Krajští zastupitelé schválili parametry koupě Ještědu

Zastupitelé Libereckého kraje schválili parametry a podmínky koupě hotelu a vysílače Ještěd od Českých radiokomunikací (ČRa). Pro odkoupení cenné budovy za 181 milionů korun hlasovalo 34 z 43 přítomných zastupitelů. Cena není kompletní, aktuálně se podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) pracuje ještě na ocenění movitého majetku. Kupní smlouvu by měli zastupitelé schvalovat nejpozději v listopadu.

O odkoupení budovy, která je od roku 2006 národní kulturní památkou, jednají obě strany déle než rok. „Věřím, že kupní smlouvu budeme schopni projednat v listopadu, a v prosinci z peněz, které postupně šetříme v letošním roce, uhradit kupní cenu,“ doplnil hejtman.

ČRa mají ročně platit za užívání vysílacího sálu, kanceláří a prostor pro umístění technologie takzvanou služebnost zhruba 3,5 milionu korun ročně včetně DPH. Budova potřebuje rekonstrukci odhadovanou na nejméně čtyři sta milionů korun.

Cenu stanovili výnosovou metodou

Se zaplacením Ještědu ještě letos by podle Půty neměl mít Liberecký kraj problém, za prvních osm měsíců letošního roku jsou podle něj příjmy kraje zhruba o 170 milionů korun vyšší, než počítal krajský rozpočet na letošní rok. V rozpočtu má navíc kraj připraveno 25 milionů korun, původně totiž jeho vedení počítalo s rozložením ceny do splátek. Zaplatit celou částku najednou bude ale podle hejtmana pro kraj výhodnější.

Cenu Ještědu stanovili auditoři společnosti Deloitte Advisory výnosovou metodou. Cena obvyklá vyžaduje podle nich stanovení ceny porovnáním, Ještěd je ale natolik unikátním objektem, že běžným porovnáním cenu stanovit nelze – není ho s čím srovnávat.

Smlouva počítá se zvyšováním ceny za služebnost pro ČRa o inflaci, maximálně ale o pět procent. Po rekonstrukci budovy vznikne podle hejtmana nové ocenění služebnosti na základě investic do prostor hotelu, restaurace a vysílače.

Výhrady měli hlavně opoziční zastupitelé

Výhrady k parametrům koupě měli zejména zastupitelé opozičního ANO, z nichž někteří se při hlasování zdrželi. Podle Davida Pražáka (ANO) má stavba desítky závad, které budou do budoucna velkým problémem, jako je zdroj vody a inženýrské sítě na cizích pozemcích nebo třeba nejasné vedení kanalizace. „Nevím, kam se tak spěchá, ať se to nejdřív vyřeší, a pak ať se to koupí klidně za vyšší cenu,“ prohlásil.

Množství problémů připustil i předseda finančního výboru zastupitelstva Tomáš Hocke (Starostové pro Liberecký kraj), přesto doporučil koupi.

Josef Chuchlík (ANO) dokonce navrhoval stažení materiálu z jednání zastupitelstva. „Tak špatně postavený návrh v neprospěch kraje jsem dlouho nečetl,“ řekl. Kritizoval zejména nastavení služebnosti, kde jsou podmínky ve prospěch budoucího nájemce, a že do katastru nemovitostí bude služebnost zanesena ještě před prodejem. Kritizoval také třeba, že bez souhlasu ČRa nebude možné nic postavit v okruhu pěti set metrů, což může Liberci zkomplikovat plánovanou stavbu nové kabinové lanovky.

Horský hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973 a patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Architekt Karel Hubáček za projekt získal v roce 1969 prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Lidé budovu zvolili českou stavbou 20. století.

ČRa jsou vlastníkem hotelu a vysílače od roku 2000, získaly ho za 85 milionů korun a další desítky milionů investovaly do oprav. ČRa loni nabídly Ještěd ministerstvu kultury, to ale o cennou budovu zapsanou v indikativním seznamu památek UNESCO zájem nemá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoAzbest může způsobit rakovinu. Práci s ním musí hygieně hlásit všichni stavebníci

Pražští hygienici v loňském roce provedli bezmála stovku kontrol na přítomnost azbestu. Karcinogenní látky objevili třeba i při rekonstrukci střechy letiště Václava Havla a obchodního domu Kotva, kde byl i v obvodových zdech. Hygienici ho ale našli také v brzdových destičkách výtahů a eskalátorů. Přítomnost azbestu potvrdila rovněž kontrola v budově bývalého Prioru v Modřanech. Pokud se s domem nijak nemanipuluje, není látka sama o sobě škodlivá. V Modřanech ale dělníci plánují demolici, a ještě před jejím zahájením tak budou muset azbest zlikvidovat. Při drolení, lámání nebo řezání se z něj totiž uvolňují tenká vlákna, která snadno pronikají do plic, kde se hromadí a škodí. Způsobit může i rakovinu. Od ledna musí práci s azbestem hlásit hygieně všichni stavebníci, jinak hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun.
před 3 hhodinami

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ukrajinci v Česku podnikají, pečou i učí

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu požádalo v Česku o živnostenské oprávnění přes čtyřicet šest tisíc Ukrajinců. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet. Patří mezi ně Albína Romanjuková a Oleksandr Politiuk, kteří stejně jako tisíce jejich krajanů utekli před válkou a v Česku se pustili do podnikání. Ukrajinci se uplatňují i jako zdravotníci nebo učitelé. Solomija Makovská dokonce získala ocenění Učitel Vysočiny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Za budovu zaplatí kraj 181 milionů korun, další bezmála tři miliony přidá za mobiliář, vybavení a další příslušenství. Peníze má kraj připravené z loňského roku, zadlužovat se kvůli tomu nemusí. I když měli v minulosti k odkupu budovy výhrady někteří zastupitelé opozičního ANO, hlasovali pro všichni přítomní. Liberecký kraj chce rekonstrukci hotelu a vysílače spojit s výstavbou nové lanovky na Ještěd, kterou představila liberecká radnice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ozbrojený muž z Havířova, který se zabarikádoval v bytě, je po smrti

Policie v Havířově zasahovala proti ozbrojenému muži, který se zabarikádoval v jednom z bytů. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že muž je již po smrti a nikomu nehrozí žádné nebezpečí. Střelec je podezřelý z trestného činu pokusu o vraždu. Na místě byl zraněn policista, není v ohrožení života, oznámil krajský policejní šéf Tomáš Kužel.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Soud osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně

Okresní soud v Jablonci nad Nisou zprostil žaloby tři dozorce z rýnovické věznice. Obžalobě čelili kvůli napadení vězně v listopadu 2018. Podle soudu nebylo prokázáno, že by se skutek stal tak, jak bylo uvedeno v obžalobě. V případě jednoho z nich, Davida Halamy, je rozhodnutí pravomocné. Případ je jedním ze šesti v rozsáhlé kauze, v níž bylo obžalováno patnáct dozorců z Rýnovic.
před 18 hhodinami

Záchranáři našli v Dalešické přehradě tělo hledaného potápěče

V Dalešické přehradě u Kramolína na Třebíčsku našli odpoledne záchranáři tělo policejního potápěče. Hledali ho od pondělí, když se během výcviku nevynořil. V úterý pátrání pod hladinou pokračovalo. Pomáhali s ním hasiči i vodní a bánští záchranáři.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Dálnici D2 u Břeclavi blokoval havarovaný kamion

Dálnici D2 u Břeclavi od noci na úterý asi devět hodin blokovala ve směru na Brno nehoda kamionu. Nákladní vůz se převrátil na bok a ležel přes všechny pruhy ve směru od slovenských hranic na Brno. Objízdná trasa vedla přes Slovensko. Informovaly o tom Národní dopravní informační centrum a policie.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...