Hongkongský aktivista Law emigroval. Padlo první obvinění podle bezpečnostního zákona

Hongkong opustil kvůli obavám o svou bezpečnost jeden z nejvýznamnějších mladých prodemokratických aktivistů Nathan Law. Oznámil to na Facebooku. V Hongkongu nově platí čínský bezpečnostní zákon, který rozšiřuje pravomoc pevninské Číny ve městě a podle kritiků ukončuje princip „jedna země, dva systémy“, jenž zde zaručoval vysokou míru autonomie. V souvislosti s novým předpisem už padlo první obvinění. Peking také jmenoval ředitele hongkongského bezpečnostního úřadu, který se zákonem vznikl. 

Video Události
video

Události: Aktivista Law emigroval z Hongkongu

Aktivista Law ve čtvrtek na Facebooku oznámil, že za nezávislost města bude bojovat ze zahraničí. Šestadvacetiletý mladík se stal jedním z prominentních hongkongských aktivistů během prodemokratických protestů v roce 2014.

V roce 2016 se Law stal nejmladším hongkongským zákonodárcem. Tehdy argumentoval, že obyvatelům bývalé britské kolonie by mělo být umožněno o budoucnosti města rozhodnout v referendu s tím, že Hongkong by se neměl stát „jen dalším čínským městem“.

Law byl společně s Joshuou Wongem a aktivistkou Agnes Chowovou lídrem prodemokratického hnutí Demosisto. Všichni tři aktivisté v reakci na zavedení zákona na svou pozici rezignovali a hnutí rozpustili.

První obvinění za terorismus a podněcování k separatismu

Ostře kritizovaný bezpečnostní zákon pro Hongkong definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňován a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Maximálním trestem za závažné porušení právní úpravy je doživotní vězení a podezřelí v některých případech mohou být souzeni v pevninské Číně. Vláda Hongkongu ve čtvrtek uvedla, že porušením zákona může být i použití demonstranty oblíbeného sloganu „Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!“

Za terorismus a podněcování k separatismu už také padlo první obvinění, uvedla hongkongská policie. Obviněný 23letý muž během středečních protestů najel motocyklem do několika policistů a měl u sebe transparent právě se zakázaným sloganem. Původně byl zadržen za nebezpečné řízení, poznamenala agentura Reuters.

Šéf nového úřadu proslul tvrdou kritikou protestujících vesničanů

Bezpečnostní úřad v Hongkongu, který ustanovila Pekingem v úterý přijatá bezpečnostní legislativa, dostal na starost sedmapadesátiletý Čeng Jen-siung. Ten zastával pozici generálního tajemníka výboru čínské komunistické strany v provincii Kuang-tung, jež s Hongkongem sousedí.

Peking funkcionáře jmenoval v pátek, informovala agentura Reuters s odvoláním na tiskovou agenturu Nová Čína.

Čeng se nechvalně proslavil v roce 2011 při protestech v jihočínské vesnici Wu-kchan, jejíž obyvatelé tehdy od vlády požadovali kompenzaci za zabranou půdu. Vesničany tvrdě kritizoval za to, že své problémy řeší s „prohnilými“ médii místo s vládou.

Obavy o autonomii Hongkongu

Podle kritiků nový zákon znamená konec principu „jedna země, dva systémy“, kterým Čína Hongkongu při jeho převzetí od Velké Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva.

Obavy o autonomii Hongkongu vyjádřil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. „Znepokojuje nás, že definice některých provinění jsou v novém zákoně vágní a příliš široké a dostatečně nerozlišují mezi násilnými a nenásilnými činy. To může vést k diskriminační nebo svévolné interpretaci a prosazení zákona,“ uvedl mluvčí úřadu Rupert Colville.

Kanadský premiér Justin Trudeau zase oznámil, že Kanada pozastavuje svou extradiční dohodu s Hongkongem a také vývoz „citlivé“ vojenské techniky. „Kanada pevně věří v princip jedné země, dvou systémů, který má Hongkongu zaručovat svobody neznámé v jiných částech Číny,“ uvedl.

Z podrývání autonomie Hongkongu podezřívá Čínu také Německo, které nyní předsedá Evropské unii. Z této pozice hodlá před Čínou vznést otázku lidských práv, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. Hongkong bude předmětem diskuse dalšího setkání evropských šéfů diplomacie, oznámil německý ministr zahraničí Heiko Mass.