TÉMA

Asie

Bitcoin nadále roste. Překonal hranici 106 tisíc dolarů

Cena kryptoměny bitcoin v pondělí po zahájení obchodování v Asii poprvé vystoupala nad 106 tisíc dolarů (2,52 milionu korun). Pokračuje tak růst spojený se znovuzvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. V předvolební kampani Trump mimo jiné slíbil, že vytvoří strategické zásoby bitcoinů a podpoří jeho domácí těžbu.
16. 12. 2024Aktualizováno16. 12. 2024|

Potíže automobilového průmyslu v Německu dál rostou

Velkým tématem předčasných voleb v Německu bude situace tamního automobilového průmyslu, který má stále větší potíže. Koncern Volkswagen dál trvá na propouštění a uzavírání továren v Německu, a to i přes hrozící stávky odborářů. Problémy automobilek už zasahují i dodavatele komponentů, jako je například firma Bosch. Ta chystá propouštění a snižování platů. To vše vede k tomu, že i makroekonomické scénáře dalšího vývoje Německa se stále zhoršují.
25. 11. 2024|

Bitcoin překonal hranici 95 tisíc dolarů. Ovlivnil to i Trump

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin se při obchodování v Asii ve čtvrtek ráno dostala na rekordních 97 902 amerických dolarů (2,35 milionu korun). Cena bitcoinu se výrazně zvyšuje po zprávě, že firma nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa jedná o převzetí kryptoměnové společnosti Bakkt. To zvýšilo naděje, že nová americká vláda bude mít vstřícnější přístup ke kryptoměnovému odvětví, uvedla agentura Reuters.
21. 11. 2024Aktualizováno21. 11. 2024|

Americké akcie posílily, evropské klesly. Trh reaguje na vítězství Trumpa

Akcie na evropských i amerických trzích zahájily středeční obchodování silným růstem. Evropské akcie nakonec den uzavřely s mírnou ztrátou, ty americké růst udržely a hlavní indexy tak den zakončily na rekordu. V závěru obchodování oslabila i pražská burza. Investoři i trh reagovali na průběžné výsledky prezidentských voleb v USA.
6. 11. 2024Aktualizováno6. 11. 2024|

Trump před volbami tlačí na celní politiku, proti není ani Harrisová

Volby v největší světové ekonomice se blíží do cílové rovinky. Jedním z tradičních a klíčových témat celé kampaně je právě ekonomika. Jak se k ní budoucí prezident či prezidentka postaví, přitom zajímá nejen Američany, ale celý svět. Byznys v USA i zahraničí se už chystá na nové překážky a obchodní války.
31. 10. 2024|

Čína financuje obří průplav. Může ovlivnit globální potravinovou bezpečnost

Čína posiluje vliv v jihovýchodní Asii. S Vietnamem plánuje podepsat nové dohody o podpoře obchodu i stavbě železnic. V Kambodži zase čínské státní firmy asistují s ambiciózním projektem skoro za jednu a tři čtvrtě miliardy dolarů (asi 40 miliard korun). Nový průplav má propojit hlavní město Phnom Penh s mořem. Megastavba ale vyvolává obavy, že poškodí životní prostředí, a dokonce ovlivní celosvětovou potravinovou bezpečnost.
12. 10. 2024|

Jih Tchaj-wanu odklízí spoušť po tajfunu Krathon

Silný tajfun, který v posledních dnech sužuje Tchaj-wan, si k pátku vyžádal nejméně dvě oběti, jeden člověk se pohřešuje. V pátek vítr zeslábl na tropickou tlakovou níži. Jih ostrova se již pustil do odklízení trosek a obnovy infrastruktury. Úřady ve městě Kao-siung a v sousedním okrese Pching-tung vyhlásily už čtvrtý den volna a doufají v brzké obnovení dodávek pitné vody a elektřiny.
4. 10. 2024|

Putin láká „globální Jih“ na nový svět, Kyjev s morálkou pohořel

Ruská agrese na Ukrajině prohloubila propast mezi Západem a „globálním Jihem“. Kreml sází na frustraci rozvíjejících se zemí, jimž slibuje posílení ekonomik i nový světový řád, ve kterém už nebudou upozaděny. Kyjev argumentuje dopady války na potravinovou bezpečnost a hraje na morální notu. Nedaří se mu ale získat na svou stranu klíčové hráče, jako je Indie či Jižní Afrika. Většina „globálního Jihu“ navíc odmítá sankce a částečně brzdí snahy o využití zabavených ruských aktiv na odškodnění pro Ukrajince. Země se totiž obávají zhoršení vztahů s Kremlem i nastavení precedentu, který by se mohl v budoucnu týkat i jich, píše Evropejska pravda.
9. 9. 2024Aktualizováno9. 9. 2024|

Papež František v rámci ambiciózní zahraniční cesty přijel na Východní Timor

Papež František se v pondělí dočkal bouřlivého přivítání na Východním Timoru, který navštívil v rámci své dvanáctidenní cesty po Asii. Ostrovní stát je předposlední zastávkou a také jedinou většinově katolickou zemí na jeho programu. Hlava katolické církve ještě povede mši pod širým nebem, které se podle odhadů Vatikánu zúčastní na 700 tisíc lidí, píše BBC. To je zhruba polovina populace Východního Timoru.
9. 9. 2024|

Vietnam zasáhl tajfun Yagi. Úřady hlásí oběti

Tajfun Yagi zabil na severu Vietnamu nejméně čtyři lidi a 78 dalších zranil poté, co tam v sobotu dosáhl pevniny, píše agentura AP s odvoláním na vietnamské úřady. Bilance obětí letošní nejsilnější asijské bouře tak přesáhla počet dvaceti, hlásí Reuters.
7. 9. 2024|

Ve stínu monarchie nastupuje v Thajsku k vládě mladá premiérka

Thajský parlament zvolil novou šéfkou vlády Petongtán Šinavatrovou. Pochází z mocenské rodiny bývalých premiérů. Po své tetě se stane jako druhá žena v premiérském křesle nejmladší předsedkyní vlády království v jihovýchodní Asii. Její zvolení přichází pouhé dva dny po odvolání dosavadního premiéra kvůli porušení ústavy. Poslední vývoj v Thajsku ilustruje přetrvávající vliv monarchie v zemi.
16. 8. 2024|

Čína buduje „jaderné impérium“. Na bombu si myslí Soul i Tokio

Čína rozšiřuje a modernizuje svůj jaderný arzenál bezprecedentním tempem. Do roku 2030 by mohla disponovat tisícovkou atomových zbraní, uvádí zpráva Pentagonu. Podle expertů stojí za trendem hlavně válka na Ukrajině a snaha vyrovnat se mocensky Rusku a USA. Odborníci si myslí, že strategií Pekingu zůstává odstrašení rivalů, čínské jaderné ambice nicméně přispívají ke změnám v uvažování některých asijských zemí. O nukleární zbrani kromě Jižní Korey začíná přemýšlet i Japonsko, kde bylo téma po dekády naprosté tabu.
6. 8. 2024|

Asijští turisté začínají opět projevovat zájem o Česko

Do Česka se začínají vracet turisté z Asie. Jejich počty ale i tak zůstávají znatelně nižší než před pandemií. Třeba čínští cestovatelé tehdy byli pátými nejpočetnějšími návštěvníky Česka. Zatímco před pandemií covidu v roce 2019 dorazilo z Asie zhruba 1,7 milionu turistů, loni to bylo jen necelých 800 tisíc.
29. 7. 2024|

Ve Střední Asii nalezli ostatky Čechoslováků z první světové války

Desítky tisíc Čechoslováků se za 1. světové války dostaly jako zajatci do Střední Asie a zemřely tam. Badatelé nedávno objevili jedno z míst, kde jsou jejich ostatky uložené. Náhrobek se nachází na zahradě soukromého domu a jeho majitelé o něj celé století pečovali.
21. 7. 2024|

Trpasličí bornejští sloni se dostali na Červený seznam. Zbývá jich poslední tisícovka

Podle nové aktualizace Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN se stal ohroženým slon bornejský. Hlavní příčinou je intenzivní lidská činnost v místech, kde tento druh ještě přežívá.
29. 6. 2024|

Indičtí hasiči na pokraji sil. Rekordní vedra prudce zvyšují počty požárů

Teploty v Novém Dillí, kde žije přibližně 20 milionů lidí, dosáhly letos rekordních hodnot. Teploměry tam již několikrát ukazovaly téměř padesát stupňů Celsia. Podle údajů hasičských sborů se počet hlášení požárů v období od dubna do června oproti předchozímu roku zdvojnásobil na více než devět tisíc. A počet úmrtí při požárech se v tomto období více než ztrojnásobil. Mnoho požárů vzniklo v rušných starých čtvrtích Dillí, kde jsou úzké uličky plné obchodů.
27. 6. 2024|

Mírový summit ukáže sílu Zelenského plánu. Čína akci ignoruje, Rusko zlehčuje

Zástupci desítek států míří do Švýcarska, kde se o víkendu koná mírový summit pořádaný Ukrajinou. Podle Kyjeva je cílem zformulovat společnou vyjednávací pozici k ukončení války, která bude poté předložena Rusku. Moskva, jež pozvánku nedostala, se snaží význam akce zlehčovat. Na summit nepošle zástupce ani Čína. Obě mocnosti se podle Ukrajiny snaží odradit další země od účasti. Právě ta bude pro Kyjev klíčová, stejně jako jednotná podpora ukrajinského mírového plánu. Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy míní, že summit je v první řadě „diplomatickou ofenzivou“ Ukrajiny.
14. 6. 2024|

V Soulu soutěžili v „power napu“

Asi stovka účastníků soutěže spolu změřila síly ve speciální technice spánku – takzvaném „power napu“. Ta nabízí během krátké chvíle odpočinku nabrat značné množství sil. Tato metoda má svá úzce vymezená pravidla, kdy spánek nesmí například přesáhnout délku dvaceti minut. Pořadatelé akce chtěli upozornit na důležitost spánku pro život, protože obyvatelé Jižní Koreje patří mezi ty, kteří spí nejméně z celého světa.
20. 5. 2024|

Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat, varuje studie

Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Podle nové studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
6. 5. 2024|

Přírodovědci vyfotili mládě vymírajícího nosorožce, je nadějí pro celý druh

Přírodovědci vyfotili v indonéském národním parku mládě nosorožce jávského. Protože jde o jednoho z nejohroženějších savců na Zemi, jsou ochránci přírody nadšení; mládě je pro ně symbolem toho, že snaha o ochranu tohoto tlustokožce má stále smysl.
8. 4. 2024|

V ruském Orsku se protrhla regulační hráz. Voda zaplavila mnoho domů

Více než 4400 domů zaplavila voda z protržené hráze ve městě Orsk v Orenburské oblasti na jihu Ruska. S odvoláním na tamní úřady o tom informovala agentura TASS. Protržení hráze předcházelo několik dní záplav v celé oblasti, v souvislosti s tím tam ve čtvrtek vyhlásili stav nouze.
6. 4. 2024Aktualizováno6. 4. 2024|

Na Tchaj-wanu stabilizují po zemětřesení nakloněnou budovu. Záchranné práce pokračují

Záchranné práce v Tchaj-wanu komplikuje poškození silnic a další infrastruktury, jež v mnoha případech způsobily sesuvy půdy a kamenů. Zemětřesení si vyžádalo devět mrtvých a přes tisíc zraněných. Jeden člověk zahynul v nejhůře postiženém městě Chua-lien v devítiposchoďové budově Uranus, která zůstává nebezpečně nakloněná poté, co byla při otřesech rozdrcena její spodní část. Dělníci se za pomoci jeřábů a bagrů snaží budovu stabilizovat.
4. 4. 2024|

Turismus Čechů do zahraničí ožívá, zájem je o dražší destinace. Cizinci se ale do Česka vrací pomalu

Češi začínají opět častěji utrácet za dovolené. Cestovní kanceláře říkají, že klientů přibývá a letos znovu nakupují zájezdy i s předstihem. Zájem je také o dražší destinace. Oproti tomu zahraniční turisté v Česku stále chybí.
16. 3. 2024|

Hongkong se blíží Číně, představil bezpečnostní zákon

Hongkong představil návrh nového zákona o národní bezpečnosti. Za trestné činy jako je vlastizrada nebo vzpoura ukládá až doživotní vězení. Norma podle agentury dál prohloubila obavy z omezování svobod ve městě poté, co vláda v Pekingu v roce 2020 v reakci na hongkongské prodemokratické protesty zavedla přísný bezpečnostní zákon, napsala agentura AP.
8. 3. 2024Aktualizováno8. 3. 2024|
Načítání...