Poslanci zřejmě nestihnou projednat digitální daň nebo pět týdnů dovolené

Nahrávám video
Události: Poslanci zřejmě nestihnou schválit pět týdnů dovolené
Zdroj: ČT24

Současní poslanci už nejspíše nestihnou schválit některé zákony. Mezi nimi je například pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, zavedení digitální daně, zmrazení platů politiků na příští rok nebo zákon zpřísňující lobbing. Celkem jde o 550 bodů. Sněmovna během léta s jejich projednáváním nepočítá. Těsně před volbami bude navíc kvůli odporu Senátu na jejich schválení pozdě.

„Neprojednali jsme zákon o lobbingu. Ten je tím pádem velice ohrožený, zda ho vůbec projednáme v tomto volebním období,“ upozornil předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Z programu všech letních schůzí dolní komory vypadlo i třetí čtení digitální daně. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přiznává, že návrh v tomto volebním období už zřejmě neprosadí. „Napsala jsem asi před čtrnácti dny dopis předsedovi našeho klubu panu Faltýnkovi (ANO) a panu předsedovi sněmovny, aby zařadili digitální daň, ale vidím tu šanci docela malou,“ podotkla.

Pětiprocentní digitální daň měla podle plánu ministryně už příští rok získat do rozpočtu 2,5 miliardy korun. Týkat se měla velkých korporací, jako je Google, Facebook nebo Amazon. Její zavedení přitom podporuje jasná ústavní většina poslanců. Vláda přesto ani rok a půl po předložení svůj návrh neprosadila.

„Je to další šaráda ze strany ANO, které se tváří, jak ji hrozně prosazuje, ale potom tam předřazuje úplně jiné tisky, i když tam leží kratší dobu,“ kritizoval místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Dolní komora také pravděpodobně během léta ve třetím čtení už neschválí návrh na minimální pětitýdenní povinnou dovolenou pro všechny zaměstnance. Prosadit ho chtěli zejména komunisté a ČSSD. „Je asi pravda, že jenom kvůli nám by se mimořádná schůze znovu nesvolávala, asi tu sílu úplně nemáme,“ řekla místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Hana Aulická Jírovcová. Podporu slíbila i část ANO. Komunisté se zákonem spojovali i jednání o podpoře vlády. 

Nesouhlas Senátu

I pokud by poslanci digitální daň nebo pětitýdenní dovolenou schválili těsně před volbami, narazí oba návrhy v Senátu, kde mají jasnou většinu opoziční strany. Sněmovna by pak už nestihla obě veta přehlasovat.

Nejsilnější klub v horní komoře – ODS – má výhrady hlavně vůči prodlužování povinné dovolené. „Pokud bychom takto nařídili všem například povinných pět týdnů dovolené, tak by se mohlo stát, že by některé malé firmy zanikly,“ zdůvodnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Politici si také nestihnou do voleb zmrazit výdělky. Premiér Andrej Babiš (ANO) sice na začátku července navrhl zmrazení platů politiků či soudců, zákon je ale teprve v prvním čtení. „Je na tom vidět pokrytectví ostatních politických stran. Záměrně to udělaly tak, aby se to do voleb neprojednalo,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura.

Mzdy poslanců, senátorů, soudců a dalších ústavních činitelů tak v příštím roce zřejmě vzrostou o téměř šest procent, tedy o tisíce korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obětí komunistických procesů se stal i americký novinář. Byl cennou trofejí

Píka, Horáková, Slánský – oběti vykonstruovaných politických procesů z 50. let. Češi, politici, odbojáři. Před zmanipulovaný soud se tehdy v Praze dostal ale i americký občan – novinář William Nathan Oatis. Snažil se zjistit pravdu o nepohodlných politicích i duchovních, kteří začali záhadně „mizet“ a objevovali se pak právě ve vykonstruovaných procesech. Soud s Oatisem a jeho spolupracovníky se v pátek rozhodli rekonstruovat studenti v rámci festivalu Mene Tekel.
před 2 hhodinami

VideoPovinně odchytnout a vykastrovat toulavé kočky plánuje norma

Povinnost odchytávat a následně kastrovat toulavé kočky má obcím uložit nová norma. Ta má zároveň zpřísnit tresty za týrání zvířat, po případu utrápené kočky to chystají koaliční poslanci. Některá města a obce odchyt těchto zvířat a jejich sterilizace doposud prováděly dobrovolně, ale podle ministerstva zemědělství by měly být od začátku příštího roku pro radnice povinné. Oficiální počty toulavých koček v Česku neexistují, odhady hovoří o třiceti až šedesáti tisících. Plán, na který stát samosprávám zatím neplánuje finančně přispívat, se obcím nelíbí. Kromě samotných veterinárních zákroků budou obce platit i odchyty, které mají svá jasná pravidla, náklady se odhadují na stovky milionů korun.
před 11 hhodinami

Pacienti volají po volnější regulaci léčebného konopí

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém nechce, aby lidé chodili za užívání konopí do vězení. Označil jeho dekriminalizaci na semináři v Poslanecké sněmovně za svou absolutní prioritu. Od loňského dubna sice platí aspoň pro jeho léčebnou variantu volnější pravidla, předepisovat ho mohou i praktici, kteří o to požádají, přesto však některé pacientské organizace i zástupci lékařů požadují míň administrativy a jednodušší pravidla. Případné změny by měly vést k tomu, aby víc lidí mohlo legálně užívat léčebné konopí.
před 11 hhodinami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Povinné zavedení nových vzdělávacích plánů se odloží o rok, řekl Plaga

Povinné zavedení nových rámcových vzdělávacích programů (RVP) pro základní a mateřské školy se odloží o rok, měly by platit od roku 2027 a 2028, řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO). Odůvodnil to mimo jiné chybějící podporou pro školy. Chce docílit toho, aby byly pro všechny ve školách pochopitelné. Program schválil bývalý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) koncem roku 2024.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Chystáme odpověď Komisi ohledně Babišova střetu zájmů, řekla ministryně

Česká ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová potvrdila, že její úřad dostal dopis Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Úřad nyní pracuje na odpovědi, ministryně však nechtěla předjímat, co v ní bude napsané. Podle jejího osobního názoru ale premiér Babiš splnil vše, co bylo potřeba. Podle Babiše samotného se věcí v Evropské unii zabývají v reakci na oznámení z Česka.
před 14 hhodinami

Vnitro stahuje dovolání ve sporu s SPD

Ministerstvo vnitra stahuje dovolání ve sporu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli zařazení do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) bylo dovolání podáno bez jeho pověření a za jeho zády. Bývalý šéf resortu Vít Rakušan (STAN) by naopak dovolání považoval za přirozený krok.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...