Ruka na srdci, ale i slavný pozdrav ze Star Treku. Epidemie mění zažité společenské zvyky

Šířící se nákaza novým typem koronaviru mění i zavedené společenské zvyky. Lidé mezi sebou musejí dodržovat odstup, což je pro západní civilizaci obzvlášť nezvyklé při pozdravu. Žádné polibky ani potřesení rukou nepřicházejí v úvahu, a tak mnozí přejímají tradice odjinud – z Asie úklonu či namasté, další kladou ruku na srdce. Oblibu si ale získal třeba i vulkánský pozdrav ze slavného Star Treku, píší Los Angeles Times.

Starostka Seattlu Jenny Durkanová zdraví po vzoru Star Treku
Zdroj: REUTERS Autor: Karen Ducey

Potřesení rukou, objetí a polibky při pozdravu jsou v západní kultuře tak zakořeněné, že jde téměř o reflex. Zadržet kterékoli z těchto gest, především při setkání s příbuznými, přáteli a dokonce i s kolegy, může vyznít chladně až nepřátelsky.

Lidé proto ve snaze dostát společenským zvykům a současně dodržovat protiepidemická doporučení hledají nové způsoby. Za příliš kontaktní se přitom považuje ťuknutí pěstí o pěst, a dokonce i šťouchnutí loktem do lokte je moc osobní, tvrdí generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO)Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Pandemie už přiměla veřejné zdravotní autority, aby ve vší vážnosti navrhly jiné formy pozdravu vylučující osobní kontakt. Sám šéf WHO navrhl používat hinduistický pozdrav namasté, který zahrnuje spojení dlaní k sobě s prsty mířícími nahoru a přitažení dlaní k srdci.
„Namasté“ znamená „klaním se ti“. V Indii, Bangladéši, Nepálu, Thajsku a dalších částech jihovýchodní Asie se tento pozdrav používá při vítání nebo loučení, a také jako způsob poděkování.

Pohyb s mírnou úklonou, při němž se sepjaté dlaně přitáhnou k srdci, se nazývá andžali mudra. Tímto gestem pokory se člověk obrací k božské podstatě skryté v člověku, kterého oslovuje. „Je to způsob, jak dát najevo, že moje božská podstata vidí a uctívá božskou podstatu ve vás,“ řekla Suhag Shuklaová, výkonná ředitelka Hinduistické americké nadace ve Filadelfii.

Mnoho světových vůdců v posledních dnech přestalo podávat ruku, a místo toho se rozhodli začít používat právě toto gesto. Patří mezi ně například britský princ Charles, který tímto způsobem vítal hosty na recepci britského Společenství. A izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval obyvatele země, aby ho začali používat ve snaze zmírnit šíření koronaviru.

Že změna zautomatizovaných zvyků a gest nemusí být snadná, pak může dosvědčit například americký prezident Donald Trump; než v pátek promluvil k národu, aby oznámil celonárodní stav nouze, potřásl si rukou s řadou oficiálních činitelů.

Tradiční polibek má utrum

Bezkontaktní pozdrav je obzvlášť těžký pro obyvatele v některých částech Evropy a Latinské Ameriky, kde je polibek (a někdy i dva nebo tři) na tváře nebo do vzduchu vedle tváří běžným vyjádřením přátelství i mezi novými známými.

„V Kolumbii jsme velmi vřelí,“ řekl před nedávnem kolumbijský ministr zdravotnictví Fernando Ruiz. „Rádi se zdravíme polibkem. To je skvělé – ale měli bychom s tím alespoň na tři měsíce přestat.“

Starostka Paříže Anne Hidalgová zvolila pozdrav lokty
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Marechal Aurore
Lidé v zemích s muslimskou většinou obyvatel mají širokou škálu způsobů, jak se zdravit. V Íránu mezi ně patří líbání na tváře. V konzervativnějších částech této země je ale běžnější si položit s úklonou pravou ruku na srdce.

„Muslimové si pokládali pravou ruku na srdce už od dob proroka Mohameda v sedmém století,“ řekl Craig Considine, který přednáší na Riceově univerzitě o záležitostech spojených s islamofobií a vztazích mezi křesťany a muslimy.

„Epidemie, jako je tato, v nás může probudit lidskost,“ dodal Considine. „Svým způsobem eliminuje všechny stereotypy, které máme o tom, jak se různé skupiny chovají, a co dělají. Je to hygienické, ale co je důležitější, je to také projev respektu a náklonnosti.“

Minulý týden přinesl fotografii švédské velvyslankyně v Kosovu, právě jak si klade ruku na srdce. V Evropě je použití tohoto gesta významné, protože v nepříliš vzdálené minulosti byli muslimové právě za ně ostrakizováni.

Například v roce 2018 si muslimka ve Švédsku položila ruku na srdce, místo aby ji podala svému protějšku při pracovním pohovoru. Ten ihned pohovor ukončil, ale žena následně vyhrála stížnost za diskriminaci.

V roce 2016 Švýcarsko zastavilo naturalizační proces rodině dvou dospívajících muslimských mladíků, kteří odmítli podat ruku učitelce. V roce 2018 Francie odepřela občanství Alžířance, která během naturalizační ceremonie odmítla podat ruku úředníkovi.

Klanění je plné emocí

Jako alternativa tradičních pozdravů se vedle výše zmíněných zařazuje také úklona, která má své kořeny jak v Asii, tak v Evropě. Může sahat od prostého sklonění hlavy až po ohnutí celého trupu a stejně jako některá gesta rukou i tento čin může vyjadřovat řadu dalších emocí včetně úcty, vděčnosti nebo lítosti.

Zatímco někteří hledají tradiční způsoby pozdravu, jež se v některých zemích používaly stovky i tisíce let, jiní se inspirují fiktivním vesmírem. Miliony fanoušků seriálu Star Trek důvěrně znají vulkánský pozdrav, který použila mimo jiné i starostka západoamerického Seattlu. Stačí zvednout dlaň s malíčkem a prsteníčkem odtaženým od prostředníčku, ukazováčku a palce. Obvykle ho provází i přání: „Žijte dlouho a blaze.“