TÉMA

Dovolená

Trendem jsou dražší zájezdy. Někteří zase spojují dovolenou s brigádou

Přes čtyři a půl milionu Čechů vyrazí během léta do ciziny, z toho dva miliony si dovolenou opatřily přes cestovní kanceláře. Trendem jsou letos dražší zájezdy, nejméně tříhvězdičkové hotely a využití služeb all inclusive. Top destinace se dlouhodobě nemění, vedou Chorvatsko, Itálie nebo Slovensko. Stále oblíbenější jsou ale i státy jako Polsko nebo Německo.
19. 7. 2024|

Na cestovní doklady se stojí fronty

Řada lidí, kteří plánují v létě vycestovat do zahraničí, si nechává dělat nové doklady až na poslední chvíli. Na úřadech se tak tvoří fronty. Cestování tento rok neulehčí ani letos představená e-občanka, která v zahraničí neplatí.
17. 7. 2024|

E-recept funguje i leckde v zahraničí, ne ale bez komplikací

Seznam zemí, které uznávají české elektronické recepty, se letos opět rozšířil, funguje nově třeba ve Španělsku. Projekt je však zatím v pilotní verzi a v některých lékárnách stále může být s vydáním přípravku problém. Papírový předpis by měl ale platit ve všech zemích Evropské unie.
16. 7. 2024|

Obyvatelé světových metropolí se bouří proti turistům

V oblíbených turistických lokacích, jako jsou Barcelona a Benátky, přibývá lidí, kterým vadí návaly turistů. Rostoucí počty návštěvníků totiž zvyšují tlak na místní obyvatele i jejich životní náklady, například se citelně zvedají ceny nájmů nebo dochází k rušení nočního klidu. Zatímco někde dochází ke snahám turisty omezit, jinde se je města pokouší více zapojit do veřejného života a udržování pořádku.
16. 7. 2024|

Zapomenutý kufr na dovolené je problém. Někdo s ním vždy musí letět

Ztracený nebo zapomenutý kufr je problém, který může na dovolené potkat kohokoliv. Dostat své věci zpátky přitom nemusí být jednoduché. Podle bezpečnostních předpisů totiž nemůže zavazadlo cestovat letadlem, aniž by byl na palubě člověk, který za něj zodpovídá.
15. 7. 2024|

Drony mohou na dovolené přinést problémy, pravidla se v zemích různí

Lidé v Česku si pořizují drony zejména proto, že jim tyto dálkově ovládané přístroje dávají možnost získat fascinující fotografie a videa z originální perspektivy. Jen v Česku bylo loni téměř 60 tisíc pilotů dronů, meziročně jich přibyla čtvrtina. A právě v létě se jejich majitelé častěji vydávají do přírody fotit a natáčet, a to jak v Česku, tak i v zahraničí. Jenže nejen začátečníci tam mohou narazit na změť pravidel, příkazů a zákazů.
13. 7. 2024|

Málo pasažérů nevadí, krajská letiště nejsou zbytečná, míní Kuba a Netolický

Česko má aktuálně šest letišť s povolením k mezinárodnímu provozu. Nejvytíženější je to v Praze, loni odbavilo skoro čtrnáct milionů lidí. Naopak nejméně pasažérů prošlo nejnovějším letištěm v Českých Budějovicích, které dosáhlo na deset tisíc odbavených. Menší letiště bývají drahá a ztrátová, i tak ale stojí za to je provozovat, shodli se v Událostech, komentářích hejtmani Jihočeského a Pardubického kraje Martin Kuba (ODS) a Martin Netolický (SOCDEM).
12. 7. 2024|

Čechům se kvůli slabé koruně prodraží dovolená

Koruna je na začátku prázdnin vůči euru nejslabší za poslední dva měsíce, aktuálně se kurz pohybuje nad 25,10 koruny za euro. Za hlavní příčinu ekonomové považují snižování základní úrokové sazby Českou národní bankou (ČNB). Na samotné oslabení koruny bankovní rada podle guvernéra Aleše Michla zatím reagovat nebude. „Samozřejmě čím bude silnější, tím lepší,“ podotkl.
6. 7. 2024|

Na kufry čekají cestující na pražském letišti i několik hodin

Pražské Letiště Václava Havla má problémy s odbavováním zavazadel. Důvodem je podle mluvčí letiště Kláry Divíškové hustý prázdninový letový provoz. Prioritu podle ní dostal náklad zavazadel pro odlety, do cílových destinací letiště kufry posílá nejbližšími spoji. Tím se zpožďuje jejich výdej cestujícím, kteří přiletí do Prahy. Lidé mohou vyplnit reklamační formulář, díky kterému dostanou zavazadlo domů. Letiště také zřídilo dočasnou telefonní linku pro cestující, kterým nedorazilo.
2. 7. 2024Aktualizováno2. 7. 2024, 19:55|

Jak vybrat cestovní pojištění? Je nutné důkladně číst podmínky

Se začátkem léta přibývá dovolených a s nimi spojených nákupů cestovního pojištění. Podle specialisty České asociace pojišťoven Petra Koblížka je nutné zvážit, na jaký typ dovolené se člověk vydává, také je dobré se přesvědčit, zda už třeba nemá pojištění zřízené například ke kreditní kartě. Každopádně je vždy třeba projít si podmínky, upozorňuje.
2. 7. 2024|

Za zpožděný let z dovolené můžou cestující dostat kompenzaci

Naplno začala sezona leteckých zájezdů. Kromě dovolené, na kterou se rádo vzpomíná, ale přináší cestujícím nepříjemné zážitky, pokud se jejich dovolenková cesta neplánovaně prodlouží. V některých případech mají pasažéři nárok na kompenzaci.
29. 6. 2024|

Elektromobilem na jih k moři je ideální jet přes Rakousko

Při cestě elektroautem na dovolenou k moři přes Maďarsko nebo Slovensko se mohou řidiči potýkat s nedostatkem dobíjecích stanic. Vyplývá to z mapy aplikace PlugShare. Lepší trasou proto může být cesta přes Rakousko nebo Itálii. Centrum dopravního výzkumu uvádí, že v Česku zatím jezdí přes dvacet tisíc elektromobilů.
29. 6. 2024|

Cenu cesty autem do Chorvatska ovlivní palivo i zpoplatněné úseky

Na začátku léta tradičně Češi vyjíždí autem na dovolenou. Mezi nejoblíbenější destinace stále patří Chorvatsko, Itálie a Rakousko. Poslední statistiky pohonných hmot a dálničních poplatků naznačují, že si lidé oproti loňsku připlatí. Cena benzinu během června spíše klesla v balkánských zemích, ale stále se vyplatí natankovat především v České republice.
28. 6. 2024|

MAPA: Opravy dálnic a rychlostních silnic probíhají na desítkách míst. Zkomplikují letní provoz

Letní prázdniny jsou obdobím, kdy dochází k většímu počtu dopravních nehod. Mění se i jejich důvody – častěji je příčinou únava a nepozornost, uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na tiskové konferenci s šéfem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radkem Mátlem, policií a BESIPem k opatřením v rámci prázdninového provozu na silnicích. Omezí například údržbovou činnost a ke klíčovým komunikacím nainstalují také nové informační tabule. Provoz však nadále komplikují stavební práce.
27. 6. 2024Aktualizováno27. 6. 2024, 20:07|

Odletěli z Českých Budějovic, návrat je ale do Prahy. Turisté řeší nečekanou změnu

Odletí na dovolenou z Českých Budějovic, ale vrátit se nakonec mají na letiště v Praze. I na to se musí připravit někteří klienti cestovních kanceláří DER Touristik cestující na Mallorku. Část plánovaných letů právě z jihu ruší i Čedok. Podle cestovních kanceláří o ně nebyl zájem. Změny teď řeší stovky turistů. Někteří se to dozvěděli pár dní před odletem, jiní až u moře.
25. 6. 2024|

Dovolenou může ztrpčit krach cestovní kanceláře i chybějící pojištění

Hlavní sezona dovolených ještě pořádně nezačala a stovkám lidí už ji kazí problémy s krachujícími cestovními kancelářemi. Zdaleka se to netýká jen těch malých. Objednané a zaplacené zájezdy zrušila třeba i německá FTI, třetí největší evropská kancelář. Dotkne se to skoro 180 tisíc jejích klientů.
24. 6. 2024|

Psí hotely jsou skoro plné i přes rostoucí ceny

Psím hotelům v Česku dochází místo na letní měsíce, obsazené jsou už z osmdesáti až devadesáti procent. České televizi to potvrdilo pět ze šesti oslovených zařízení. V některých městech majitelé psů už ubytování pro svého mazlíčka v termínu dovolené neseženou.
23. 6. 2024|

Cestu autem na dovolenou ztíží na některých místech opravy

Češi začínají odjíždět na dovolené. K cestě třeba na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie využívají hlavně auta. I letos musí počítat s tím, že silničáři na řadě míst cesty opravují nebo staví úplně nové. Dopravní policie zase apeluje na obezřetnost – tedy hlavně neriskovat, dodržovat rychlost a bezpečný rozestup. Během letních prázdnin totiž každý rok při nehodách zemře na silnicích bezmála stovka lidí.
23. 6. 2024|

Cesta k moři autem v létě zřejmě ještě podraží

Ceny pohonných hmot v létě podle analytiků porostou. Benzin zatím zlevňuje, u nafty už ale došlo k obratu příznivého trendu, v uplynulém týdnu mírně zdražila. Pokud lidé vyrazí na dovolenou autem, oproti loňsku si připlatí. Například cesta z Prahy do italského Rimini bude čtyřčlennou rodinu stát i s poplatky skoro pět a půl tisíce korun, na Makarskou riviéru v Chorvatsku to bude necelých šest tisíc.
22. 6. 2024|

Češi obytňáky křižují Evropu. Zájem roste i přes vyšší ceny

Zájem o půjčení karavanů mezi Čechy roste. Oproti minulým sezonám mají půjčovny více obsazeno, a to hlavně na začátku července. ČT to potvrdila Asociace kempování a karavaningu. Podle ní vyrazí v letních měsících do zahraničí rekreanti na přibližně 7 500 cest ve zhruba 1 200 obytných vozech vypůjčených v České republice. Nejčastěji pak zamíří do Skandinávie, na jih Itálie nebo do Polska.
13. 6. 2024|

Doba letních dovolených se blíží, dopravce už část spojů k moři vyprodal

Sezona dovolených se blíží. A právě léto chce mnoho lidí strávit u moře. Kromě ubytování tvoří významnou položku rozpočtu doprava. Ta, která se vyplatí do jedné destinace, nemusí být výhodná do jiné. V červnu dopravci zavádějí letní spoje nebo posilují ty do žádaných destinací. Češi tradičně nejčastěji jezdí do Chorvatska, Itálie, na oblibě nabývají ale i polské pláže u Baltu.
2. 6. 2024|

Dovolená na Tenerife se změnila v noční můru. Manžele z Liberce nakonec stála dvojnásobek

Nepříjemný zážitek si z dovolené na ostrově Tenerife odvezl manželský pár z Liberce. Stěžuje si na špínu, nepořádek i nekvalitní jídlo a u cestovní kanceláře Čedok se dožaduje náhrady. Manželé částečně uspěli, ale až ve chvíli, kdy se do případu vložila Česká televize. Nespokojení klienti se vždy mohou obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI) nebo i na soud.
30. 5. 2024|

Koruna značně posiluje. Prospěje to hlavně dovolenkářům

Česká měna dál posiluje pod 25 korun za euro a zatím tak překonává odhady centrálních bankéřů. Ti v dubnu předpovídali, že se v průměru bude ve druhém čtvrtletí stále držet nad pětadvaceti korunami za euro. S podobnými hodnotami počítají až do přelomu příštího roku. Pro exportéry to sice znamená menší výdělky, ale dobrá zpráva to je před letní sezonou pro lidi, kteří se chystají do zahraničí. Na silné koruně vydělají také ti, kdo zboží z ciziny dovážejí.
22. 5. 2024|

Zástupci firem chtějí, aby stát vyjmul část benefitů z daňového stropu

Dvě pětiny firem od začátku roku omezily zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy. Učinily tak kvůli lednovému zavedení stropu na daňové zvýhodnění benefitů. Vláda ho nastavila na polovinu průměrné mzdy ročně, tedy asi na 22 tisíc korun. Zástupci firem nyní po státu chtějí, aby část benefitů z daňového stropu od příštího roku vyňal.
7. 5. 2024|