K Pražskému hradu jako sídlu králů mám obrovskou úctu, říká nová vedoucí kanceláře prezidenta Vohralíková

14 minut
Rozhovor s nadcházející vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Janou Vohralíkovou
Zdroj: ČT24

O odstranění kontrol před vstupem do areálu Pražského hradu chce nastupující vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) diskutovat v nejbližších měsících. Uvedla to v rozhovoru pro Studio 6 před čtvrteční inaugurací zvoleného prezidenta Petra Pavla, ve kterém zmínila, že k sídlu nejvyššího ústavního činitele cítí úctu. Dodala, že její nástup bude kvůli plánovanému pátečnímu jmenování nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) velmi rychlý. Ve funkci se podle svých slov chce věnovat i „kultivaci“ areálu Pražského hradu po konzultacích s odborníky.

Během inaugurace byla budoucí vedoucí KPR na Pražském hradě naposledy jako návštěvnice v roce 1989, kdy byl poprvé zvolen československým prezidentem Václav Havel. „Pamatuju si, že byla strašná zima, na třetím nádvoří byla strašná spousta lidí a úplně úžasná atmosféra. Byla jsem těhotná a kolegové se mi smáli, že se miminko narodí s trikolorou…,“ vzpomínala na tehdejší dobu. 

Doplňuje, že i tehdejší zážitek sloužil jako inspirace během plánování programu inaugurace prezidenta Petra Pavla. Po složení prezidentského slibu do rukou předsedy Senátu během společné schůze obou komor parlamentu totiž nová hlava státu zamíří i na balkon na třetím hradním nádvoří, kde společně se svou manželkou pozdraví veřejnost. „Náš budoucí prezidentský pár má velkou sílu v tom, že jsou na to všechno dva,“ myslí si. 

První krok: jmenovat ministra

Poslední přípravy ceremoniálu s kolegy ladila ve středu večer před půlnocí po generální zkoušce a doufá, že návštěvníci budou mít zájem areál Pražského hradu navštívit i přes nepříznivé počasí. 

Dodala také, že do kanceláře na Pražském hradě bude uvedená až v pátek ráno. „Zatím jsem sem chodila pouze jako host. Ale potřební lidé poskytovali fakt dobrou součinnost a děkuji za to,“ uvedla.

Nástup do funkce podle ní bude ale velmi rychlý, bezprostředně po příchodu v pátek ráno totiž bude řešit jmenování nového ministra. Právě tempo nové hlavy státu ji podle rozhovoru připomíná její předchozí pozici, kdy vedla kancelář Senátu.

„Stejné to bude tím, že to bude velmi rychlé,“ myslí si a dodává: „V devět hodin máme na programu jmenování pana ministra Hladíka, proto budu v kanceláři už od sedmi ráno.“ Na rozdíl od práce v horní komoře parlamentu ale podle ní bude nástup do funkce „opentlený emocemi, které dosud nezažila.“  

Kromě úřednických pravomocí by se chtěla Vohralíková jako vystudovaná stavební inženýrka zaměřit také na úpravy areálu Pražského hradu. „Vnímám, že jsou některé věci, které bychom měli poladit. Ale já mám v sobě obrovskou úctu k sídlu českých králů, i k tomu, co naši předci dokázali. To se budu snažit jen trošku kultivovat,“ zmínila s tím, že se těší na plánovanou spolupráci a konzultace s architektem Josefem Pleskotem. 

Diskutované odstranění kontrol návštěvníků před vstupem do areálu Pražského hradu je podle ní otázkou diskuse v blízké budoucnosti. „Takové kontroly jsem zažila pouze jednou, a to v Izraeli u Zdi nářků. Úplně si nejsem jistá, jestli bezpečnostní situace v Izraeli je totožná se situací tady u nás v Praze. Určitě se o tom budeme bavit a budeme se snažit najít řešení, které je víc příjemné veřejnosti,“ míní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna volí čtvrtého místopředsedu

Poslanci v pátek podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Odpoledne mají na programu volbu čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan. Výsledky volby budou vyhlášeny ve 14:15, dokdy bylo jednání dolní komory přerušeno. Opozice v pátek opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 14 mminutami

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 14 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
před 25 mminutami

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
před 43 mminutami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 52 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidé si připomínají památku Jana Palacha

Lidé si v pátek na několika místech v Česku připomínají památku Jana Palacha, který se před 57 lety polil hořlavinou a zapálil na pražském Václavském náměstí ve snaze vyburcovat společnost z letargie po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si Palachův čin dopoledne připomněl u památníku v horní části Václavského náměstí. Stejně tak učinil předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD).
11:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 4 hhodinami
Načítání...