Na Bystřičce pod stejnojmennou nádrží platil i odpoledne druhý povodňový stupeň

5 minut
Události: Několika obcemi na Hodonínsku se prohnala velká voda
Zdroj: ČT24

Na říčce Bystřičce pod stejnojmennou přehradou na Vsetínsku platil i ve středu odpoledne druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost. Nad nádrží klesla její hladina od rána na úroveň prvního stupně povodňové aktivity znamenající bdělost. První povodňový stupeň zůstával odpoledne ve Zlínském kraji i na Velké Stanovnici pod nádrží v Karolince na Vsetínsku. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle vodohospodářů hladiny většiny toků v regionu klesají. Situace se postupně uklidňuje i v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Hladina Bystřičky pod přehradou v 16:00 dosahovala 102 centimetrů, druhý stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od úrovně 90 centimetrů. Nad nádrží byla hladina ve stejném čase na 43 centimetrech, první stupeň povodňové aktivity tam vstupuje v platnost při dosažení 30 centimetrů, druhý při 50 centimetrech.

Hladina Velké Stanovnice pod přehradou v Karolince setrvávala v 16:00 na 71 centimetrech, dolní hranice pro první stupeň povodňové aktivity tam činí 55 centimetrů, pro druhý 75 centimetrů.

V noci se na území povodí Moravy podle vodohospodářů vyskytovaly vydatné srážky s úhrny do 70 milimetrů za 24 hodin. Největší denní srážkové úhrny spadly podle mluvčího státního podniku Povodí Moravy Petra Chmelaře ve Zlínském kraji.

„Ve středu během dopoledních hodin začaly srážky slábnout a ustupovat. Většina řek ve Zlínském kraji je aktuálně po kulminaci a hladiny postupně klesají,“ informoval odpoledne Chmelař.

Hladiny řek postupně klesají

Výjimkou je řeka Morava, která by podle něj pod soutokem s Bečvou měla dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity, vyloučeno není ani těsné dosažení druhého stupně. „Dle předpovědi bude na východě území v Beskydech pokračovat déšť a do čtvrteční půlnoci může napršet dalších 20 mm. Tento déšť může zpomalit stávající poklesy průtoků v řekách,“ zmínil Chmelař.

První stupeň povodňové aktivity ve středu platil také na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně, Zděchovce ve Zděchově na Vsetínsku, Juhyni v Kelči na Vsetínsku, na Luhačovickém potoce v Polichně, místní části Luhačovic na Zlínsku, nebo na Olšavě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Postupně však jejich hladina klesla pod jeho spodní hranici a odpoledne už na nich žádný ze stupňů povodňové aktivity nebyl.

Déšť ráno zvedl také hladinu řeky Dřevnice ve Zlíně, žádný stupeň povodňové aktivity však na ní neplatil. Bylo ale nutné uzavřít cyklostezku pod mostem na Cigánově i v Malenovicích. V Otrokovicích na Zlínsku byla kvůli rozlité vodě neprůjezdná cyklostezka pod železničním mostem, ve Vsetíně zaplavila voda podjezd v Jiráskově ulici. Kvůli dešti je ve středu nepřístupná například Květná zahrada v Kroměříži, již dříve ve městě kvůli počasí uzavřeli i Podzámeckou zahradu. Obě zahrady jsou na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Podle předpovědi ČHMÚ bude ve středu večer ve Zlínském kraji zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami. Postupně očekávají meteorologové ubývání srážek. Ojedinělý slabý déšť se podle nich může v regionu vyskytovat i v noci a ve čtvrtek.

Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení, ve středu ráno. Nejprve se tak stalo ve Velké nad Veličkou, kde ale už po 8:00 začala hladina klesat. Naopak se dostala na třetí stupeň ve Strážnici a kulminovala po deváté hodině. Pod úroveň prvního stupně klesla až v 15:30.

Vydatný déšť zvýšil hladiny i dalších toků v Jihomoravském kraji, povodňového stupně však nedosáhly. Policisté museli uzavřít na Hodonínsku zaplavené silnice. Hasiči v některých místech ještě odpoledne dál odčerpávali vodu z domů, továren i vytvořených lagun. Na většině území kraje odpoledne stále prší, ale déšť už není tak intenzivní a večer by měl definitivně ustávat.

V Olomouckém kraji se situace na tocích uklidnila a hladiny postupně klesají. Kolem 16:30 byl odvolán první povodňový stupeň na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou, který zde byl vyhlášen ráno. V kraji už tak na žádném místě neplatí ani jeden z povodňových stupňů.

Po vydatném dešti stouply hladiny několika vodních toků také v Moravskoslezském kraji, především na Novojičínsku. První stupeň povodňové aktivity, stav bdělosti, platil dopoledne na sedmi místech, řekl technický ředitel státního podniku Povodí Odry Břetislav Tureček. Během dne se situace uklidňovala. Odpoledne už první stupeň platil podle webu povodí jen na dvou místech Novojičínska a nově v Hradišti na Karvinsku. Ohrožení lidí a jejich majetku se nečeká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 6 mminutami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 1 hhodinou

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 1 hhodinou

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 11 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 11 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 11 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 11 hhodinami
Načítání...