Kabinet finalizuje pomoc samoživitelkám, řekl Jurečka. S odboráři z úřadů práce se sejde v úterý

27 minut
Hostem Interview ČT24 byl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Zdroj: ČT24

Vláda chystá kvůli vysoké inflaci novou pomoc pro samoživitelky. Parametry podpory nyní finalizuje, řekl v Interview ČT24 ministr práce a sociálních věcí a předseda lidovců Marian Jurečka. Konkrétní podobu zatím představit nechtěl. Šéf resortu bude také v úterý jednat s odboráři z úřadů práce. Ti požadují navýšení výdělků ještě v letošním roce.

„V příštích dnech chceme parametricky dotáhnout pomoc, kterou bychom směřovali na rodiče, samoživitelky a samoživitele. Pomoc, která by byla adresována na jejich děti,“ řekl Jurečka s tím, že se jedná o velmi zranitelnou skupinu obyvatel.

O konkrétní podobě pomoci ale zatím mluvit nechtěl. „Nyní ještě finalizujeme podobu – jestli využijeme v nějaké podobě například institut slevy na děti nebo to upravíme nějakým jiným způsobem,“ přiblížil. Další variantou je podle něj vyplacení prostředků přímo. „Ať už jednorázově nebo v nějakých opakovaných výplatách,“ dodal.

Ať už bude krok jakýkoliv, vláda podle něj bude vývoj situace dále sledovat a reagovat na něj. Za důležité považuje zvážit i to, přes jakou instituci bude pomoc cílena. „Z hlediska jejich současného personálního zatížení, kapacity IT systémů a podobně,“ vysvětlil.

Pomoc ve výši 74 miliard

Jurečka také řekl, že od začátku roku potřebným zamířilo nebo je nasměřováno 74 miliard korun. „Počítáme ještě s další mimořádnou valorizací důchodů na podzim, což bude zhruba šest až devět miliard korun,“ vyčíslil.

Za první kvartál ale dle výpočtů ČT potřební ke konci dubna získali na 15 miliard korun. Jurečka reagoval, že peníze budou směřovat ještě v průběhu letošního roku. „Lidé nemají výdaje jeden měsíc – potřebují pomoc ve všech příštích. Minimálně tohoto roku, s velkou pravděpodobností i toho příštího,“ řekl.

Platy na úřadech práce

Více peněz nyní požadují odboráři z úřadů práce. Jurečka v minulém týdnu řekl, že na jejich požadavek nelze nyní přistoupit a navýšit platy pouze této skupině. Slíbil ale zároveň další jednání. Připomněl, že už v lednu slíbil zvýšení finančních prostředků na odměny. Podle něj v prvním kvartále roku 2021 bylo na mimořádných odměnách těmto úředníkům vyplaceno asi 52 milionů korun, zatímco za letošní první kvartál činily 120 milionů.

„Také jsem slíbil, že v pololetí budeme obecně jednat o případném zvýšení platů ve veřejné sféře, o zvýšení a úpravě tabulek a tarifů, které jsou dlouhodobě špatně nastaveny u pracovníků úřadu práce,“ uvedl. Dodal, že poslední zmíněný problém je schopen vyřešit k prvnímu lednu příštího roku. Intenzivně se podle něj už nyní pracuje na digitalizaci. „To budeme dělat velmi intenzivně v průběhu letošního roku,“ dodal.

Podle odborů byl průměrný plat na služební místo v úřadu práce ve srovnání s platem na ministerstvech a ostatních úřadech loni nižší. Odboráři uvádí, že mladí zaměstnanci dokonce nastupují za osmnáct nebo devatenáct tisíc korun hrubého. Jurečka situaci z minulého roku považuje za zodpovědnost minulého kabinetu ANO a ČSSD.

Odbory úřadů práce se chystají od 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost. Jurečka se s nimi chce sejít v úterý. Plánuje jim potvrdit, že platí mimořádné odměny v průběhu letošního roku „Tak, jak jsme je udělali za první kvartál. Počítám s tím, že odměníme nasazení a práci, kterou lidé na přepážkách odvádějí,“ řekl.

Zopakovat jim chce také to, že stát v pololetí bude s novelizací zákona o státním rozpočtu jednat o úpravě odměňování všech lidí ve veřejné sféře. Není podle něj možné „vyseknout“ jen jednu skupinu. „Musím se na to dívat optikou mnoha dalších profesí, které jsou také v posledních dnech a týdnech extrémně zatížené,“ zdůvodnil. 

Lidé na úřadech práce jsou přetížení i kvůli pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Jurečka potvrdil, že tento týden začne stát vyplácet solidární příspěvek pro lidi, kteří běžence ubytovávají. „Mám informaci k dnešnímu dni (pondělku), že jsou připraveny k výplatě první dva tisíce žádostí a v průběhu příštího týdne budou nastupovat další,“ sdělil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBabišova vláda žádá poslance o důvěru. Ministři představili své priority

Na první letošní řádné schůzi se zákonodárci v úterý celý den zabývají vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Na úvod hovořil premiér Babiš, podle něhož je cílem kabinetu sebevědomé, bezpečné, prosperující a úspěšné Česko. V dolní komoře pak hovořili jednotliví ministři, kteří poslancům představili své priority. Po nich vystupují zástupci opozice. Ta v úterý neprosadila doplnění programu schůze o projednání návrhu k odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela dolní komory.
06:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
16:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Razie, obvinění zaměstnance i změny. Reportéři ČT zmapovali situaci ve VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhoduje o tom, kam potečou stamiliardy, a její šéf Zdeněk Kabátek bývá označován za mocnějšího než ministr zdravotnictví. Kriminalisté ale vyšetřují IT zakázky pojišťovny a obvinili i jejího zaměstnance. VZP figuruje také v kauze Dozimetr a Kabátek musel vysvětlovat kontakty s kontroverzními postavami. Staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už před nástupem do funkce avizoval, že pojišťovnu čekají velké změny. Situaci ve VZP mapoval pro Reportéry ČT Ondřej Golis.
15:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
12:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
11:26Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Vémola musí zaplatit osmdesát tisíc, neprokázal původ jednoho ze svých lvů

Karel Vémola musí zaplatit pokutu osmdesát tisíc korun za neprokázání legálního původu jednoho ze svých lvů – samice lva pustinného. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) mu ji uložila také za nedodržení lhůty pro oznámení, že se stal majitelem dalších zvířat. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Vémola je od prosince ve vazbě, kde čelí trestnímu stíhání za údajnou organizovanou drogovou činnost.
před 6 hhodinami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 10 hhodinami
Načítání...