Piráti a STAN zahájili finální část volební kampaně. Chtějí zemi bez korupce a budoucnost bez dluhů

Koalice Pirátů a STAN zahájila v Ústí nad Labem finální část kampaně do sněmovních voleb, které se uskuteční 8. a 9. října 2021. V programu se chtějí zaměřit na to, aby bylo Česko zemí bez korupce a bez dluhů. Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že prvním krokem by bylo zmrazení výdajů státu. Šéf Pirátů Ivan Bartoš také zdůraznil, že koalice za žádných okolností nepůjde do spojenectví s ANO, za které by se musela stydět.

Zmrazení výdajů by mělo podle Rakušana donutit stát začít výrazně šetřit. „My s tím už zkušenosti máme. Já jsem oddlužoval úspěšně Kolín, a my společně v koalici s Piráty jsme dosáhli toho, že hlavní město Praha má teď nejnižší zadlužení za posledních dvacet let,“ řekl šéf STAN. 

Bartoš se chce jako volební lídr kandidátky koalice v Ústeckém kraji zaměřit také na řešení zadluženosti obyvatel či vzdělávání. Jako problém v regionu vidí to, že je tam vysoká míra lidí v exekuci. „Sněmovna zbrzdila změnu novely exekučního řádu, kde byl jeden dlužník a jeden exekutor. Opatření, která by skutečně zabránila tomu, aby lidé padali do dluhových pastí,“ upozornil.

Dalším problémem je podle něj transparentnost čerpání peněz v regionu. V souvislostí s tím zmínil kauzu ROP Severozápad, kde obžalobě čelí 27 politiků, podnikatelů a vysokých úředníků z Ústeckého a Karlovarského kraje. Podle obžaloby skupina zmanipulovala dotace ve výši 14 miliard korun. 

Nahrávám video

K lithiu, které se má v Ústeckém kraji těžit na Cínovci, Bartoš řekl: „Myslím si, že se projekt má připravit, ale má mít několik možností.“ Dodal, že by bylo vhodné vzít v potaz ekologické dopady a případné další využití lithiových baterií po skončení jejich životnosti.

Rakušan: Bohatým brát nechceme

Rakušan prohlásil: „Chceme Česko opět dostat na evropskou špičku, kde nyní nejsme.“ Upozornil, že nechce zvyšovat daně: „Nechceme to dělat ani tak, že budeme bohatým brát, jak navrhuje část současné vládní koalice.“

Rakušan přiznal, že snížit zadluženost země nebude vůbec jednoduché a nepůjde to ani příliš rychle. Bartoš dodal, že koalice má plán, jak to udělat a jak nastartovat českou ekonomiku. „Chceme do české ekonomiky nasměrovat bilion korun z investic – převážně ze soukromých zdrojů, ale i evropských peněz. My tak zvýšíme celkový výkon ekonomiky, lidé budou mít lepší platy, a zvýší se tak i daňové výnosy tohoto státu,“ řekl pirátský předseda. 

Do spojenectví s Babišem nikdy nepůjdeme, řekl Bartoš

Při zahájení takzvané horké kampaně Bartoš zdůraznil, že do spojenectví s ANO koalice Piráti a STAN nepůjde. Spolupráci s dalšími stranami nevyloučil. „Garantujeme, že do takového spojenectví nikdy nepůjdeme. Proč? Protože bychom se museli sami před sebou stydět,“ řekl. Rakušan doplnil, že stát by měl opět sloužit lidem, nikoli jednomu holdingu.

S ČSSD by v případě, že by se dostala do Poslanecké sněmovny, chtěla koalice vést jednání. „Úplně neumím říci, že s Hamáčkovou ČSSD bychom šli do nějakého projektu nebo do spolupráce s radostí,“ řekl Rakušan a připomněl kauzu plánované cesty Jana Hamáčka do Moskvy. 

Cílem koalice Pirátů a STAN, která vznikla v lednu 2021, je podle Bartoše dostat se do sněmovny nejméně s 25 procenty hlasů. Rakušan řekl, že koalice míří na vítězství. Podle posledního průzkumu agentury Median by volby v srpnu vyhrálo hnutí ANO. Piráti a STAN by s 20,5 procenty skončili na třetím místě za koalicí Spolu.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoSeniorům za volantem mají pomoci kondiční jízdy

Případů, kdy řidič v důchodovém věku způsobil smrtelnou dopravní nehodu, v loňském roce přibylo. Podle centra dopravního výzkumu senioři loni zavinili 66 úmrtí na silnicích, což je asi šestnáct procent všech smrtelných havárií. Letos jich je za první půlrok 34. Řidičů penzistů je v Česku přes milion a půl, pro neaktivní šoféry, kteří se chtějí vrátit do provozu, tak Asociace autoškol spustila projekt Zpátky za volant. V kurzech se učí mimo jiné rychlejším reakcím – předvídat situace a jezdit defenzivně. Zvýhodněné kondiční jízdy nabízí na 250 autoškol. V rámci projektu lze za osm set korun získat dvě jízdy.
před 8 hhodinami

Babiš vyčetl zpravodajcům, že se o dezinformacích o Polsku dozvěděl až z médií

Premiér Andrej Babiš (ANO) na čtvrtečním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu vyčetl zpravodajským službám, že se o dezinformacích o polských územních nárocích vůči Česku nedozvěděl od nich, ale z médií. Babiš to v sobotu řekl České televizi na akci pro veřejnost v zahradě Strakovy akademie. Prezident Petr Pavel v pátek dezinformační kampaň označil za cílenou provokaci a ocenil, že na ni lidé neslyší.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ministerstvo upustí od energetické koncepce. Chce menší a častější

Ministerstvo průmyslu a obchodu nebude připravovat velkou státní energetickou koncepci jako dřív, sdělil jeho šéf Karel Havlíček (ANO). Místo ní má každoročně vzniknout stručnější dokument. O koncepci přitom mluví přímo zákon – jako o závazném podkladu státu ve výrobě elektřiny, teplárenství a dalších oblastech. Poslední taková je stará jedenáct let, vývoj už ji zčásti překonal a aktualizovat se ji nepodařilo ani předchozí vládě. Ta nyní v opozici proti nové podobě není. Očekává ale podrobnou diskusi třeba ve výborech, protože energetické projekty se připravují dlouhodobě.
před 8 hhodinami

Ořechov oživuje paměti válečného prokurátora Jaroslava Němce

Paměti válečného polního prokurátora Jaroslava Němce knižně vydali v jeho rodišti, Ořechově na Uherskohradišťsku. Němec v justiční pozici působil v československých jednotkách na západní i východní frontě. Pro nesouhlas s podstoupením Podkarpatské Rusi upadl v nemilost a po únoru 1948 strávil zbytek života v exilu. Tam vydal publikace, články, či se podílel na založení neziskové organizace Společnost pro vědy a umění.
před 17 hhodinami

Na ferraty míří tábory i začátečníci. Popularita českých tras prudce stoupá

Zájem o via ferraty v Česku roste, potvrdili ČT oslovení správci cest. Zajištěné trasy dnes vyhledávají nejen jednotlivci a zkušení lezci, ale stále častěji také velké skupiny třeba v rámci letních táborů. Růst zájmu potvrzují i půjčovny vybavení – kvůli vyšší poptávce rozšiřují své nabídky a dokupují vybavení. Za poslední rok v Česku přibylo více než pět nových ferrat, včetně první důlní ferraty v Jílovém u Prahy.
před 20 hhodinami

VideoNesmíme se nechat dezinformacemi zastrašit, říká Šlachta. Bartošek mluví o testu odolnosti

Na sociálních sítích se šíří lež, že Polsko plánuje zabrat část českého území. Varšava mluví o ruské dezinformační kampani, která má rozeštvat Čechy a Poláky. „Je to velmi nebezpečné, beru to jako test odolnosti, jakým způsobem bude reagovat Česká republika, potažmo Polsko,“ komentoval v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou případ poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL). Jde podle něj o ukázku toho, jak se dají zneužívat sociální sítě. Senátor Róbert Šlachta (Přísaha, klub ANO) zdůraznil, že nutné je co nejdříve veškeré dezinformace vyvracet. „Dezinformace nesmíme podceňovat, ale na druhé straně se nesmíme nechat dezinformacemi zastrašit,“ říká Šlachta.
před 21 hhodinami

Přibývá kyberkriminality. Podvodníci zneužili i data lidí z NÚKIB

Kybernetická kriminalita bují. Za prvních sedm měsíců roku 2026 vyšetřují detektivové přes čtrnáct tisíc takových trestných činů – tedy asi o dva tisíce víc než loni za tutéž dobu. Přes dvě třetiny případů se týkaly podvodů. Nejčastěji se internetoví útočníci vydávají za policisty nebo bankéře. Zneužívají přitom i osobní údaje reálných pracovníků různých institucí, třeba i Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
před 21 hhodinami

Školám v Praze chybí asistenti do prvních tříd. Pomáhají vychovatelky i matky

Některým základním školám v Praze před začátkem školního roku stále chybějí asistenti pedagoga. A to i přesto, že od 1. září musí být nově asistent povinně v každé první třídě s více než patnácti žáky. Některé školy proto pozice obsazují vychovatelkami z družiny, učitelkami v důchodovém věku nebo počítají i s pomocí matek budoucích prvňáčků, potvrdili ČT zástupci oslovených základních škol v hlavním městě.
před 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.