Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

7 minut
Události: Česko po výpadku proudu
Zdroj: ČT24

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.

Výpadek postihl některá města či regiony Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Olomouckého kraje a zejména pravobřežní část Prahy. Hasiči kvůli masivnímu výpadku vyjeli k více než třem stům událostí, nejvíce v Praze a v Libereckém a Ústeckém kraji.

„Nejčastěji Hasičský záchranný sbor (HZS) v souvislosti s výpadkem pomáhal lidem uvázlým ve výtahu, jednalo se o zhruba 220 případů. Kromě toho hasiči pomáhali se zajištěním záložních zdrojů energie pro klíčové objekty včetně nemocnic a vyjížděli k několika případům nahlášeného kouře v budovách, který souvisel se spouštěním dieselových agregátů,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Podle ní hasiči také evidovali zhruba dvacet planých poplachů způsobených výpadky napájení zabezpečovacích systémů.

Hasiči rovněž ověřovali situaci u potenciálně ohrožených subjektů, například poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb a dále zajišťovali pohonné hmoty pro prvky kritické infrastruktury.

Jednotky HZS fungovaly ve všech zasažených krajích bez omezení. Stanice v některých lokalitách přešly na náhradní zdroje, provoz se ale podařilo udržet ve standardním režimu. Celou situaci se podle mluvčí podařilo zvládnout bez vážnějších komplikací.

Příčina výpadku

Hlavní mechanickou příčinou výpadku bylo podle ČEPS roztržení fázového vodiče, který přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami. To vyřadilo z provozu páteřní vysokovoltážní vedení linky V411, která je využívána pro vývod vysokých výkonů z elektráren a pro přenos elektřiny na dlouhé úseky. Další poruchou, která následovala, byl výpadek bloku elektrárny Ledvice na Teplicku. Přetíženo bylo také vedení V208, které propojuje rozvodny. Výpadek postihl rovněž velkou rozvodnu Krasíkov na Orlickoústecku.

„Lano prošlo technickými zkouškami poměrně nedávno, myslím, že dokonce v minulém roce, takže proč k tomu došlo, jestli to byla mechanická závada nebo teplotní roztažnost, to bude předmětem zkoumání specializovaných institucí,“ sdělil předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

„Podle dostupných informací došlo k souběhu čtyř událostí, které jsou spolu vzájemně propojeny a vazba mezi nimi je předmětem zkoumání,“ napsal v sobotu odpoledne Vlček, který zdůraznil, že událost nijak nesouvisí s Green Dealem. „Nešlo o problém s regulací obnovitelných zdrojů ani o přetížení přeshraničního toku elektřiny. Výpadek způsobila technická závada na páteřní lince. To je v tuto chvíli jediná známá příčina. Debatu o energetické politice je nutné vést věcně a na základě faktů,“ dodal.

Kvůli chybějící elektřině zastavila provoz rafinerie v Litvínově. Redaktorka ČT Dominika Fišerová uvedla, že obnovení dodávek může trvat ještě několik dní, než se podnik vrátí k běžné výrobě. V noci se povedlo zprovoznit první kotel na výrobu páry, řekl Pavel Kaidl, mluvčí skupiny Orlen Unipetrol, pod niž rafinerie patří. „Úspěšně jsme provedli kontrolu klíčových technologií a dokončujeme přípravy k obnovení provozu,“ popsal Kaidl aktuální stav v sobotu večer. Podle něj zatím nelze odhadnout, kdy se podaří provoz obnovit, ani výši škod.

Nedostatek pohonných hmot na českém trhu ale kvůli tomu zatím nehrozí. Správa státních hmotných rezerv je v případě déletrvajících problémů připravena uvolnit nouzové zásoby.

Spolchemie v Ústí nad Labem je již v provozu, potvrdil mluvčí chemičky Jan Charvát.

7 minut
Specialistka na energetiku Laura Otýpková k výpadku proudu v Česku
Zdroj: ČT24

Zástupci vlády po schůzi Ústředního krizového štábu sdělili, že problémy nezpůsobil kybernetický útok ani zásah cizí moci. Příčinu poruchy fázového vodiče bude stát ale prý ještě vyšetřovat. Nejasné také zůstává, jak výrazné ekonomické škody výpadek proudu Česku způsobil.

V pátek kolem 14:50 ohlásil ČEPS znovuzprovoznění všech rozvoden. Vpodvečer oznámil ministr průmyslu Vlček, že dodávky proudu byly obnoveny do všech odběrných míst v Česku. Po 17:00 se také podařilo zprovoznit i poslední železniční tratě, na kterých byl odpoledne kvůli výpadku přerušený provoz.

Dopady výpadku tak už během soboty bylo možné pozorovat jen výjimečně. Třeba nefunkční reklamní tabuli na kongresovém centru v Praze nejspíš poničil právě výpadek proudu.

„Jedna z nejlepších sítí na světě“

Jiří Drápela z Ústavu elektroenergetiky na Vysokém učení technickém v Brně pro ČT nevyloučil, že za pádem fázového vodiče bude vliv počasí, ale podotkl, že ČEPS zatím nezveřejnil podrobnější informace, ze kterých se dá vycházet.

9 minut
Jiří Drápela k výpadku proudu v Česku
Zdroj: ČT24

Odborník potvrdil, že si nepamatuje, že by v Česku došlo kdy ke srovnatelné události. „Samozřejmě to není nic srovnatelného s rozsahy výpadků nebo až blackoutů, které se odehrávaly na Pyrenejském poloostrově nebo to, co se třeba odehrávalo na některých částech sítí ve Spojených státech, v Indii a podobně,“ řekl Drápela.

„Naše soustava je dobře provozovaná a dobře udržovaná, jedna z nejlepších na celém světě. Ale i za těchto okolností se nám prostě takovéto události nevyhnou. Nedá se jim stoprocentně předcházet,“ podotkl také.

„Tato situace ukazuje, že musíme do naší energetiky investovat. Je potřeba modernizovat naši přenosovou i distribuční soustavu. Energetická infrastruktura v mnoha částech země stárne a v minulých dekádách do ní nebylo dostatečně investováno,“ uvedl ministr Vlček, podle něhož by ke zlepšení situace mohla pomoci nová legislativa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 3 hhodinami

Policie obvinila dva muže, že podvedli více než pět set lidí

Pražští policisté obvinili z podvodu dva muže, kteří podle nich v letech 2015 až 2020 prodali emisní dluhopisy vydané jejich stavebními společnostmi, kupujícím ale investované částky později nevyplatili. Muži podle kriminalistů podvedli 535 lidí a způsobili škodu přes 360 milionů korun. Dvojici podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského hrozí v případě odsouzení až desetileté tresty vězení.
před 6 hhodinami

Reorganizace na ministerstvu zahraničí vyvolala kritiku z opozice

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve výzvě předsednictvu vládního hnutí ANO kritizuje reorganizaci na ministerstvu zahraničí pod vedením Motoristů. Struktura úřadu se podle STAN mění narychlo a bez analýz. Odbor komunikace ministerstva v sobotu sdělil, že systemizace byla projednána s uznávanými velvyslanci a že úřad neruší žádné místo v zahraničí. Podle Deníku N chce premiér Andrej Babiš (ANO) věc řešit ještě před vánočními svátky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
před 7 hhodinami

Zůna jen popisoval stav zděděný po předchozí vládě, tvrdí šéf poslanců SPD

Peníze českých občanů nepůjdou na prodlužování války na Ukrajině, uvedl na síti X předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala s tím, že ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) na páteční tiskové konferenci jen popisoval stav, který zdědil po vládě Petra Fialy (ODS). Zůna mimo jiné prohlásil, že podpora Ukrajiny bude pokračovat, jde jen o to, jakým způsobem, a že o osudu muniční iniciativy rozhodne vláda jako celek.
před 7 hhodinami

Schillerová chce stihnout legislativu k EET v příštím roce

Nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již vytvořila na resortu pracovní skupinu pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vyjádřila se tak v pořadu Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Součástí připravovaného zákona má být také daňový balíček, který bude mimo jiné obsahovat osvobození spropitného od daní a pojistného, snížení DPH na nealko nápoje ve stravovacích službách nebo studentské a manželské slevy. Podle ministryně je reálné, aby se nezbytné legislativní změny stihly během roku 2026, zpracovaný legislativní text by chtěla mít do konce února, v říjnu by měl navázat pilotní projekt. Schillerová také znovu připustila, že schodek rozpočtu na příští rok by mohl být vyšší, než s jakým počítal návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS).
před 10 hhodinami

Sport potřebuje garanta, říká Šťastný. Start Tour de France v Česku podporuje

Dlouho se volalo po tom, aby tady byl někdo, kdo se věnuje sportu ve vládě, řekl Boris Šťastný (Motoristé), který obsadil nově vzniklý post ministra pro sport, prevenci a zdraví. „Ministři bez portfeje tady vždycky byli, jsou, budou. Ať veřejnost a média ocení, nebo neocení mou práci za těch pár let, jestli to byla, nebo nebyla trafika,“ vyjádřil se v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem k tomu, že někteří členové současné vlády v minulosti ministry bez portfeje kritizovali.
před 11 hhodinami

Nevyléčitelně nemocným pomáhá Sanitka splněných snů. Vznikl o ní dokument

Dokument Do posledního snu vypráví příběhy nevyléčitelně nemocných lidí, kteří si v posledních okamžicích života plní své sny díky Sanitce splněných snů. Autorka dokumentu, redaktorka ČT Lea Surovcová přiblížila v 90′ ČT24 zrod filmu. Jednu ze zakladatelek projektu Petru Homolovou potkala asi před dvěma lety a ta ji následně propojila i s jedním z hlavních hrdinů filmu Ondřejem Míčkem. Petra Homolová byla také hostem 90′ ČT24.
před 15 hhodinami
Načítání...