Ministerstvo zpracovalo téměř deset tisíc žádostí o příspěvek na ubytování uprchlíků

Ministerstvo práce zpracovalo první žádosti o příspěvek pro domácnosti, které ubytovaly ukrajinské uprchlíky. Někteří ze zhruba deseti tisíc žadatelů však čekají na výplatu už dva týdny. Kvůli zahlcení úřadů práce provázely jejich přijímání a zpracovávání potíže, proces proto trvá déle. Žádosti o peníze od státu na náklady je možné podávat od 11. dubna, a to jen elektronicky. Od začátku války dostalo víza v Česku 308 tisíc lidí z Ukrajiny.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Dosud ministerstvo dostalo necelých deset tisíc žádostí o solidární příspěvek, uvedlo na svém Twitteru. Úřady zatím dostaly 9823 žádostí domácností, které poskytly přístřeší minimálně 28 301 občanům Ukrajiny s dočasnou ochranou. U zhruba 3300 žádostí je solidární příspěvek připravený k výplatě, informoval resort.

Podle ministra práce a sociálních věci Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má během pondělí a úterý odcházet první část zhruba dvou tisíc výplat. „V polovině tohoto měsíce docházelo k výplatě celé řady podpor, a dostali jsme se na samou hranici kapacity našich informačních systémů,“ uvedl.

Necelých deset tisíc žádostí je výrazně nižší počet, než jaký ministerstvo uvádělo v předchozích dnech. Jurečka minulý týden uvedl, že za prvních deset dní od spuštění dorazilo 25 523 žádostí o solidární příspěvek. „V pravidelných reportech omylem došlo k záměně počtu žádostí za počet ubytovaných,“ vysvětlil úřad, proč je pondělní počet žádostí ani ne poloviční oproti dříve publikovaným údajům.

Úřady práce v posledních týdnech vyřizují také humanitární dávku pro uprchlíky, příspěvky na bydlení či jiné dávky po zvýšení životního minima. Podle vyjádření ministerstva práce řeší teď dvanáctkrát více žádostí než běžně a systém není na takovou zátěž stavěný.

Solidární příspěvek činí tři tisíce korun na ubytovanou osobu na měsíc, nejvýš ale 12 tisíc korun. Podporu mohou získat lidé, kteří zdarma ubytují uprchlíky aspoň na 16 dní v měsíci v kuse. Ubytovaní musí mít prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě.

Příspěvek v nynější výší se má poskytovat do konce června. Jurečka minulý týden řekl, že se už pracuje na návrhu úprav nastavení podpory. Odlišit by se měla částka za ubytování v pokoji a bytě, zohlednit by se mohly i případné výdaje na opravu a dovybavení neobsazeného bytu, přiblížil ministr práce.

Experti na sociální problematiku poskytování stejné částky za pokoj nebo celý byt kritizují. Doporučují také vyplácet podporu po omezenou dobu, případně postupně snižovat, když si příchozí najdou práci. Podle nedávné studie o integraci uprchlíků, na které se podílely agentura PAQ Research, České priority a řada expertů z různých organizací a institucí, by při čtyřtisícovém příspěvku na osobu byli majitelé ochotni pronajmout až kolem 50 tisíc bytů.

Uprchlíci opouštějí ČR

Od začátku ruské invaze vydalo ministerstvo vnitra uprchlíkům z Ukrajiny 308 170 víz. V neděli je dostalo 862 lidí. Počet vydaných víz v posledních týdnech klesá. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předminulý týden uvedl, že se počet běženců ustálil na zhruba 300 tisících. Vnitro sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale z Česka odjíždějí. 

Na cizinecké policii se od počátku války ohlásilo 194 689 lidí, v neděli jich bylo 1869. Děti do 15 let se na policii hlásit nemusí.

Pro tisíce ukrajinských uprchlíků ubytovaných v hotelích a penzionech budou muset kraje najít před začátkem letní turistické sezony nové útočiště. Podle Rakušana se náhradní ubytování najde. Kraje se na nutnost přestěhování uprchlíků připravují, zjišťují počty končících smluv a vytipovávají náhradní ubytovací kapacity.

3 minuty
Události: Ubytování uprchlíků
Zdroj: ČT24

Vytížená horská střediska

Například v Libereckém kraji jsou podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) přetížena především horská střediska. „A tam s velkou mírou pravděpodobnosti budeme počty lidí snižovat a umisťovat je v dalších částech kraje,“ uvádí. Stačit by na to měly kapacity v regionu. V těch vytíženějších by mohlo dojít na přesun do jiných krajů, například do Zlínského.

Podle hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO) zde totiž přebývají tisíce lůžek, které lze využít až do konce roku. Ministr vnitra již uvedl, že chystá spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí takzvaný registr ubytovatelů. „Budeme ještě nabízet i soukromníkům, kteří jsou ochotni ubytovávat, aby se do něj velmi jednoduchým způsobem hlásili,“ vysvětluje.   

V Moravskoslezském kraji stěhují uprchlíky

V Moravskoslezském kraji se muselo začít se stěhováním uprchlíků již nyní. Tamní hejtman Ivo Vondrák (ANO) řekl, že se to týkalo některých běženců, kteří byli ubytováni v hotelech. Hotely přislíbily své kapacity do Velikonoc a teď už přecházejí na běžný režim, tedy ubytování hostů.

„Museli jsme přestěhovat 170 uprchlíků do našich ubytovacích kapacit, do našich příspěvkových organizací. Do května jich budeme muset mít celkem 550 a do začátku prázdnin sedm set. Zjišťujeme u poskytovatelů ubytování, kolik budou muset vystěhovat lidí, aby mohli začít sloužit k účelu, ke kterému byly zřízeni,“ řekl Vondrák.

Jde podle něj o velký problém. „Snažíme se domluvit s majiteli bytů. Chtěl bych vyzdvihnout vstřícnost města Havířova, který zvládl perfektně nouzové přístřeší, pak ty lidi přesunul do ubytování a teď už jsou i v bytech,“ řekl Vondrák. Bytů připravených k nastěhování ale podle něj není zdaleka tolik, kolik by bylo potřeba. 

Problém je podle hejtmana i s tím, že systém HUMPO (humanitární pomoc) nefunguje tak, jak by měl, a není v něm možné zjistit, jaké jsou volné kapacity lůžek. Zatím kraj ani nemohl vyplácet kompenzace za ubytování. Vondrák předpokládá, že v květnu už nějaké částky vyplatí, ale hlavní vyplácení kompenzací bude schopen zajistit až v červnu. 

Další fáze začleňování uprchlíků

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) v pořadu Devadesátka zmínil, že je potřeba naplánovat další fázi. „Řada domácností chtěla pomoci těm lidem do bezpečí. Neměla ale v plánu, že s nimi budou žít čtyři roky v jednom domě,“ uvedl a zdůraznil, že důležité je zapojení uprchlíků do normálního života. 

Hlavním krokem jsou podle Kuby data. „Pro nás by bylo výhodné, kdyby nastala povinnost všech se nahlásit, včetně dětí, abychom měli snímek území k určitému datu, věděli, že na tom území se nachází tolik a tolik lidí,“ vysvětlil a dodal, že klíčová je také informace od samotných uprchlíků, zda chtějí v Česku dlouhodobě zůstat a jejich děti zde budou chodit do školy. „Abychom my mohli plánovat kapacity, to bude poměrně velký úkol, protože nyní v tom jasno není.“

19 minut
90' ČT24 – Ubytovací kapacity pro uprchlíky
Zdroj: ČT24

Podle něj jsou nyní důležité tři body – kolik lidí se v jednotlivých krajích nachází, jaké jsou kapacity škol a školek a jaká je v jednotlivých krajích nabídka práce. Jihočeský hejtman rovněž zdůraznil, že vláda by měla uprchlíkům říci, že od určité doby spadnou do „normálního procesu“. „Nemůže se tu vytvářet paralelní systém, který by zvýhodňoval lidi z Ukrajiny ještě dalších deset měsíců, to by bylo nefér,“ míní.

Zopakoval také, že nejde o uprchlickou vlnu, která by byla motivována ekonomickými podmínkami. „Nelžeme si, že šli za lepším, šli sem proto, protože někdo útočil na jejich domovy,“ řekl.

Česko by se rovněž mělo podle něj zaměřit na to, komu pomoc poskytuje, tedy lidem, kteří mluví ukrajinsky a mají ukrajinské občanství. V posledních dnech se totiž objevily případy uprchlíků, zejména Romů kteří mluví jen maďarsky. „Často se nám stalo, že jsme je odvezli do ubytovacího zařízení a oni se odmítli ubytovat,“ řekl Kuba s tím, že jde o skupiny, které potřebují specifickou komunikaci. „Kraje na to nemají kapacity a vláda se tomu musí věnovat,“ řekl Kuba.  

Romské organizace pomohou v centrech

Ve vytížených krajských centrech pro uprchlíky budou nyní pomáhat romské neziskové organizace, informoval ministr vnitra Rakušan. Přítomnost pracovníků romských organizací má zajistit lepší domluvu.

„Ve vytížených centrech by nám měli s tou situací pomáhat, poskytovat rychlé informace. Příchozí budou informováni někým, komu budou rozumět a kdo v nich vyvolá nějakou míru důvěry,“ vysvětlil Rakušan.

Romští uprchlíci často nehovoří ukrajinsky a také mají specifické požadavky, především zájem o velkokapacitní ubytování. Úřady podle Rakušana našly přes dvacet objektů, které by mohly těmto požadavkům vyhovovat. Některé z nich chce ministr do týdne začít obsazovat, v úterý bude o záležitosti jednat s hejtmany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 3 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 4 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 5 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 13 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...