Orbán vyzval Jourovou kvůli slovům o nemocné demokracii k odstoupení. Šéfka Komise se za ni postavila

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise (EK) Věru Jourovou k odstoupení. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na Orbánův dopis předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové, ve kterém ministerský předseda reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o Maďarsku. Šéfka EK se za Jourovou následně postavila. Prostřednictvím mluvčí uvedla, že má její plnou podporu.

Viktor Orbán
Zdroj: Reuters Autor: John Thys

Jourová podle Orbána navíc urazila občany EU maďarské národnosti tvrzením, že nejsou v postavení, aby si mohli vytvořit vlastní názor.

„Tato prohlášení jsou nejen přímým politickým útokem proti demokraticky zvolené maďarské vládě, jež se stávají běžnými, ale i ponižováním Maďarska a maďarského lidu. Prvé je nevhodné, druhé nepřijatelné,“ napsal Orbán v dopise, který má datum 28. září a v úterý jej na Twitteru zveřejnil maďarský vládní mluvčí Zoltán Kovács.

Slova Jourové podle maďarského premiéra odporují roli Komise jako neutrální a objektivní instituce, zakotvené v Lisabonské smlouvě o institucích EU. Také porušují zásady spolupráce a brání jakémukoli budoucímu smysluplnému dialogu mezi Maďarskem a místopředsedkyní EK.

„Ti, kdo porušují smlouvy, nemohou být obhájci právního státu a evropských hodnot. Prohlášení místopředsedkyně Věry Jourové jsou neslučitelná s jejím současným mandátem, a proto je její odstoupení nezbytné. Zatím s ní maďarská vláda přerušuje veškeré politické styky,“ napsal Orbán.

Maďarský předseda vlády označuje politický systém prosazovaný svou vládou za „neliberální demokracii“. Jourová v pátečním rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel řekla, že maďarský premiér vytváří „nemocnou demokracii“.

Již v pondělí kvůli tomuto výroku vyzvala Jourovou k rezignaci maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Výzvy k odstoupení Jourové přicházejí v době, kdy Evropská komise dokončuje hodnocení stavu demokracie ve všech unijních zemích.

Von der Leyenová se za Jourovou postavila

Šéfka Evropské komise prostřednictvím mluvčí na výzvu reagovala slovy, že Jourová má její plnou podporu. Komise podle ní na Orbánův dopis odpoví a je otevřena dialogu. „Naše obavy týkající se situace v Maďarsku, jsou dobře známé a budou součástí zprávy o stavu právního státu,“ řekla mluvčí Komise Dana Spinantová.

Nechtěla však odpovědět na dotaz, zda pohled Jourové vyjádřený v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel sdílí i předsedkyně Komise.

Sama Jourová Orbánův dopis komentovat odmítla.

Řízení kvůli porušování evropských hodnot 

Orbánova vláda podle Bruselu oslabuje v Maďarsku demokratické principy. Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace, které pomáhají uprchlíkům. Jourová už dříve označila za nebezpečný i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.

Evropská komise by v nejbližších týdnech měla zveřejnit svou první zprávu hodnotící stav demokracie a právního státu ve všech členských zemích EU. Brusel také prosazuje, aby respektem k vládě práva bylo co nejpřísněji podmíněno čerpání peněz z budoucího sedmiletého rozpočtu EU a fondu pokrizové pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními.

Maďarsko spolu s Polskem se toto spojení snaží oslabit. Souboj o jeho podobu může ovlivnit schválení rozpočtu i fondu, které by členské země chtěly zvládnout do konce roku.

Petříček: Jourová dělá svou práci a dělá ji dobře

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová dělá svou práci a dělá ji dobře, uvedl v úterý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zdůraznil, že Evropská komise v současnosti hodnotí stav demokracie ve všech členských zemích.

„Není to tedy žádný útok proti Maďarsku. Myslím, že je zapotřebí jednání, a ne mediální bitva,“ uvedl Petříček.