Pokud budou Arenbergerovy dokumenty v pořádku, není důvod ho odvolávat, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) počká, co bude v dokumentech, které mu v pátek předá ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Pokud premiér usoudí, že je vše v pořádku, nebude Arenbergerova pozice ohrožena. Babiš zároveň uvedl, že o eventuálním odvolání ministra zdravotnictví nehovořil na středečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Hovořili hlavně o očkování a vztazích se Srbskem, jehož prezident Aleksandar Vučič navštívil Česko.

„Pokud to bude mít pan Arenberger v pořádku, tak není důvod ho odvolávat. (…) Chápu, že jeho táta investoval do polí, ale neznám detaily. Obeznámím se s tím a potom to budu řešit,“ řekl Andrej Babiš při návštěvě Lysé nad Labem, kde komentoval především středeční jednání s prezidentem Zemanem.

Podotkl, že s Arenbergerem zatím o jeho pozici nehovořil a vše nechává na to, co ministr přinese v pátek. Doporučil mu však, aby dal výpověď svému daňovému poradci. „Protože musel dobře vědět, že když jde do vlády, novináři to vždycky vylustrují až po předky,“ poznamenal premiér.

Média před polovinou května upozornila, že po nástupu do funkce ministra Arenberger přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech.

Arenberger k tomu řekl, že na rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním ho upozornili až novináři, kteří se jeho poměry zabývali, a už dal vše do souladu. Podle Babiše se Arenberger dopustil přestupku, chybu ale napravil a informace o svém majetku musí do detailu vysvětlit.

Témata jednání na Hradě: Srbsko a očkování, nikoli Arenberger

S hlavou státu předseda vlády o Arenbergerovi nehovořil. Ústavní činitelé se setkali krátce poté, co Babiš jednal se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a jeho návštěvu se Zemanem ještě probrali. Český prezident se svému srbskému protějšku v úterý omluvil za alianční bombardování Jugoslávie v roce 1999. Srbský národ požádal o odpuštění.

„Určitě to pro něj nebyla lehká chvíle, omluvil se jako občan Miloš Zeman. Chápu, že to bylo těžké rozhodování,“ řekl Babiš k událostem roku 1999, kdy byl Zeman premiérem. Po setkání s Vučičem uvedl, že považuje za nedostatek odvahy, že Česko akci v Jugoslávii podpořilo.

Zeman v rozhovoru pro srbskou tiskovou agenturu Tanjug, který byl zveřejněn ve čtvrtek, ale uvedl, že omluvu učinil jakožto prezident země. „Má omluva Srbsku je omluvou prezidenta republiky za bombardování, které se odehrálo bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, takže v tomto smyslu bylo nezákonné,“ citovala srbská veřejnoprávní televize RTS z rozhovoru.

Hlavním tématem jednání prezidenta s premiérem bylo podle Babiše očkování. „V Srbsku mimo jiné mají problém, že přemýšlejí, že budou sponzorovat ty, kteří se nechtějí nechat očkovat. Doufám, že u nás přesvědčíme všechny. Je to důležité,“ poznamenal předseda vlády.

Nahrávám video
Brífink premiéra Babiše a ministryně financí Schillerové po návštěvě nového sociálního bydlení v Lysé nad Labem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obětí komunistických procesů se stal i americký novinář. Byl cennou trofejí

Píka, Horáková, Slánský – oběti vykonstruovaných politických procesů z 50. let. Češi, politici, odbojáři. Před zmanipulovaný soud se tehdy v Praze dostal ale i americký občan – novinář William Nathan Oatis. Snažil se zjistit pravdu o nepohodlných politicích i duchovních, kteří začali záhadně „mizet“ a objevovali se pak právě ve vykonstruovaných procesech. Soud s Oatisem a jeho spolupracovníky se v pátek rozhodli rekonstruovat studenti v rámci festivalu Mene Tekel.
před 2 hhodinami

VideoPovinně odchytnout a vykastrovat toulavé kočky plánuje norma

Povinnost odchytávat a následně kastrovat toulavé kočky má obcím uložit nová norma. Ta má zároveň zpřísnit tresty za týrání zvířat, po případu utrápené kočky to chystají koaliční poslanci. Některá města a obce odchyt těchto zvířat a jejich sterilizace doposud prováděly dobrovolně, ale podle ministerstva zemědělství by měly být od začátku příštího roku pro radnice povinné. Oficiální počty toulavých koček v Česku neexistují, odhady hovoří o třiceti až šedesáti tisících. Plán, na který stát samosprávám zatím neplánuje finančně přispívat, se obcím nelíbí. Kromě samotných veterinárních zákroků budou obce platit i odchyty, které mají svá jasná pravidla, náklady se odhadují na stovky milionů korun.
před 11 hhodinami

Pacienti volají po volnější regulaci léčebného konopí

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém nechce, aby lidé chodili za užívání konopí do vězení. Označil jeho dekriminalizaci na semináři v Poslanecké sněmovně za svou absolutní prioritu. Od loňského dubna sice platí aspoň pro jeho léčebnou variantu volnější pravidla, předepisovat ho mohou i praktici, kteří o to požádají, přesto však některé pacientské organizace i zástupci lékařů požadují míň administrativy a jednodušší pravidla. Případné změny by měly vést k tomu, aby víc lidí mohlo legálně užívat léčebné konopí.
před 12 hhodinami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Povinné zavedení nových vzdělávacích plánů se odloží o rok, řekl Plaga

Povinné zavedení nových rámcových vzdělávacích programů (RVP) pro základní a mateřské školy se odloží o rok, měly by platit od roku 2027 a 2028, řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO). Odůvodnil to mimo jiné chybějící podporou pro školy. Chce docílit toho, aby byly pro všechny ve školách pochopitelné. Program schválil bývalý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) koncem roku 2024.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Chystáme odpověď Komisi ohledně Babišova střetu zájmů, řekla ministryně

Česká ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová potvrdila, že její úřad dostal dopis Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Úřad nyní pracuje na odpovědi, ministryně však nechtěla předjímat, co v ní bude napsané. Podle jejího osobního názoru ale premiér Babiš splnil vše, co bylo potřeba. Podle Babiše samotného se věcí v Evropské unii zabývají v reakci na oznámení z Česka.
před 14 hhodinami

Vnitro stahuje dovolání ve sporu s SPD

Ministerstvo vnitra stahuje dovolání ve sporu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli zařazení do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) bylo dovolání podáno bez jeho pověření a za jeho zády. Bývalý šéf resortu Vít Rakušan (STAN) by naopak dovolání považoval za přirozený krok.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...