NATO pozastavuje kvůli smrti Solejmáního výcvikovou činnost v Iráku. V misi působí i Češi

Severoatlantická aliance pozastavuje výcvik bezpečnostních sil v Iráku. Podle agentury AFP to oznámil mluvčí NATO Dylan White. Aliance tak reaguje na smrt íránského generála Kásima Solejmáního, kterého v Iráku zabil americký útok. V misi NATO působí i čeští vojáci. V zemi je nasazena jednotka chemického vojska a výcvikem iráckých kolegů se zabývají i členové Vojenské policie.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
Zdroj: Reuters Autor: Francois Lenoir

„Mise pokračuje, ale výcviková činnost byla v tuto chvíli pozastavena,“ uvedl White. Dodal, že generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg po zabití Solejmáního telefonicky hovořil s americkým ministrem obrany Markem Esperem.

Cílem mise NATO, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát (IS).

Solejmání, který velel oddílům Kuds, zemřel v pátek při raketovém útoku z amerického dronu u letiště v Bagdádu. Spolu s ním přišel o život kromě dalších lidí také zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. Teherán varoval, že atentát na Solejmáního se rovná vyhlášení války a jeho odpověď na něj bude tvrdá.

Také koalice proti IS vedená Spojenými státy po pátečním útoku podle AFP omezila své operace a posílila bezpečnostní opatření na základnách v Iráku.

V Iráku působí i čeští vojáci

Čeští vojáci v misi NATO v Iráku jsou všichni v pořádku a zůstávají na svých základnách. Stejně jako další spojenci přerušili výcvik místních ozbrojených sil. Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle něj záleží případné další kroky na vývoji situace a dohodě v Alianci.

V Iráku působí téměř čtyřicet českých vojáků, s nimiž je resort v kontaktu. „Jde o instruktory výcviku z řad vojenských policistů a příslušníků chemického vojska,“ dodal Pejšek. Mandát pro vyslání vojáků skončí letos, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ho bude chtít vláda prodloužit.

V Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Všichni jsou v pořádku a v případě ohrožení budou okamžitě evakuováni, uvedla na Twitteru Policie ČR. „S velitelem našeho kontingentu jsme v pravidelném kontaktu. Přijatá opatření potrvají do úterý, pak bude rozhodnuto o dalším postupu,“ napsal na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.