TÉMA

Liberec

Liberecký propustek z 19. století se změní na podchod. Lidé už nebudou muset přes koleje
V Liberci začala přestavba propustku na bezbariérový podchod pod třemi železničními tratěmi, práce budou stát 63 milionů korun. Hlavním cílem modernizace je zvýšení bezpečnosti pro pěší, podchodem budou moci jezdit i cyklisté. Propustek propojuje ulice Doubská a 28. října a využívají ho pěší hlavně při cestě ke školám a Home Credit Areně. Jeho rekonstrukce a rozšíření potrvá rok a půl.
8. 12. 2023|ČTK
Liberec prosazuje u základních škol dobrovolné domácí úkoly místo povinných. Zájem o projekt ale není
Na libereckých základních školách by se v daleko větší míře měly prosadit dobrovolné domácí úkoly. Projekt má vychovávat děti k zájmu o vlastní vzdělávání, ale také respektovat jejich volný čas. Zapojily se ale zatím jen dvě školy.
6. 12. 2023|ČT24
K soudu jde případ pašování drog za miliardy korun, jeden z hlavních obžalovaných je na útěku
Krajský soud v Liberci bude řešit rozsáhlý případ pašování kokainu a hašiše za několik miliard korun. Jeden z hlavních obžalovaných, devětačtyřicetiletý Vilém Kováč, je na útěku a policie po něm pátrá. Policejní organizace Europol ho zařadila na seznam padesáti nejhledanějších lidí Evropy. Kováč podle kriminalistů díky organizované skupině, kterou kolem sebe vybudoval, poskytoval dalším mezinárodním zločineckým skupinám logistiku a neoprávněně přechovával drogy. Krajská státní zástupkyně podala obžalobu proti jedenácti osobám a jedné firmě.
29. 11. 2023|
Oprava Kulturního centra Lidové sady v Liberci se prodraží asi o 75 milionů
Připravovaná rekonstrukce Kulturního centra Lidové sady v Liberci bude téměř o 40 procent dražší, než se původně předpokládalo. Hlavně kvůli požadavkům památkářů a také hasičů se cena zvýšila z původně odhadovaných dvou set milionů korun na 275 milionů. Stavbu financuje kraj, na projekt se podařilo získat dotaci 121 milionů, krajští zastupitelé ale museli schválit víc peněz na spolufinancování. Částka se zvýšila z původních 79 milionů korun na 154 milionů korun.
28. 11. 2023|
Patrik Hábl zavede v Liberci návštěvníky do dalekého Horozemí
Mystickou krajinu hor a vodopádů mají připomínat několikametrové svitky, jimiž výtvarník Patrik Hábl zaplnil svisle i vodorovně Oblastní galerii Liberec. Jeho Cesta do dalekého Horozemí je součástí programu Zima v lázních. Ten představuje i tvorbu dalšího výrazného umělce současné tuzemské výtvarné scény – Nebezpečné vázy Jiřího Davida.
22. 11. 2023|
V terminálu MHD v Liberci panují zmatky. Začala druhá etapa jeho rekonstrukce
Cestující městskou hromadnou dopravou v Liberci se musejí obrnit trpělivostí. V dolním centru totiž začala další etapa rekonstrukce dopravního terminálu, který je nejfrekventovanějším místem v krajském městě. Po zkušenostech z první etapy prací jsou v terminálu také informátoři, kteří by měli cestující nasměrovat ke správným nástupištím.
20. 11. 2023|
Začala stavba dalšího úseku D35, vytvoří obchvat Vysokého Mýta
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výstavbu úseku dálnice D35 Vysoké Mýto – Džbánov. Šest kilometrů dlouhá silnice zároveň vytvoří obchvat Vysokého Mýta, které je silně zatížené tranzitní dopravou. Termín dokončení stavby se podařilo urychlit zhruba o pět měsíců, v provozu by tak mohl být na konci roku 2025.
16. 11. 2023, Aktualizováno16. 11. 2023 12:35|pes¨
Liberec zvažuje, co s lanovkou na Ještěd. Plány může zhatit prohlášení dráhy památkou
Radnice v Liberci chce od Českých drah koupit lanovku na Ještěd, která je už dva roky mimo provoz. Uvažuje nad několika variantami, jak s dráhou naložit. Vize ale ještě může zkomplikovat ministerstvo kultury, a to v případě, že lanovku prohlásí za kulturní památku.
9. 11. 2023|
Policie obvinila České dráhy a jejich zaměstnance kvůli pádu lanovky na Ještěd
V souvislosti s pádem lanovky na Ještěd v Liberci před dvěma lety obvinila policie čtyři lidi a jednu firmu z obecného ohrožení z nedbalosti. Informoval o tom krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Při neštěstí zemřel 31. října 2021 průvodčí v jedné z kabin. Lanovka patří Českým drahám (ČD), které proti obvinění podaly stížnost.
30. 10. 2023, Aktualizováno30. 10. 2023 20:30|
Liberečtí včelaři se potýkají s hnilobou, veterináři při ní vyžadují likvidaci úlů
Včelaři na Liberecku se poprvé potýkají s hnilobou včelího plodu. Krajská veterinární správa nařídila mimořádná opatření. Kolem šesti odhalených ohnisek vyměřila tříkilometrové ochranné pásmo, do kterého spadají také obce mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.
25. 10. 2023|
Na trase budoucí D35 na Svitavsku vzniká 400 metrů dlouhý most
Na úseku budoucí D35 mezi Janovem a Opatovcem vzniká nejdelší mostní stavba této části dálnice. Estakáda nad současnou silnicí I/35 bude dlouhá 400 metrů. Po vybudování opěry mostu a pilířů, které se zakládají do hloubky asi 18 metrů, se na ně vysunou dva železobetonové mostní objekty nad současnou silnici, popsal zástupce zhotovitelské firmy Jan Kabelka.
25. 10. 2023|
Hroby bývalého centrálního hřbitova Liberce zůstanou pod parkem. Na pohřebiště by mohla upozorňovat tabule
Hroby z někdejšího libereckého centrálního hřbitova zůstanou pod parkem v Budyšínské ulici. Archeologové, kteří tam dělají průzkum na pěti místech, jejich počet odhadují až na sedmnáct set. V padesátých letech, kdy se hřbitov rušil, nikdo ostatky neexhumoval. Při budoucích revitalizacích parku bude město zohledňovat, že jde o pietní místo.
20. 10. 2023|
Vzniká pocitová mapa Jizerských hor. Má ukázat, co návštěvníkům chybí
Studentka Technické univerzity v Liberci (TUL) Helena Hlávková v rámci své doktorské práce zjišťuje, co chybí návštěvníkům Jizerských hor. Využívá k tomu aplikaci Pocitová mapa Jizerských hor. Do výzkumu se může zapojit každý, stačí na vstupním místě do hor načíst QR kód ze samolepky a vybrat z nabízených možností, přímo v mapě lze označit, kde chybí parkoviště, odpadkový koš nebo třeba toaleta, ale i místa, s nimiž je návštěvník spokojen.
16. 10. 2023|
Policie navrhla obžalovat ředitelku ústecké sociální služby z pokusu o dotační podvod
Policie navrhla obžalovat ředitelku společnosti Helias, která v Ústí nad Labem poskytuje služby klientům s tělesným a mentálním postižením. České televizi to sdělila ústecká policejní mluvčí Eliška Kubíčková. Kriminalisté Drahomíru Brožovou stíhají pro pokus o dotační podvod a poškození finančních zájmů EU.
9. 10. 2023|Alžběta Mubeenová
Parkovací dům u sídla Libereckého kraje bude hotový až počátkem příštího roku
Se zpožděním bude hotový nový parkovací dům v Liberci. Vzniká vedle krajského úřadu, stavba začala loni v říjnu s tím, že hotový bude do roka. Nakonec se ale otevře zřejmě až počátkem příštího roku. Stavba se kraji také prodražila, bude stát 234 milionů korun, původně kraj počítal s náklady nižšími o desítky milionů. V parkovacím domě bude místo pro 244 aut, většina pro potřeby úřadu. Veřejnost bude moci zaparkovat na stovce parkovacích míst.
4. 10. 2023|
V Liberci zdraží parkování. Radní hovoří o podpoře MHD, ta ale nejspíše zdraží též
V Liberci dvojnásobně zdraží parkování, a to krátkodobé na městských parkovištích i dlouhodobé v modrých zónách. Vedení města to zdůvodnilo ambicí dostat více lidí do městské hromadné dopravy, liberečtí radní ale zároveň se zvýšením parkovného schválili i záměr zvýšení jízdného v MHD. Papírové jízdenky by mohly zdražit o deset korun na 34 korun a elektronické o čtyři koruny na 28.
3. 10. 2023, Aktualizováno3. 10. 2023 15:53|
V Liberci začala rekonstrukce rušné Sokolské ulice, městské autobusy jezdí po objízdných trasách
Hlavní dopravní tepna v centru Liberce Sokolská ulice je uzavřená. Její oprava potrvá zhruba půl roku. Městem kvůli tomu vede několik objízdných tras, které se dotknou nejenom řidičů, ale mění se také trasy několika páteřních autobusových linek.
3. 10. 2023|
Na trase budoucí D35 objevili archeologové desítky nalezišť od doby kamenné až po středověk
Archeologové při průzkumu dvacetikilometrové trasy budoucí D35 našli přes dvacet nalezišť od doby kamenné až po středověk. Naleziště se nacházejí mezi Ostrovem a Džbánovem. Zajímavý je pozdní a střední paleolit, tedy doba lovců a sběračů a prvních zemědělců, řekl Daniel Stolz z archeologické organizace Archaia. Velký počet nalezišť byl podle něj nečekaný. Nejmladší jsou rozsáhlé pozůstatky cihelny, která fungovala ještě v devatenáctém století.
18. 9. 2023|
Nefunkční lanovka na Ještěd má dle kraje hodnotu 17 milionů korun. Dráhy si jí cení jinak
Nefunkční kabinová lanovka na Ještěd má podle znaleckého posudku, který si zadal Liberec, hodnotu bezmála 17 milionů korun. Výslednou cenu ale určí až další jednání s Českými drahami, od nichž chce radnice lanovku koupit. Posudek pro České dráhy uvádí podle člena představenstva Jiřího Ješety odlišnou cenu. Její výši nesdělil.
14. 9. 2023|
Roste zájem o energeticky úsporné a malé bydlení. Developeři tak začali nabízet mikrobyty
Realitní trh v Česku se mění. Zájem kupujících o malé i energeticky úsporné bydlení znovu roste, poptávka po ostatních bytech ale stagnuje nebo klesá. Developeři hlavně ve velkých městech proto začínají nabízet i mikrobyty. Některé z nich jsou velké jen kolem deseti metrů čtverečních.
13. 9. 2023|
Tisíce lidí stále čekají na doručení balíků. Zásilkovna a dodavatel se o situaci přou
Tisíce lidí stále čekají na doručení svého balíku. Problém vznikl ukončením spolupráce Zásilkovny s externím dodavatelem z Liberecka. Zatímco se obě strany sporu vzájemně obviňují, kdo za komplikace může, poškozeným klientům už dochází trpělivost.
11. 9. 2023|
Tisíce nedoručených balíků. Zásilkovna tvrdí, že kvůli sporu s externím dodavatelem nemá přístup do depa v Liberci
V libereckém přepravním depu Zásilkovny uvázlo několik tisíc balíků. Důvodem je podle společnosti spor s externím provozovatelem depa. Ten podle Zásilkovny znemožnil přístup do skladu s balíky potom, co s ním na konci srpna ukončila spolupráci. Společnost klientům za nedoručené balíky slibuje refundaci. Aktuálně odeslané zásilky putují místo do Liberce do nového depa v Benátkách nad Jizerou.
6. 9. 2023|Kateřina Hartmanová
V Liberci vznikly tři nové městské bytové domy. Sloužit mají i jako sociální bydlení
Pro sociální i běžné bydlení budou sloužit tři nové městské domy v ulici Na Žižkově v Liberci. Jejich výstavba za zhruba 158 milionů korun skončila v srpnu. V domech je celkem 49 bytů, z toho 35 je určeno pro sociální bydlení. Domy budou zařazené do nového městského projektu Domovník, při kterém vybraný nájemník bude dohlížet na klid a pořádek. První nájemníci se do nových bytů nastěhují už v září, řekl při slavnostním zakončení stavby náměstek primátora pro městské bydlení Jan Hruška (Piráti). Nové byty se městu podařilo postavit po zhruba patnácti letech.
5. 9. 2023|
Školní rok začíná i některým seniorům. Opět vyrazí hlídat na přechody u základních škol
I v letošním roce některá města zapojí seniory do dozoru na přechodech u základních škol. Společně s policií budou pomáhat dětem při bezpečném přecházení vozovky. Senioři budou například u škol v Mladé Boleslavi, Vsetíně nebo v Liberci. Podle městských policií ale noví senioři nepřibývají. Někde se dokonce nepřihlásil žádný.
4. 9. 2023|Kateřina Hartmanová