Utrum pro starší dieselová auta. Velká belgická města jim zakázala vjezd

Velká belgická města zakázala vjezd starším dieselovým vozům, uvedla rozhlasová stanice BRF. Do Bruselu, Antverp a Gentu nemohou od začátku letošního roku vjíždět auta, která nesplňují vyšší emisní normu než Euro 3, informovala agentura DPA.

Antverpy
Zdroj: Reuters Autor: Francois Lenoir

V Bruselu mají na dodržování nového nařízení dohlížet kamery. V Antverpách a Gentu byli ještě přísnější a vozidlům, která splňují novější limitní hodnotu škodlivin Euro 4, umožňují vjezd pouze za poplatek a na časově omezenou dobu, uvedla vlámská rozhlasová stanice VRT.

Podle dat belgického automobilového svazu Febiac se zákaz dotkne zhruba 17 procent všech automobilů s dieselovým pohonem. Auta na benzin a na plyn musejí ve všech třech městech splňovat minimálně normu Euro 2.

Nízkoemisních zón v Evropě přibývá. V 90. letech s nimi přišly Stockholm a Göteborg, v poslední době vznikají hlavně v Německu.

Diskuse o omezování či zákazu naftových motorů se rozproudila naplno po emisním skandálu německé automobilky Volkswagen, který vypukl v září 2015. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) tehdy firmu obvinila, že do svých vozidel s naftovým motorem instalovala software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, čímž se snažila obejít zákony na ochranu ovzduší.