TÉMA

UNESCO

Italské Benátky začnou opět vybírat vstupné do města

Italské Benátky od pátku opět začnou vybírat od návštěvníků vstupné do města. Oproti loňsku, kdy s tím město kvůli masovému přílivu turistů začalo, se poplatek zdvojnásobí na deset eur (asi 250 korun). Pokud si vstupenku návštěvník zarezervuje více než tři dny předem, zaplatí pět eur, informovala agentura DPA.
16. 4. 2025|

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
15. 4. 2025|

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025|

Požáry v Jižní Koreji mají desítky obětí, hašení pomáhá příznivé počasí

Požáry v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 28 obětí, tamní úřady je podle agentury Reuters prohlásily za nejtragičtější v historii země. Podmínky pro hašení ohňů jsou podle ministra lesnictví Lima Sang-seopa aktuálně příznivější než v minulých dnech, a to díky dešti a chladnějšímu počasí.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025|

Požáry v Jižní Koreji mají oběti a ničí staleté památky

Téměř tři desítky lidí zemřely při přírodních požárech, které sužují část Jižní Koreje, dalších devatenáct osob bylo zraněno. Agentury AP a Reuters požáry popisují jako jedny z nejhorších v historii země. Stanice BBC je označila za dosud nejsmrtelnější v Jižní Koreji. Jednou z obětí je pilot helikoptéry nasazené do boje s ohněm. Požáry se kvůli silnému větru a suchu od soboty šíří na jihovýchodě země.
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025|

Ve Španělsku našli čelist nejstaršího evropského zástupce rodu Homo

Část čelisti hominida, kterou archeologové našli v roce 2022 na severu Španělska, patří zřejmě novému druhu, nejstaršímu doloženému kosternímu ostatku v západní Evropě. Informoval o tom tým vědců vedených archeoložkou Rosou Huguetovou z univerzity v katalánské Tarragoně. Otevírá se tak nová neznámá kapitola v evoluci člověka na evropském kontinentu, napsal deník El País.
13. 3. 2025|

Mosul opět zdobí významné památky, které zdevastoval Islámský stát

Nad starým městem iráckého Mosulu se opět tyčí legendární minaret zvaný Hrbáč. Památku původně z dvanáctého století v roce 2017 zdemolovali teroristé z Islámského státu. Díky nadšení místních, úsilí UNESCO a sponzorů ze zahraničí, EU nevyjímaje, se podařilo obnovit i Velkou mešitu an-Núrí. A spolu s ní i dva historické křesťanské komplexy také zničené islamisty.
5. 2. 2025|

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
3. 2. 2025|

Menu podle UNESCO: joumou, pizza, perník a saké

Na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO přibylo saké. Tradiční japonský nápoj rozšířil už poměrně bohaté menu, které by se z dosud zapsaného jídla a pití z celého světa dalo sestavit.
9. 12. 2024Aktualizováno9. 12. 2024|

Izrael udeřil na cíl v Sýrii, útokům čelila i Gaza

Vzdušný úder Izraele na rezidenční budovy v oblasti Palmýry v centrální Sýrii zabil 36 lidí, dalších padesát utrpělo zranění, oznámila syrská státní agentura SANA. V původní zprávě se o obětech nezmiňovala, podotkla agentura Reuters. Židovský stát to nekomentoval. Syrská nevládní organizace tvrdí, že zahynulo 41 lidí a terčem nejméně jednoho z úderů bylo setkání několika proíránských skupin. Ve středu směřoval Izrael své údery také na Pásmo Gazy, kde podle úřadů ovládaných teroristickým hnutím Hamás zemřelo 33 lidí.
20. 11. 2024Aktualizováno20. 11. 2024|

Hizballáh vypálil desítky raket na Izrael. Ten vyzývá k evakuaci na východě Libanonu

Teroristické hnutí Hizballáh vypálilo z Libanonu na Izrael nejméně šedesát raket, nikdo nebyl zraněn. Izraelská armáda lidi vyzvala k evakuaci několika oblastí v okolí města Baalbek na východě Libanonu před nadcházejícím útokem proti Hizballáhu, uvedla agentura AFP. Agentura Reuters s odvoláním na palestinské zdravotníky informovala, že při izraelských úderech v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 31 Palestinců. Jeruzalém se k nedělním vojenským operacím v Pásmu Gazy nevyjádřil.
3. 11. 2024Aktualizováno3. 11. 2024|

Česko nominuje Mendelův rukopis do programu Paměť světa UNESCO

Rukopis nazvaný Pokusy s rostlinnými hybridy, který sepsal Gregor Johann Mendel v roce 1865, by mohl být zapsaný do registru, který je součástí programu Paměť světa UNESCO. Dvanáctistránkový svazek, v němž zaznamenal výsledky svých pokusů s hrachem a stanovil zákony dědičnosti, nominuje příští rok na zařazení Národní komitét. Příprava dokumentace trvala pět let, řekl na tiskové konferenci ředitel organizace Společně Jakub Carda.
3. 10. 2024|

Odpad z rybolovu ohrožuje mořský život u Patagonie

Plastový odpad z rybářského průmyslu pokrývá pobřeží poloostrova Valdés v argentinské Patagonii a ohrožuje životy lachtanů, rypoušů, ryb, tučňáků a velryb – a škodí i lidskému zdraví. Oblast byla pro své přírodní krásy prohlášena za světové dědictví UNESCO, jedná se také o jednu z hlavních turistických destinací v zemi. Teď jsou tamní pláže posety bednami, sítěmi, bójkami a dalšími rybářskými nástroji, mezi kterými se někde rozkládají mrtvoly zvířat. Podle studie z roku 2020 by se množství plastového odpadu, který proudí do oceánů a dusí mořské živočichy, mohlo v příštích dvaceti letech ztrojnásobit, pokud společnosti a vlády nepřijmou drastická opatření.
3. 10. 2024|

Nápisy na pyramidách i rabování. O památkách v Súdánu přicházejí špatné zprávy

Ve východoafrickém Súdánu zuří už rok a půl násilný boj o moc, který provází rabování muzeí a cenných archeologických památek. UNESCO kvůli tomu vyzvalo mezinárodní společenství k ochraně súdánského kulturního dědictví a k boji proti nelegálnímu obchodu s artefakty. Jen z národního muzea v Chartúmu bylo uloupeny desítky tisíc předmětů, tvrdí tamní pracovník. Riziko pro památky ale představují i sami Súdánci, kteří prchají před boji.
13. 9. 2024|

Rusové ničí ukrajinské umění, Ukrajinci se o něj zajímají o to víc

Ruské útoky proti Ukrajině od února 2022 poškodily podle UNESCO na tři sta čtyřicet památek. Zničení velké části kulturního dědictví povzbudilo zvýšený zájem Ukrajinců o vlastní kulturu, píše se dokonce o ukrajinském kulturním boomu.
28. 8. 2024|

Turisté přinášejí peníze i problémy, třeba opilce v ulicích či plná parkoviště

Turistická sezona přináší řadě měst i podnikatelů spoustu peněz, jenže s přibývajícími návštěvníky se objevuje i více problémů. Například Praha teď připravuje regulaci organizovaných výprav po tamních barech a klubech. Se záměrem sice nesouhlasí společnosti, které takové akce organizují, ale podle ministerstva průmyslu je taková změna akceptovatelná. Rušení nočního klidu by mělo být podle resortu postihovatelné už teď. Turisté trápí také Mikulov, obyvatelé jihomoravského města si stěžují hlavně na problémy s parkováním.
10. 8. 2024|

Losinskou papírnu nezavřely čarodějnické procesy ani revoluce. Cílí na UNESCO

V Ruční papírně Velké Losiny vzniká papír téměř stejnou technologií jako před více než čtyřmi stoletími, kdy byla založena. Jediná funkční manufaktura tohoto druhu ve střední Evropě měla ovšem ve své historii několikrát namále. Mimo jiné kvůli spojitosti s čarodějnickými procesy. Historie tvoří součást příběhu, díky němuž by velkolosinská papírna mohla jednou být na seznamu UNESCO. K zápisu má napomoci i memorandum o spolupráci, které s majiteli ve středu uzavřel Olomoucký kraj.
7. 8. 2024|

Pompeje střeží káně a sokol. Chrání je před agresivním holubím trusem

Správcům italského archeologického parku v Pompejích nově pomáhají sokol Aria a káně Gianna. Dravci vyhánějí z blízkosti vykopávek holuby. Kyselý holubí trus totiž zásadně poškozuje historické poklady, píše agentura APA.
6. 8. 2024|

Zkraje: Česko overturismus zatím netrápí, mohlo by ale propagovat méně známé památky

Stejně jako památky v zahraničí i ty v Česku se zejména během letní sezony vypořádávají s přílivem většího množství turistů. Mezi nejvyhledávanější místa patří kromě Prahy také třeba Český Krumlov, zámek Lednice nebo Mikulov. O tom, zda a jak nastavit regulace turisticky velmi vytížených míst a jak vyvážit negativní a pozitivní dopady turismu, diskutovali hosté pořadu Zkraje.
3. 8. 2024|

Nová jízdárna v Kladrubech bude modernější a lépe zapadne do krajiny

V areálu Střední školy chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem už roste nová jízdárna. Stará hala z osmdesátých let minulého století už je nevyhovující. Čeká ji demolice, a to i kvůli tomu, že narušuje krajinný ráz, který chrání UNESCO. Demolice staré haly byla právě podmínkou pro zapsání Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a okolní krajiny na seznam Světového kulturního dědictví.
1. 8. 2024|

UNESCO zařadilo na seznam světového dědictví obce založené moravskými bratry

UNESCO na svém zasedání v Dillí zařadilo na seznam světového dědictví severoirský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii. Obce s unikátním urbanistickým konceptem vycházejícím z ideálů evangelického učení byly založeny v osmnáctém století moravskými bratry. Už dříve byl na seznam zařazen dánský Christiansfeld.
26. 7. 2024Aktualizováno26. 7. 2024|

Barokní chlouba Kroměříže je po rekonstrukci. Obnova zámku i zahrady stála čtvrt miliardy

V Kroměříži po šesti letech skončila nákladná obnova Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady, které jsou památkami UNESCO. Práce zahrnovaly rekonstrukci střechy zámku a restaurování historických místností. Jejich součástí byla oprava Mlýnské brány nebo obnova vodního systému v zahradě. Návštěvníci na zámku uvidí některé dosud nepřístupné prostory, řekli projektový konzultant olomouckého arcibiskupství Štěpán Sittek a ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř.
31. 5. 2024|

Archeologové našli v Pompejích zatím neznámé fresky. Patří k nejkrásnějším ve městě

Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní banketní sál s černými stěnami a mytologickými motivy z trojské války. Místnost objevili nedávno při vykopávkách na archeologickém nalezišti v blízkosti sopky Vesuv a nyní byla odhalena v celé své kráse, oznámilo podle agentury APA italské ministerstvo kultury.
11. 4. 2024|

Začneme vybírat poplatky od turistů, potvrdil starosta Benátek

Poplatek za návštěvu italských Benátek skutečně odstartuje 25. dubna, potvrdil starosta města Luigi Brugnaro. Systém zatím bude v testovacím režimu. Turisté, kteří město navštíví, aniž by v něm přespali, tak budou muset uhradit pět eur (125 korun). Kontroly budou namátkové.
4. 4. 2024|
Načítání...