Nemáme konstruktivní opozici, znělo od Pekarové Adamové. TOP 09 je strana lajků, oponoval Vondráček

Nahrávám video
Události, komentáře: Odcházení ministryně Heleny Langšádlové
Zdroj: ČT24

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se v pořadu Události, komentáře přeli o tom, kdo je populista a zda máme v Česku konstruktivní opozici. Pekarová Adamová tvrdí, že z hradní schůzky ohledně důchodů udělalo ANO komedii, Vondráček s tím ostře nesouhlasil – zástupci ANO prý byli na schůzce vstřícní a slušní.

Oba politici nejprve komentovali konec ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) ve vládním kabinetu. Podle Pekarové Adamové se Langšádlová rozhodla podat demisi po „otevřené a upřímné“ diskuzi, k rozhodnutí prý došlo včera (ve středu, pozn. red.). Zopakovala, že její stranická kolegyně nezvládala prezentaci navenek laické veřejnosti. Langšádlová se prý jako poslankyně bude věnovat boji s dezinformacemi.

Na to Vondráček sdělil, že Langšádlová nerezignovala, ale „byla rezignována“. TOP 09 je podle něj stranou PR a lajků. S Langšádlovou má prý hezké vztahy, z pozice běžného poslance ale nevěděl, jaká byla její činnost.

„Když chtěla prosadit větší peníze, tak jí to stejně nedali,“ míní s tím, že jde ze strany TOP 09 o populismus při klesání preferencí, kdy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který podle něj nedokázal zajistit základní léky, zůstává. Vondráček také viděl ironii v tom, že TOP 09 vyčítá Langšádlové komunikaci, ale nechá ji zaobírat se bojem s dezinformacemi a strategickou komunikací.

Co padlo na březnové schůzce?

Oba politici se pak vrátili ke kauze související s březnovým jednáním o důchodové reformě na Hradě, z níž prezidentova kancelář zveřejnila zápis, podle nějž ANO nezpochybnilo nutnost zvyšovat věk odchodu do penze. Toto hnutí ale tvrdí, že zápis nebyl autorizovaný a že se zvyšováním nesouhlasilo. Zápis zhotovil Vladimír Bezděk, prezidentův poradce pro důchodovou reformu.

Pekarová Adamová uvedla, že se s opozicí o strategických věcech bude vláda snažit jednat dál. „Co se týče penzijní reformy, chceme jednat dál (...) Hnutí ANO z toho udělalo komedii,“ sdělila s tím, že Karel Havlíček a Alena Schillerová byli prý „zesměšněni panem Babišem“, který obrátil, co oni údajně potvrzovali, když mohl jít na zmíněnou schůzku sám. „Evidentně prezident odhalil, že nemáme konstruktivní opozici,“ sdělila předsedkyně sněmovny.

Vondráček ale oponoval, že Schillerová a Havlíček svoje stanovisko na tiskové konferenci řekli. „To, že jsme se chovali slušně a vstřícně, řešíme už teď deset dnů. Stojí nám to za to?“ ptal se. Zástupci ANO si prý na schůzce vyslechli názory druhé strany, ale nyní se z toho udělala manipulace. „To, že se okamžitě neohradíme po nějaké větě, to se pak obrátí proti nám? Jak pak chcete dělat nějakou práci,“ sdělil Vondráček.

Ve středečních Událostech, komentářích poslankyně ANO Margita Balaštíková mluvila i o špatném přenosu zvuku. „Já jsem byla na jednání, kde hovořila paní Schillerová a pan Havlíček, kde bylo sděleno, že velmi špatně slyšeli – že tam byl špatný přenos zvuku a ani neslyšela, co se vlastně prezentuje,“ uvedla.

Zápis reflektuje to, jak debata proběhla.

Připomínka hnutí ANO, respektive změna názoru na zvyšování důchodového věku, měla být řešena úvodem jednání 22. dubna. Nejde totiž o připomínku k obsahu jednání z 28. března, ale o změnu názoru po 28. březnu. Na toto jednání zástupci hnutí ANO odmítli přijít.

Zápis měl být původně opravdu interní dokument, nicméně jak ve dnech následujících po 28. březnu zástupci ANO začali obsahově měnit společnou dohodnutou komunikaci (viz tisková konference z 28. března po jednání na Hradě), začaly na zápis padat žádosti o zveřejnění na základě zákona č. 106.

Proto Kancelář prezidenta zápis zveřejnit musela a v rámci transparentnosti došlo ke zveřejnění všech dalších dokumentů, které vyplývaly z jednání z 28. března.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přistálo další letadlo s turisty z Blízkého východu

Další Češi se v úterý ráno vrátili z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě. Letadlo s asi dvěma sty krajany přiletělo z ománského Maskatu do Prahy, dalších dvě stě lidí se vrátilo už v noci. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Nejvíc Čechů je ve Spojených arabských emirátech. Na cestě do Prahy je nyní armádní airbus, který vyzvedl české turisty v jordánském Ammánu.
02:15Aktualizovánopřed 16 mminutami

ŽivěSněmovna má jednat o pravomocích NKÚ, Babiš mluvil o letech z Blízkého východu

Vládní tábor chce na úterním sněmovním jednání řešit senátní ústavní novelu o pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Na programu jsou i další předlohy v prvním čtení. Patří k nim návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na uzákonění významného Dne české vlajky. Na úvod schůze vystoupil s projevem k poslancům prezident Petr Pavel. Babiš pak seznámil poslance s průběhem repatriace Čechů z Blízkého východu.
14:15Aktualizovánopřed 26 mminutami

Pavel vyzval poslance, aby se snažili o konsenzus v základních otázkách

Prezident Petr Pavel vyzval ve sněmovně poslance, aby nerezignovali na hledání shody a pokusili se vytvořit alespoň základní konsenzus mezi vládou a opozicí v otázkách bezpečnosti, vzdělávání, kvality zdravotní péče, energetické bezpečnosti nebo inovačního potenciálu. Zákonodárci by podle něj měli jít vzorem a ukazovat, že není nutné se vždy a na všem shodnout, ale je nutné spolu mluvit, poslouchat se a snažit se porozumět. Pavel mluvil ke stávající sněmovně poprvé. Prezident se mimo jiné vyslovil pro vyšší obranné výdaje a zastal se nevládních organizací.
14:01Aktualizovánopřed 44 mminutami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 1 hhodinou

Akademický senát KTF UK zvolil Dvořáčka kandidátem na děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) v úterý zvolil kandidátem na děkana církevního právníka Jiřího Dvořáčka. Pro bylo osm z devíti přítomných senátorů. Jeho protikandidát Jaroslav Brož z volby odstoupil. Vyjádřil překvapení nad tím, že volební zasedání nebylo zrušeno vzhledem k odkladnému účinku, který v únoru přiznal Brožově stížnosti Nejvyšší správní soud (NSS). Ten pozastavil účinek rozhodnutí bývalé rektorky UK Mileny Králíčkové o odvolání Brože z funkce děkana z loňského února.
před 1 hhodinou

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 1 hhodinou

Konec uhlí přináší zlom, na který česká energetika není připravena

Řada hnědouhelných elektráren v Česku v současné době nevydělává peníze kvůli ceně emisních povolenek, jež musí platit. Vyplývá to z nového dílu ekonomické publicistiky ČT Bilance, který také upozorňuje, že překotný odchod od uhlí s sebou nese rizika pro české hospodářství.
14:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Seznam.cz podal žalobu na Babiše. Dlouhodobě lžou, říká premiér

Největší internetová firma v Česku Seznam.cz podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem jsou sílící útoky na společnost a ochrana dobré pověsti právnické osoby, sdělila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. Babiš řekl, že za výroky si stojí, média vlastněná Ivo Lukačovičem podle něj dlouhodobě lžou a manipulují, což prý může kdykoliv dokázat a také to udělá.
11:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...