TÉMA

Nový Jičín

Pošta se zbavuje dalších budov. I té, po které v Ostravě pojmenovali ulici
Česká pošta prodává nepotřebný majetek. V celém Česku nabízí 22 nemovitostí, z toho čtyři jsou v Moravskoslezském kraji. Zbavuje se i budovy, která dala jméno Poštovní ulici v Ostravě, za niž chce přes sto milionů, za ostatní přes třicet milionů korun.
7. 2. 2024|ČT24
Dálnice D48 má pět nových kilometrů, řidiči se po nich projedou v pátek
Dálnice D48 je oficiálně o pět kilometrů delší, i když řidiči to poznají až v pátek. Ředitelství silnic a dálnic v poledne slavnostně otevřelo úsek mezi Bělotínem a vesnicí Dub na Novojičínsku s tím, že oba jízdní pásy budou veškeré dopravě k dispozici další den. Stavba trvala dva a půl roku a podařilo se ji dokončit ještě letos, i když musel zhotovitel část dálnice předělat, protože vyšlo najevo, že výsledek neodpovídal projektu.
21. 12. 2023|Milan Dolejší, ČTK
Zastupitelstva některých měst a krajů schválila rozpočty na příští rok
Zastupitelé řady krajů a měst v pondělí rozhodovali o rozpočtech samospráv na příští rok. Mnoho jich pro rok 2024 plánuje výdaje převyšující příjmy, schodky v takových případech většinou radnice a hejtmanství chystají pokrýt penězi naspořenými v předchozích letech. Nejasný plán hospodaření má zatím vedení Mladé Boleslavi, do příštího roku vstoupí v rozpočtovém provizoriu.
11. 12. 2023|ČTK
V Novém Jičíně otevřeli zubní ambulanci. Zájem téměř pětkrát převýšil kapacitu
Nemocnice v Novém Jičíně otevřela novou stomatologickou ambulanci. Registrovat se chtělo téměř pětkrát víc pacientů, než je její kapacita. Nová ambulance může zatím přijmout 1200 lidí, další stovky ve chvíli, kde sežene ještě jednoho zubaře. Na Novojičínsku, stejně jako na dalších místech v Moravskoslezském kraji i v celém Česku, se dlouhodobě potýkají s nedostatkem stomatologů. Často nepomáhají ani dotační programy měst a obcí.
16. 8. 2023|
S autobusy na Novojičínsku pomohou řidiči z jiných měst. Společnost musela omezovat spoje
Autobusy na Novojičínsku by už měly jezdit podle jízdního řádu. Slibuje to společnost Z-Group, která dopravu zajišťuje. Vypomohou řidiči z jiných koutů republiky a všichni zaměstnanci firmy, kteří mají oprávnění řídit autobus. Firma v uplynulých dvou týdnech kvůli nedostatku řidičů nevypravila na dvě stě spojů, od vedení kraje za to dostala milionovou pokutu.
11. 7. 2023|
Na Bystřičce pod stejnojmennou nádrží platil i odpoledne druhý povodňový stupeň
Na říčce Bystřičce pod stejnojmennou přehradou na Vsetínsku platil i ve středu odpoledne druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost. Nad nádrží klesla její hladina od rána na úroveň prvního stupně povodňové aktivity znamenající bdělost. První povodňový stupeň zůstával odpoledne ve Zlínském kraji i na Velké Stanovnici pod nádrží v Karolince na Vsetínsku. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle vodohospodářů hladiny většiny toků v regionu klesají. Situace se postupně uklidňuje i v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.
17. 5. 2023Aktualizováno17. 5. 2023, 17:48|
Začala demolice nového úseku D48. Betonová vrstva není kvalitní
Stavbaři musejí na budované dálnici D48 mezi Bělotínem na Přerovsku a Šenovem u Nového Jičína zbourat loni na podzim položený betonový pás v délce 2,5 kilometru. Betonová vrstva totiž podle odborníků nemá požadovanou odolnost vůči chemickému posypu používanému v zimě, což by výrazně zkrátilo životnost vozovky. Stavební firma Colas položí novou vrstvu betonu a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s ní jedná o tom, aby oprava neoddálila zprovoznění úseku. To je plánováno na konec roku. Informoval o tom mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Oprava 2,5 kilometru D48 bude stát několik milionů korun a zaplatí ji stavební firma.
18. 4. 2023Aktualizováno18. 4. 2023, 13:49|
Kvůli nehodě u Klimkovic byla neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Ostravu
Dálnice D1 na Novojičínsku byla po ranní hromadné nehodě sedmi automobilů ve směru na Ostravu asi čtyři hodiny neprůjezdná. Zranilo se při ní sedm lidí. Na komunikaci se tvořily dlouhé kolony. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, sdělila mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. Doprava na Ostravu je už bez omezení, stejně tak tomu je i v opačném směru na Olomouc a Brno.
11. 4. 2023Aktualizováno11. 4. 2023, 11:30|
Pacientů s rakovinou přibývá, lidé během covidu zanedbávali prevenci
Rakovinou onemocní během života každý třetí člověk – každý čtvrtý na ni zemře. Světový den boje proti této nemoci připadá na 4. února. Onkologických pacientů v posledních měsících přibývá. Je to důsledek toho, že během covidu lidé méně dbali na prevenci.
4. 2. 2023|
Kamery samy odhalí přestupek na přejezdu. První jsou na Třinecku
Ve Vendryni na Třinecku ve středu Správa železnic spustila do ostrého provozu nový inteligentní kamerový systém. Ten dokáže automaticky zaznamenat přestupky a informace odeslat policii nebo úředníkům. Jde o první místo v Česku, brzy by se kamery měly objevit i na dalších přejezdech. Statistiky počtů jízd na červenou totiž každoročně stoupají, jen loni došlo na přejezdech v Česku ke 166 střetům.
1. 2. 2023|
Vodné a stočné v Hradci Králové zdraží od nového roku o pětinu
Vodné a stočné zdraží v Hradci Králové od ledna o pětinu na 128 korun za metr krychlový. Nové ceníky se dotknou i dalších měst a obcí na Hradecku. Podle vodohospodářů je důvodem hlavně zdražení energií a dalších nákladů. Průměrná tříčlenná domácnost si tak za rok připlatí za vodu zhruba o dva tisíce dvě stě korun více než letos. Hradecké vodárny v okrese zásobují pitnou vodou přes 170 tisíc lidí. Zdražení vodného a stočného během pondělka oznámily i jiné společnosti z dalších částí republiky.
28. 11. 2022Aktualizováno28. 11. 2022, 17:41|
Jízdné v Moravskoslezském kraji v prosinci zdraží. Kdo si kupuje lístek až u řidiče, pocítí to více
Krajská společnost Koordinátor ODIS schválila změny ve struktuře a ceníku tarifu veřejné dopravy v Moravskoslezském kraji. Znamená to zdražení jízdného i zrušení některých jízdenek. Kraj zdůvodnil zvýšení cen zdražováním pohonných hmot a dalších nákladů na dopravu. Nový tarif začne platit 11. prosince.
25. 11. 2022|
Senátorkou za Nový Jičín se stane Ivana Váňová
Senátorkou ve volebním obvodu Nový Jičín bude Ivana Váňová (SPOLU). Ve druhém kole senátních voleb získala 50,79 procenta hlasů. Druhý Jaromír Radkovský (ANO) dostal 49,20 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 17,54 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 42,69 procenta.
1. 10. 2022Aktualizováno1. 10. 2022, 16:25|
Vznikají další nové koalice. Jasno už má Jindřichův Hradec, Nový Jičín či Svitavy
Další města v Česku už mají jasno v tom, kdo je povede v příštích čtyřech letech. Například v čele Nového Jičína zůstane stávající koalice ANO, KDU-ČSL, ODS a Strana Zelených s Piráty, TOP 09 a STAN.  Karvinou povede ČSSD, která volby vyhrála s více než 51 procenty. Ke spolupráci ale zřejmě přizve ANO. V Jindřichově Hradci na jihu Čech se vítězné ANO domluvilo na koalici s ODS, STAN a hnutím Společně s Piráty. Ve Svitavách bude vládnout Sdružení pro město Svitavy spolu s ODS, KDU-ČSL a 3PK – Pro prosperující Svitavy. Dohoda vzniká už i v Kroměříži.
29. 9. 2022Aktualizováno29. 9. 2022, 21:43|
Ve druhém kole senátních voleb se v Novém Jičíně střetnou Radkovský a Váňová
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Nový Jičín postoupili Jaromír Radkovský (ANO) a Ivana Váňová (KDU-ČSL). Radkovský získal 28,56 procenta hlasů, druhá Váňová má 21,31 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo 42,69 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů. Druhé kolo se uskuteční v pátek 30. září a sobotu 1. října.
24. 9. 2022Aktualizováno28. 9. 2022, 17:06|
Za zavinění pádu mostu ve Studénce nepůjde nikdo do vězení. Soud dal pěti pracovníkům stavařů podmínky
Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dal pěti pracovníkům stavebních firem obžalovaným ze zavinění pádu mostu ve Studénce před 14 lety tří- až tříapůlleté podmíněné tresty. Za zavinění neštěstí, při kterém zemřelo v srpnu 2008 osm lidí a stovka dalších utrpěla zranění, tak nikdo nepůjde do vězení. Dva původní nepodmíněné tresty soud zmírnil mimo jiné kvůli délce trestního řízení. Rozsudek je pravomocný.
26. 9. 2022Aktualizováno26. 9. 2022, 13:16|
V Ostravě začalo fungovat první chytré parkoviště. K tramvajové jízdence zaplatí řidič navíc jen korunu
V Ostravě je v provozu první chytré P+R parkoviště propojené s městskou hromadnou dopravou. Řidiči mířící do města směrem z Hlučínska mohou zaparkovat na okraji Ostravy u tramvajové smyčky za symbolickou korunu, pokud dál do centra pojedou právě hromadnou dopravou.
2. 2. 2022|
Nejkrásnějších nádraží je v Česku třináct, další již nepřibudou. Soutěž podle organizátorů ztratila smysl
Místo tradičního vyhlášení nejkrásnějšího nádraží roku oznámili organizátoři ankety, že po patnácti letech končí. Ztratila podle nich smysl, zejména proto, že kvůli automatizaci provozu mizí z nádraží personál, a tak o mnoho stanic již nemá kdo pečovat.
9. 11. 2021|
Chemikálie z poškozené cisterny možná unikala až patnáct kilometrů. Nový Jičín požaduje úhradu škody
Následky pondělní havárie cisterny a úniku kyseliny chlorovodíkové v novojičínské části Bludovice jsou mnohem větší, než se původně zdálo. Vyšetřovatelé uvedli, že chemikálie z prasklé cisterny pravděpodobně unikala už dřív, než dorazila do Nového Jičína. Podle policistů z ní cestou postupně uniklo na dva tisíce litrů žíraviny. Město hodlá po dopravci požadovat náhradu škody.
8. 10. 2021|
Hasiči zasahují u úniku kyseliny v Novém Jičíně-Bludovicích, evakuovali asi padesát lidí
Kyselina chlorovodíková unikla v pondělí odpoledne z poškozené cisterny v novojičínské části Bludovice. Hasiči kvůli tomu uzavřeli silnici I/57 a z domů v okruhu sta metrů evakuovali okolo dvaceti lidí. Později perimetr zvětšili a evakuovali celkem na padesát osob. Oznámil to mluvčí hasičů Jakub Kozák. Zásah podle něj potrvá zhruba do půlnoci.
4. 10. 2021Aktualizováno4. 10. 2021, 21:42|
Lidé v Novém Jičíně zaplatí od středy parkovné i kartou nebo aplikací v mobilu
Nový Jičín spouští od středy nový parkovací systém. Automaty umožní platbu za parkovaní uhradit nejen mincemi, ale i bezkontaktní platební kartou nebo přes mobilní aplikaci. Ta navíc dokáže na dálku prodloužit parkovací dobu. Z celkem devíti nainstalovaných automatů v centru města jich zatím bude fungovat sedm, dva ještě na zprovoznění čekají, řekla mluvčí radnice Marie Machková.
10. 8. 2021|
Začala stavba nového úseku D48. Dálnice nahradí silnici s velkou nehodovostí
Začala výstavba další části dálnice D48. Z rychlostní silnice se přemění na dálnici úsek mezi Bělotínem a Dubem a následně mezi Palačovem a Novým Jičínem. Etapa by měla být hotová za tři roky. Díky přestavbě na dálnici by mělo dojít i k zabezpečení úseku, který bývá místem častých dopravních nehod. Za posledních deset let při nich zemřelo 24 lidí.
10. 6. 2021|
Vítr na Moravě a ve Slezsku láme stromy a ničí střechy domů. Hasiči zasahovali u desítek událostí
Hasiči z Moravskoslezského kraje řešili v pondělí odpoledne v souvislosti se silným větrem více než dvě desítky mimořádných událostí. Vítr lámal stromy, poškodil i dvě střechy, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Výstraha meteorologů před silným větrem platí pro většinu oblastí v Česku až do pondělní deváté hodiny večer.
5. 4. 2021|
Cyklostezka na bývalé železnici z Nového Jičína do Hostašovic se letos ještě prodlouží
Cyklostezka Koleje, která vede po bývalé železniční trati z Nového Jičína do Hostašovic, by se ještě letos měla prodloužit o odbočku směrem na Straník. Radnice chystá výběrové řízení na zhotovitele. Náklady na stavbu se odhadují na víc než devět milionů korun, začít stavět by se mělo v létě a v provozu by cyklostezka mohla být na podzim.
2. 3. 2021|