Možnost porušit brexitovou dohodu je blíž. Johnson vyhrál důležité hlasování

Dolní komora britského parlamentu v druhém čtení schválila kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu. Hlasování tak nyní přechází do další fáze projednávání. Kabinet premiéra Borise Johnsona minulý týden přiznal, že opatření by porušilo části loni uzavřené dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Například podle někdejšího generálního prokurátora Geoffreyho Coxe by zásadně poškodilo britskou pověst.

Premiér Boris Johnson na jednání ve sněmovně
Zdroj: UK Commons

Pro hlasovalo 340 poslanců. Proti bylo 263, uvedla agentura Reuters. Schválení se všeobecně očekávalo, protože konzervativci mají v Dolní sněmovně převahu 80 křesel. Zamítnutí návrhu v této fázi by proto bylo poměrně překvapivé, i když někteří konzervativci zákon kritizují.

Premiér Boris Johnson v parlamentní debatě zákon o vnitřním trhu označil za způsob, jak zabránit EU, aby používala otázku Severního Irska jako „klacek“ proti Británii. „Je to ochrana, je to záchranná síť, je to pojistka a je to velmi rozumné opatření,“ řekl Johnson na začátku debaty. Brusel podle něj klade překážky úsilí dosáhnout dohody o budoucích obchodních vztazích s Británií. Zákon prý ochrání celistvost Spojeného království.

Johnsonova vláda chce nabourat jeden z pilířů brexitové dohody, takzvaný protokol o Severním Irsku. Ten stanovuje, že na uvedenou část Spojeného království se i po přechodném období odchodu Spojeného království z EU budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, aby se předešlo kontrolám na hranici s Irskou republikou. Přesné parametry celního režimu v Severním Irsku a rozsah kontrol na zboží přicházející ze zbytku Spojeného království má přitom určit zvláštní společná komise.

Jednání mezi zástupci Londýna a EU ovšem v tomto směru váznou a britská vláda si nyní chce připravit půdu, aby mohla záležitosti vzít do vlastních rukou. Návrh zákona o vnitřním trhu prezentuje jako pojistku pro případ krachu jednání o novém partnerství s EU, takový vývoj by ale nic neměnil na platnosti severoirského protokolu. Britský státní tajemník pro Severní Irsko Brandon Lewis minulý týden před poslanci uvedl, že návrh „porušuje mezinárodní právo velmi specifickým a omezeným způsobem“.

Proti porušení dohody se vyslovili Major, Cameron i Mayová

Nesouhlas s postupem vlády už vyjádřilo několik zástupců Konzervativní strany včetně expremiérů Johna Majora, Davida Camerona i Theresy Mayové. V pondělí řady kritiků rozšířil i vlivný poslanec a bývalý generální prokurátor Cox, který v komentáři v deníku The Times varoval před „nehorázným“ poškozením mezinárodní pověsti Londýna.

„My, britská vláda a parlament, jsme dali slovo. Naše čest, naše důvěryhodnost, naše sebeúcta a náš budoucí vliv ve světě, to vše se opírá o to, že své slovo dodržíme,“ napsal v odkaze na nedávné schválení dohody o rozluce. Komentátoři následně připomínali, že Coxův posudek dřívější verze brexitové úmluvy byl smrtící ranou pro snahu Mayové protlačit dokument parlamentem. Jeho novou intervenci na Twitteru podpořili konzervativní poslanci George Freeman a Gary Streeter.

Evropská unie britskou vládu vyzvala k přehodnocení plánů kolem vnitřního trhu, Johnsonův kabinet ale dává najevo, že nehodlá měnit kurz. Zasáhnout však mohou poslanci a jejich pozměňovací návrhy, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat příští týden. Parlamentní matematika je zatím poměrně nejasná, ovšem spekuluje se až o několika desítkách rebelů z Konzervativní strany.

Tahanice kolem nové vládní iniciativy dál zvyšují napětí kolem probíhajících rozhovorů o pobrexitovém partnerství Británie s EU. Přechodné období určené k jeho dojednání vyprší s koncem roku, přičemž obě strany hlásí, že dohodu je třeba dokončit už příští měsíc.