek svatého Václava k těm na pranostiky bohatším. A jak to tak bývá, najdeme pro 28. září lidové říkanky slibující jak slunečné, tak deštivé počasí. Kterým letos připíšeme body za splněnou vizi o budoucím stavu povětrnosti? A v čem může pěstování vína pomoci meteorologům a klimatologům? Odpovídá meteoroložka ČT Alena Zárybnická.
28. 9. 2020|Alena Zárybnická
Počasí
Deště zvedly v podhůří Beskyd hladiny řek. V Moravskoslezském kraji zasahovali hasiči
Poslední zářijový víkend je v Česku deštivý. Ve Zlínském a Moravskoslezském kraji lijáky zvedly hladiny řek. Druhý stupeň panoval dle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Bystřičce. Večer už ale na žádném toku druhý stupeň nepanoval. První stupeň pak platil na třech řekách ve Zlínském kraji. Na Opavsku nebo v Ostravě zasahovali hasiči, odčerpávali hlavně sklepy.
26. 9. 2020, Aktualizováno26. 9. 2020 20:32|
Počasí
Rtuť na třiceti stupních. Tropické teploty v Česku vydrží až do pátku
První dekáda srpna se letos díky vlně veder stane zřejmě nejteplejším obdobím celého roku 2020. Horka vrcholila o uplynulém víkendu, kdy se teplota pohybovala kolem třiceti stupňů a v Ústeckém kraji překročila hodnotu 35 stupňů. Tropické teploty mají vydržet až do pátku.
10. 8. 2020|Pavel Karas
Počasí
Na hřebenech Alp sněží, na Zugspitze napadlo přes 20 centimetrů sněhu
Výrazné ochlazení se nevyhnulo ani Alpám. V nejvyšších polohách německých, rakouských a italských Alp napadlo do rána i kolem 30 centimetrů sněhu.
4. 8. 2020, Aktualizováno4. 8. 2020 19:09|Alena Zárybnická
Počasí
Vlna veder zůstává v nedohlednu, Česko čekají chladnější týdny
V letošním roce zatím počet tropických dnů nepřekročil desítku. Přesněji řečeno: dnů, kdy se teplota v Česku dostala aspoň na jedné stanici na 30 stupňů Celsia a výš, bylo zatím jenom osm a výraznější změna se nečeká; až do půlky srpna má být léto spíše teplotně podprůměrné.
15. 7. 2020|Pavel Karas
Počasí
Sesuvy půdy, poničené domy a desítky obětí. Prudké deště dál pustoší Japonsko
Prudký a vytrvalý déšť, který už přinesl do jižního Japonska smrtící povodně, se přesouvá na severovýchod. Tam zasáhl velké části největšího japonského ostrova Honšú. Rozvodnil řeky, způsobil sesuvy půdy a zničil řadu domů a silnic. Bilance několikadenních povodní vystoupala na 58 mrtvých, dalších 14 lidí se stále pohřešuje, informovala agentura AP.
8. 7. 2020|
Počasí
Česko zažilo nejdeštivější červen za 60 let měření. Víkend to napraví
Letošní červen byl mimořádně vydatný na srážky. Z pohledu celé země napršelo 197 procent obvyklého průměru; v převodu na litry to představuje na každý čtvereční metr 158 litrů vody. Za sebou tak nechal i povodňový červen roku 2013, kdy napršelo o dvacet litrů méně.
3. 7. 2020|Taťána Míková
Počasí
Ve východních Čechách hrozily dopoledne záplavy, výstraha se však nenaplnila
Kvůli zvýšenému odtoku vody platila i ve středu dopoledne výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodněmi hlavně ve východní části Čech.  Ta však kolem poledne přestala platit a k záplavám tentokrát naštěstí nedošlo.
1. 7. 2020, Aktualizováno1. 7. 2020 12:46|
Počasí
Hasiči na Ostravsku zaznamenali po bouřkách stovky výjezdů, další vydatné srážky se čekají v neděli
Hasiči v Moravskoslezském kraji zaznamenali po pátečních silných bouřkách až 266 výjezdů, nejvíce na Novojičínsku. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů nebo odstraňovali popadané stromy. Další silné bouřky zasáhnou podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) většinu Česka také v neděli, na jihu a východě Čech dokonce hrozí rozvodnění zejména menších toků, ke kterému by mohlo dojít v noci na pondělí.
27. 6. 2020, Aktualizováno27. 6. 2020 20:27|
Počasí
Česko čeká teplý víkend s bouřkami, už v pátek trápily východ země
Nadcházející víkend se ponese ve znamení vysokých teplot, slunečního svitu, ale také silných bouřek. S těmi musí lidé počítat už v pátek, výstraha Českého hydrometeorologického ústavu varuje kromě bouřek také před možným zvedáním hladin řek - k němu už v pátek došlo v Moravskoslezském kraji. Teploměry v sobotu ukážou až 30 stupňů Celsia, v neděli může být ještě o stupeň tepleji.
26. 6. 2020, Aktualizováno26. 6. 2020 21:20|
Počasí
Místo trvalých dešťů přicházejí nyní bouřky. I ony ale mohou rozvodnit řeky
Od jihozápadu začne v Česku během čtvrtka pršet, mohly by přijít i bouřky. Bouřky, které by mohly být i silné, očekávají meteorologové hlavně v pátek. Mohly by je provázet přívalové deště, při kterých může napršet kolem 30 milimetrů, na některých místech i více než 50 milimetrů. Některé řeky především na východě republiky by se proto mohly opět rozvodnit. Pod Jeseníky či Králickým Sněžníkem by ojediněle mohly dosáhnout i třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity.
25. 6. 2020, Aktualizováno25. 6. 2020 11:43|
Počasí
Ve Vsetínské Bečvě se utopil vodák, druhý je ve vážném stavu. Rozvodněné hladiny ale klesají
Regionální záplavy, které postihly Česko, mají další oběť. Zemřel jeden ze dvou vodáků, kteří se převrátili na Vsetínské Bečvě pod splavem v Hovězí. Druhý je ve vážném stavu. Situace na tuzemských řekách se přitom uklidňuje. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň již neplatí na žádném místě, druhý stupeň zůstává pouze na Novohradce a Chrudimce. Oběť velké vody oznámil Lopeník na Slovácku. V pondělí ještě může pršet na východě České republiky, zejména v Beskydech.
22. 6. 2020, Aktualizováno22. 6. 2020 21:09|mkk
Počasí
Hladiny řek opět stoupaly. Při sjíždění Morávky se převrhl raft s vodáky, zemřelo dítě
Vytrvalý a vydatný déšť dál zvedal hladiny řek v některých regionech, zejména na východě republiky. Pro Chrudimsko, Pardubicko a Frýdlantsko meteorologové vydali upozornění před extrémním stupněm nebezpečí záplav, řeky tam na několika místech vystoupaly na třetí, nejvyšší povodňový stupeň. Před 23:00 platil stav ohrožení na dvou stanicích a hladiny tam už nestoupaly. Na východě republiky má ovšem pršet i v dalších hodinách. Po převrhnutí raftu na rozvodněné Morávce zemřelo ve Fakultní nemocnici Ostrava v neděli dítě.
21. 6. 2020, Aktualizováno21. 6. 2020 23:05|
Počasí
SLEDUJEME: Silný déšť rozvodnil řeky. V Osoblaze se utopil člověk, další osoba se pohřešuje
Vydatný déšť opět zvedl v Česku hladiny řek, zejména na severovýchodě Čech a na Jesenicku. Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček ve vysílání ČT24 potvrdil první oběť velké vody: záchranáři vytáhli z rozvodněné Osoblahy na Bruntálsku jednoho utonulého, další osoba se pohřešuje. Extrémní riziko záplav nově hrozí v oblasti Veselí nad Moravou, dál platí i v Libereckém kraji. Na Chrudimsku a Jesenicku tak vysoké nebezpečí pominulo.
20. 6. 2020, Aktualizováno20. 6. 2020 23:59|
Počasí
Hladiny toků klesají, intenzivně pršet má ale až do neděle
Hladiny toků v severovýchodní části republiky, které rozvodnily intenzivní srážky, postupně klesají, stále se ale drží na povodňových stupních. Problémy s velkou vodou hasiči řešili už v noci, například v Moravskoslezském kraji od čtvrtka vyjeli více než 260krát. Výstraha meteorologů platí do neděle, v Beskydech do pondělního rána. Na východě a severovýchodě republiky by mohlo napršet až 60 milimetrů, na návětří hor ojediněle kolem osmdesáti.
19. 6. 2020, Aktualizováno19. 6. 2020 21:00|
Počasí
Část Česka zasáhl déšť a bouřky. Hasiči čerpali vodu, někde se zvedla hladina řek
V Česku platí výstraha před silným deštěm a bouřkami. Ty mají zasáhnout většinu republiky s výjimkou Karlovarského, Plzeňského a většiny Jihočeského kraje. Někde už voda způsobila problémy.
18. 6. 2020, Aktualizováno18. 6. 2020 21:43|ter