Úřady na severu Španělska nechaly evakuovat přes tisíc lidí kvůli rozsáhlým požárům, část z nich se však během pondělí mohla vrátit domů. Jeden z ohňů zasáhl archeologický areál Las Médulas, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, uvádí agentura EFE. Španělsko zažívá od začátku tohoto měsíce silnou vlnu veder, teploty na více než stovce stanic v neděli přesahovaly 40 stupňů. K výraznějšímu ochlazení přitom nedochází ani v noci.
El País píše hned o několika ohních, které se na severu šíří. Jejich hašení v předchozím dni komplikoval nepředvídaně rychlý vítr, jenž vál rychlostí až 50 kilometrů v hodině.
Situace v regionu Kastilie-León se výrazně zhoršila v neděli večer, kdy silný vítr změnil směr, čímž mohl ohrozit obydlené oblasti. V místě jsou podle hasičů příznivé podmínky pro šíření ohně kvůli vysokým teplotám a suchu. Celkem úřady nechaly evakuovat na čtrnáct set lidí, několik stovek z nich se však během dne mohlo vrátit domů. V regionu zasahují proti požárům stovky hasičů.
Jeden z lesních požárů v severním regionu Kastilie-León vypukl v blízkosti archeologického parku Las Medulas, kde se nachází zbytky zlatých dolů z doby antického Říma. Památka je zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podle agentury EFE se požár rozšířil i do areálu památky. Přímo nezasáhl kamenné zbytky dolů, poničil ale okolní porost, například stoleté kaštany.
Ve Španělsku jde o druhou památku UNESCO zasaženou požárem v rozmezí několika dnů poté, co v katedrále v Córdobě vyhořela v pátek kaple.
Šéf regionu Kastilie-León Alfonso Manueco uvedl, že řadu požárů založili žháři. „Nebudeme mít slitování s původci těchto útoků na život a bezpečnost lidí,“ komentoval šéf regionu.
Až 43 stupňů Celsia
Španělsko čelí od neděle 3. srpna vlně veder, která podle meteorologické služby Aemet bude v pondělí silnější na západě a severovýchodě země a na Kanárských ostrovech. Červená, tedy nejvyšší výstraha, v souvislosti s horkem platí pro oblasti v Aragonii a Baskicku, informuje El País.
Podle Aemet v neděli nejvyšší teplotu zaznamenala stanice ve městě Badajoz v Extremaduře. V 17:30 tam teploměr ukázal 43,3 stupně Celsia. Přes 40 stupňů přitom v celém Španělsku naměřilo 111 míst.
Extrémně horké noci trápí obyvatele a návštěvníky Kanárských ostrovů. V San Bartolomé de Tirajana na Gran Canarii teplota v noci na pondělí neklesla pod 31,2 stupně. Kolem 27 stupňů však mají noci také na pevninském Španělsku.
Teploty by měly začít výrazněji klesat ve středu, přičemž ještě o den dřív mohou lokálně dle předpovědi dorazit bouřky s prudkými lijáky.



