Rekordní vlny, ulice plné pěny a nejméně čtyři mrtví. Na Španělsko udeřila bouře Gloria

Zatím čtyři mrtvé a několik desítek zraněných si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Nejhorší situace je na východním pobřeží země, kde v neděli v regionu Valencie naměřili vlny přesahující osm metrů. Od neděle muselo být 40 hodin uzavřeno také mezinárodní letiště v Alicante, jeho provoz se povedlo obnovit až v úterý ráno.

Kvůli sněhovým přeháňkám, jež bouře přinesla v oblasti Pyrenejí, byla dopoledne několik hodin uzavřena dálnice AP-7 na severovýchodě Španělska u hranic s Francií. Také francouzský region na druhé straně hranice se kvůli bouři potýká s výpadky proudu a dopravními problémy.

V důsledku Glorie se zejména v některých oblastech Španělska výrazně zvýšily hladiny řek, vysoké mořské vlny poničily pobřežní promenády a popadané stromy přerušily provoz na silnicích. Vysoké vlny vytvořily v některých místech obrovské množství mořské pěny, která například v obci Tossa de Mar zaplavila ulice.

Masivní výpadky elektřiny

Krizová je stejně jako v pondělí i situace v Katalánsku, kde byly podle místních úřadů zraněny asi čtyři desítky lidí, mnozí z nich skončili v nemocnici. Ráno se v oblasti ocitlo bez proudu na 220 tisíc domácností, po několika hodinách byly dodávky obnoveny.

Zavřeny zůstaly v Katalánsku i některé školy, což se dotklo více než 100 tisíc žáků. Na středu musela být přeložena i schůze regionálního parlamentu.

Video Bouře Gloria za sebou ve Španělsku nechala už čtyři mrtvé. Několik desítek lidí je zraněných
video

Bouře Gloria za sebou ve Španělsku nechala už čtyři mrtvé. Několik desítek lidí je zraněných

Zdroj: EBU
Kvůli bouři Gloria a obrovským vlnám byly v úterý z preventivních důvodů uzavřeny katalánské přístavy, už v pondělí byl přerušen provoz v přístavu v Barceloně, kde udeřily podle deníku El Periódico až sedmimetrové vlny. Uzavírky jsou na řadě silnic také ve Valencii, zpoždění nabíraly v řadě oblastí i vlaky.

Rekordní vlna mohla mít přes 13 metrů

Právě u pobřeží Valencie naměřili v neděli večer rekordní výši mořských vln 8,44 metru, což je o dva metry více než regionální rekord z ledna 2017. Tamní přístroje ale neměří nejvyšší vlnu, nýbrž zaznamenávají průměr za více minut.

Nejvyšší vlna tak podle odhadu vládního úřadu pro přístavy měla dokonce asi 13,5 metru. Rekordní byly i vlny na Mallorce, kde v noci z neděle na pondělí naměřili vlnu 14,2 metru, nejvyšší od roku 2006. 

Podle meteorologů se bude východ Španělska a Baleárské ostrovy s bouří Gloria potýkat zřejmě až do čtvrtka, kdy by měla bouře slábnout. Nejvyšší rychlost větru během této bouře zaznamenali dnes v katalánské obci Montseny, kde naměřili 144,4 kilometru za hodinu.