TÉMA

Déšť

Mimořádná dávka pomůže okamžitě, Jurečka varuje před zneužitím

Zatímco někde hladiny řek teprve kulminují, na těch nejpostiženějších místech už voda opadává a odhaluje škody za desítky miliard korun. Podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se v současné situaci řeší především zajištění nutností, jako je energie, signál a potraviny. Následně je však zásadní začít urychleně s obnovou infrastruktury, řekl v Interview ČT24. Mobilní týmy úřadu práce jsou podle něj schopny poskytnout obětem záplav pomoc přímo na místě, a to bezmála do 73 tisíc korun.
před 3 mminutami|

ON-LINE: Počet mimořádných situací klesá, řekl Rakušan

Čtvrtý den poté, co v Česku udeřily povodně, se situace začíná uklidňovat. Lidi odhalují škody, budou nejspíš v desítkách miliard. Na odstraňování následků se začíná podílet armáda, až dva tisíce vojáků a vojákyň. Premiér Petr Fiala (ODS) na návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že cílem bylo upřesnit si pomoc, kterou region od státu potřebuje. Škody jsou podle něj obrovské. Vyjádřil respekt záchranářům a všem lidem, kteří následkům čelí. Na to, jak se velká voda vyvine, stále čekají v jižních Čechách v obcích podél Lužnice. Záplavy mají v tuzemsku tři oběti, policie pohřešuje osm lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 h hodinami|

Polsko hlásí nejméně sedm obětí povodní, Tusk chce zakročit proti rabování

Rumunsko a Polsko jsou co do počtu obětí nejpostiženějšími zeměmi současných záplav. Polský premiér Donald Tusk mluví o dramatické situaci. V Dolních Rakousích úřady evakuovaly sedm vesnic a obcí, v Sasku pomalu stoupá hladina Labe, v bavorském Pasově platí na Dunaji druhý nejvyšší povodňový stupeň. V Bratislavě Dunaj kulminoval, povodňovou vlnu čeká Budapešť.
včeraAktualizovánopřed 9 h hodinami|

Zásobování obcí na Jesenicku a Šumpersku zajistí vrtulníky

Česko se několikátým dnem vypořádává se silnými povodněmi. Policisté informovali o třech obětech, další jsou pohřešovaní. V deset hodin večer hlásí některý z povodňových stupňů 181 stanic, jejich počet oproti předchozím dnům klesá. Vysoké hladiny toků – převážně na východě země – způsobily rozsáhlé materiální škody, tisíce lidí se musely evakuovat. Záchranné složky podle posledních informací zasahovaly skoro u osmi tisíc událostí. Přívaly vody komplikují také dopravu, desítky tisíc domácností jsou bez elektřiny či teplé vody. Do zasažených obcí zamířily desítky cisteren a kontejnerů s pitnou vodou.
16. 9. 2024Aktualizovánovčera v 23:04|

Praha má dokonalou ochranu před velkou vodou, říká ředitel Povodí Vltavy

V době, kdy v nejpostiženějších oblastech Česka napršelo v uplynulých dnech více než pět set milimetrů, se s největšími problémy v oblasti nejdelší české řeky potýkají podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly jižní Čechy. Ten v Interview ČT24 sdělil, že podle pondělních informací by na Šumavě mělo padnout dalších až osmdesát milimetrů srážek. Déšť podle něj zasáhne jak levostranné, tak pravostranné přítoky Vltavy. Uklidnil však, že v rámci příprav bylo uvolněno dostatečné množství objemu nádrží na Vltavě a alespoň v Praze tedy výraznější problémy neočekává.
včera|

V Ostravě-Přívozu už hasiči zachránili 530 lidí

Z Ostravy-Přívozu hasiči během dne zachránili 530 lidí včetně dětí. Na místě pomáhaly čluny i vrtulník. Lokalita se nyní už jen monitoruje, řekla mluvčí hasičů Kamila Langerová. Voda se do oblasti dostala kvůli trhlinám v hrázi na pravém břehu řeky Odry. V úterý se budou ve městě evakuovat ještě dva domovy. Zachránění lidé byli převáženi autobusy do evakuačního centra, které město zřídilo na Černé louce. Extrémní povodně si z bezpečnostních důvodů vyžádaly odstavení teplárny. Problémy jsou i v dopravě.
16. 9. 2024Aktualizovánovčera v 20:27|

Povodňová vlna se řítí na polskou Vratislav, v Rakousku přetékají hráze

Extrémní deště způsobily povodně kromě Česka také v Rakousku, Rumunsku a Polsku, kde už podle médií zemřelo nejméně deset lidí. Situace je kritická především v Dolnoslezském vojvodství na jihu Polska. Poplach vyhlásilo město Opole, na kulminaci Odry se připravuje Vratislav. Ve Varšavě v pondělí mimořádně zasedla vláda, která v zasažených lokalitách vyhlásila stav živelní katastrofy. V Dolním Rakousku se čekají srážky až do poloviny týdne, hrozí zhroucení hrází. V regionu zemřeli při záplavách patrně už čtyři lidé. Dopravní problémy hlásí Vídeň. Na Slovensku je nejhorší situace na Dunaji.
16. 9. 2024Aktualizovánovčera v 19:12|

Lidé zasažení povodní mohou získat přes sedmdesát tisíc korun, řekl Jurečka

Postižení povodní mohou případně získat mimořádnou dávku až 72 900 korun. Podporu by mohly od úterka v terénu začít vyřizovat mobilní týmy úředníků. Peníze bude možné vyplatit přímo na místě, řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dále vysvětlil, jaké možnosti mají lidé, pokud se kvůli povodním nedostanou do práce, jsou zavřené školy jejich dětí, případně nefunguje pošta, na které lze vyzvednout důchod.
včera|

Česku se uleví. Na jihu silně prší, ale od poloviny týdne přijdou slunečné dny

Po intenzivních deštích se v Česku od druhé poloviny tohoto týdne vyjasní. Přeháňky se od středy objeví už jen výjimečně a odpolední teploty vystoupají k 23 stupňům Celsia. Víkend má být slunečný. Vítr, který o víkendu komplikoval povodňovou situaci, bude už jen mírný, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
16. 9. 2024Aktualizovánovčera v 11:43|

V zasažených regionech je omezena železniční i silniční doprava

Povodňový stav aktuálně hlásí skoro 250 stanic. Na několika je hladina na úrovni extrémní povodně – tedy více než padesátileté vody. Nejhorší situace nastala v neděli v Jeseníkách a v Moravskoslezském kraji. Starosta Krnova uvedl, že až osmdesát procent území města je pod vodou. Příští týden budou v postižených oblastech uzavřeny některé školy a školky. Omezena je tam také železniční a silniční doprava. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) vyhlásil stav nebezpečí pro Frýdlantský výběžek. Celkem bylo evakuováno přes 12 tisíc osob. V noci na pondělí se déšť opět rozšíří na celé území Česka. V jižních Čechách srážky neustanou ani v úterý a ve středu.
15. 9. 2024Aktualizováno16. 9. 2024, 00:31|

V obci Troubky známé z povodní roku 1997 vyhlásili evakuaci všech obyvatel

Od začátku povodní v Česku bylo evakuováno více než deset a půl tisíce lidí, řekl po nedělním poledni šéf hasičů Vladimír Vlček. Několik stovek lidí bylo zachráněných. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) večer hovořil už o dvanácti tisících evakuovaných. Se zvládnutím situace by v následujících dnech mělo pomáhat až dvanáct vrtulníků. Armáda má mezitím v pohotovosti další čtyři. Obyvatelé centra Českého Těšína na Karvinsku se naopak už mohou vrátit domů. Starosta Karel Kula (Nestraníci 2022) tam totiž vzhledem k poklesu hladiny řeky Olše evakuaci odvolal. K evakuaci nakonec přistoupily Troubky na Přerovsku. Město Jeseník, které částečnou evakuaci nařídilo už dříve, omezí v prvních dnech nadcházejícího týdne výuku ve školách.
15. 9. 2024Aktualizováno15. 9. 2024, 23:57|

Bez proudu je kvůli počasí přes sto tisíc domácností, výpadky mají i mobilní vysílače

Počet domácností, které se kvůli počasí a záplavám ocitly bez elektřiny, do nedělních 18:00 hodin výrazně klesl na přibližně 135 tisíc. Je to zhruba polovina proti nedělnímu ránu, kdy bylo bez proudu okolo 260 tisíc odběratelů. Nejvážnější je stále situace v Moravskoslezském kraji, kde je bez energie 76 tisíc domácností, a v Olomouckém kraji s 29 tisíci odpojenými. Vyplývá to z údajů distributorů ČEZ a E.ON. Na vedení vysokého napětí energetici evidují nyní okolo 216 poruch a další desítky na vedení nízkého napětí. Skupina ČEZ večer vyhlásila kalamitní stav v dalších sedmi okresech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Naopak ho odvolala v Ústí nad Labem a Karlových Varech.
15. 9. 2024Aktualizováno15. 9. 2024, 22:03|

Byla to apokalypsa, řekla starostka zaplaveného Jeseníku

V Jeseníku a okolních obcích zasažených povodněmi v neděli po poledni padaly první domy, potvrdila starostka Zdeňka Blišťanová (TOP 09). Armáda spolu s hasiči a policií zachraňovala obyvatele. Bylo jich asi padesát. Kolem rozvodněné Bělé se podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) očekávají největší škody v kraji. Oblast Jesenicka je nedostupná kvůli podemletým silnicím.
15. 9. 2024Aktualizováno15. 9. 2024, 19:47|

Evakuace jsou povinné, o majetek se lidé nemusejí bát

Pokud jsou lidé vyzvaní k evakuaci, musejí výzvu uposlechnout. Dopředu varovaní občané by měli být co nejlépe připravení a hasičům pomáhat tím, že je nebudou zdržovat.
15. 9. 2024|

Poslouchejte pokyny, to nejhorší ještě není za námi, nabádá Fiala

Česko se nadále potýká se silnými dešti a rozsáhlými povodněmi, na některých místech už byly překročeny stoleté průtoky, části země jsou kvůli velké vodě zcela odříznuté. Premiér Petr Fiala (ODS) ve vyjádření pro Českou televizi před nedělním polednem mimo jiné apeloval na občany, aby poslouchali pokyny příslušných míst a úřadů, a varoval, že řada toků teprve bude kulminovat, takže to nejhorší „ještě není za námi“. Krizový systém podle něj funguje dobře, počítá se i s mimořádným zasedáním vlády. To se uskuteční hned v pondělí.
15. 9. 2024Aktualizováno15. 9. 2024, 11:51|

V souvislosti s povodněmi policie pátrá po několika lidech

K 21:00 platil některý z povodňových stupňů na 256 místech v ČR, za poslední čtyři hodiny jich přibylo dvanáct. Na deseti místech hlásí měřicí stanice průtok na úrovni padesátileté vody. Stav extrémní povodně se vyskytuje na několika tocích převážně na severu Moravy a ve Slezsku. Evakuace probíhaly během dne například na Jesenicku či právě nyní probíhá v některých částech Opavy. Hejtmané Moravskoslezského kraje a Olomouckého kraje vyhlásili stav nebezpečí. V souvislosti s povodněmi už policie pátrá po několika lidech.
14. 9. 2024Aktualizováno14. 9. 2024, 23:20|

Kvůli počasí nejezdí vlaky na dvaceti tratích, stojí i koridor za Bohumínem

Kvůli extrémnímu počasí nejezdí večer vlaky na zhruba dvou desítkách tratí. Zaplavené koleje přerušily až do odvolání provoz i na hlavní koridorové trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi. Nejvážnější je situace na Ostravsku, Opavsku a Jesenicku. Zatopené jsou i silnice, proto není možné na některých místech zavést náhradní autobusovou dopravu. Silničáři kvůli záplavám uzavřeli D56 z Ostravy do Frýdku-Místku, asi dvě hodiny byla uzavřená i D55 u Otrokovic na Zlínsku ve směru k D1. Voda se dostala i do pražského metra, soupravy ale jezdí bez omezení.
14. 9. 2024Aktualizováno14. 9. 2024, 19:56|

Kulminace Svratky a Svitavy má být mírnější

Hladiny řek v Česku stoupají. Týká se to hlavně východu země. Kolem 23:30 platil některý z povodňových stupňů na 80 místech. Na třetím stupni je Smědá ve Višňové a Frýdlantu, Labe na vodním díle Labská a ve Vestřevi, Svratka v Židlochovicích, Novohradka v Luži a Černá v Ličově. Nejhorší situace má ale nastat o víkendu. Déšť ještě zesílí, přidá se silný vítr. Počasí komplikuje i dopravu, neprůjezdných je několik železničních tratí. Tisíce domácností jsou bez elektřiny.
13. 9. 2024Aktualizováno14. 9. 2024, 00:21|

S přípravami na povodně pomáhají i vězni z Mírova

V obci Vikýřovice na Šumpersku během tří dnů naplnili čtyři tisíce pytlů. Hasičům s tím pomáhají vězni z Mírova. Někteří obyvatelé nečekají na pomoc zvenčí a pytle plní sami. Na povodeň se chystají také na farmě na Novojičínsku, kde měli v roce 1997 půl metru vody kvůli rozvodněné Odře. V obci Bělá pod Pradědem ještě neskončily úpravy koryta po bleskové povodni z roku 2021, tok řeky vodohospodáři narychlo zpevňují kameny. Z dolní nádrže elektrárny Dlouhé stráně bylo odpuštěno asi milion kubíků vody. Připravena jsou evakuační centra a pomoc nabídly i penziony a hotely.
13. 9. 2024|

Orkán, sníh a velká voda. Extrémní počasí má zasáhnout i okolní státy

Některé horské oblasti Rakouska překvapil sníh, který tam omezil dopravu. Hlášeny jsou bouře s větrem o síle orkánu a Tyrolsko očekává až dva metry sněhu. V italských Dolomitech zemřela kvůli podchlazení a vyčerpání Kanaďanka. V zemích sousedících s Českem platí výstraha před silnými dešti a povodněmi. V Rakousku se zvedne hladina Dunaje, Slovensko očekává stoletou vodu na svém úseku řeky Morava, v Německu se varování týkají především jihovýchodu a východu země. Nejvyšší povodňový stupeň je vyhlášen také v regionech u polsko-českých hranic.
13. 9. 2024Aktualizováno13. 9. 2024, 20:05|

Podívejte se na záplavové oblasti v případě stoleté, dvacetileté a pětileté vody

Web ČT24 připravil mapy, v nichž se lze podívat na oblasti, kde se může rozlít pětiletá, dvacetiletá a stoletá voda.
13. 9. 2024|

Současné silné deště jsou pro září netypické, souvislost se změnou klimatu není jasná

Nynější silné a vytrvalé deště jsou pro září velmi netypické, je ale složité tvrdit, že jsou projevem klimatické změny. Neexistuje na to jasná odpověď, řekl Václav Rára z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. V září se obyčejně teploty v noci a ráno dostávají plošně pod deset stupňů Celsia a atmosféra tak už nedokáže zadržet velké množství vodní páry. Srážky s extrémně vysokými úhrny za velmi krátkou dobu jsou proto podle Ráry typické spíše pro teplé letní měsíce, což lze vidět na povodních z července 1997 či srpna 2002.
13. 9. 2024|

Pečlivě se připravujeme, ale nepanikaříme, říká šéf hasičů

Velká srážková činnost koncentrovaná na relativně malém území by podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka mohla způsobit velký problém, hasiči podle něj nicméně dělají maximum pro to, aby nedošlo k fatálním důsledkům. Pečlivě se připravujeme, ale nepanikaříme, shrnul v Interview ČT24. Apeloval na lidi, aby poslouchali, co jim říkají složky integrovaného záchranného systému i představitelé samospráv.
12. 9. 2024|

Manuál pro povodně: Jak se připravit, co dělat, kam se obrátit

Od čtvrtka do neděle zasáhly většinu území České republiky zasáhnout výjimečně intenzivní srážky, které vedly k nebezpečným situacím. Zejména povodně a v některých oblastech i silný vítr přinesly kombinaci, jež představovala až extrémní stupeň nebezpečí. V některých oblastech nebezpečí stále nepominulo, zde jsou základní rady, jak situaci zvládnout.
12. 9. 2024|