TÉMA

Antverpy

Ruské diamanty se možná dostanou na sankční seznam, rozhodovat o tom bude G7

Skupina sedmi velkých světových ekonomik G7 má brzy rozhodnout o tom, jestli zařadí ruské diamanty na sankční seznam. Kvůli agresi na Ukrajině to požaduje Kyjev i některé evropské země. Moskva by podle nich přišla o důležitý zdroj financování války. Ruská státní společnost Alrosa, která těží celou třetinu světových diamantů, vydělává Kremlu každý rok přes tři miliardy eur.
26. 10. 2023|

Policie zneškodnila v Bruselu muže podezřelého z vraždy švédských fotbalových fanoušků

Belgická policie v bruselské čtvrti Schaerbeek zneškodnila v úterý podezřelého muže, který v pondělí večer zabil v Bruselu dva Švédy v době, kdy ve městě probíhal kvalifikační zápas mezi fotbalisty Belgie a Švédska o postup na mistrovství Evropy. Podezřelý následně zemřel v nemocnici. Belgický premiér Alexander De Croo vpodvečer uvedl, že pro Brusel již neplatí nejvyšší stupeň varování před terorismem vyhlášený bezprostředně po útoku. Švédský premiér Ulf Kristersson řekl, že jeho země a EU potřebují lepší hraniční kontroly a Švédsko musí posílit svou bezpečnost.
17. 10. 2023Aktualizováno17. 10. 2023, 18:20|

Sokol František Pecháček cvičil na olympiádě i na lodi, zemřel za pomoc atentátníkům na Heydricha

Česká obec sokolská si v únoru připomíná narození i úmrtí gymnasty a olympionika Františka Pecháčka. Za protektorátu byl zapojen do pomoci parašutistům, kteří měli provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacisté ho zatkli a zemřel v koncentračním táboře. Sokol, s nímž byl Pecháček spojen jako cvičitel i odbojář, nechal kamery České televize nahlédnout do Pecháčkova soukromého fotoalba.
19. 2. 2023|

Antverpy jako kokainová tepna. Příliv drog mají zastavit i nové skenery

Pašování kokainu do Evropy je na vzestupu. Belgické úřady loni v Antverpách zadržely rekordních sto deset tun drogy. V potírání zločinu pomůžou investice do nových skenerů, nábor celníků nebo speciální tým prokurátorů. Drogová kriminalita postihuje i život ve městě, při nedávné přestřelce zahynula jedenáctiletá dívka.
12. 1. 2023|

Do antverpského přístavu se valí kokain. Celníci ho ani nestíhají spalovat

Přístav v belgických Antverpách je jedním z největších v Evropě. V současnosti je považován za hlavní město pašeráků drog, především kokainu – kvůli strategické poloze i nezabezpečenému přístupu. Pro tamní celníky vznikla nelehká situace i proto, že zabavené drogy už nemají jak likvidovat.
21. 12. 2022|

V Belgii a Nizozemsku vypukly po fotbalové výhře Maroka nepokoje. Dva policisté byli zraněni

V několika belgických a nizozemských městech vypukly nepokoje po nedělní výhře Maroka nad Belgií na mistrovství světa ve fotbale. V Bruselu policie nasadila na rozehnání davu vodní děla a slzný plyn. V metropoli zadržela zhruba desítku lidí a dalších osm ve městě Antverpy na severu země. V nizozemském přístavu Rotterdam byli zraněni dva policisté. Informovala o tom agentura AP.
27. 11. 2022|

Belgická policie zadržela skupinu radikálů, shromažďovali zbraně. Podle vyšetřovatelů chystali i teroristický útok

Belgická policie podle místních médií zřejmě zamezila teroristickému útoku. V noci na středu při sérii zásahů zadržela skupinu pravicových radikálů, kteří shromáždili velké množství zbraní a munice. Při policejním zásahu zemřel jeden člověk.
28. 9. 2022|

Česko má první případ opičích neštovic

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic, řekl Seznam Zprávám šéf infektologické společnosti Pavel Dlouhý. Pacient je v pražské ÚVN.
24. 5. 2022Aktualizováno24. 5. 2022, 23:07|

Dva velké belgické přístavy se spojily. Pomůže to i dovozu zkapalněného plynu do Evropy

Evropská unie se nyní snaží rychle najít alternativní zdroje těch energetických surovin, které jsou zatím dodávány z Ruska. Jednou z možností je vyšší dovoz zkapalněného plynu. I z tohoto důvodu se nyní oficiálně spojily dva největší belgické přístavy – Antverpy a Zeebrugge – do jednoho společného střediska lodní dopravy. Informoval o tom zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský.
29. 4. 2022|

Hackeři útočí na evropské ropné společnosti. Snižují jim kapacity a zpožďují jejich dodávky

Evropské ropné společnosti čelí kybernetickým útokům na svou infrastrukturu. S problémy se potýkají společnosti v Německu, Belgii nebo Nizozemsku. Hackeři narušili jejich vnitřní systém. Celkem jde až o tucet zasažených míst. Podobných útoků na strategická místa v Evropě v posledních letech přibývá i kvůli pandemii.
5. 2. 2022|

Některé evropské země zakazují porážky podle náboženských pravidel, věřící nařízení kritizují

V některých evropských zemích platí omezení rituálních porážek bez omráčení. Ochránci zvířat je totiž označují za týrání. Soud EU naposledy posvětil zákon zakazující zabíjení zvířat podle náboženských pravidel na jihu Belgie. Podle ochránců zvířat nicméně může být alternativou zvíře před porážkou uspat nebo omráčit.
5. 2. 2021|

Belgie zpřísnila opatření. Pandemie tam zabila téměř nejvíc lidí v přepočtu na obyvatele

Belgická premiérka Sophie Wilmèsová v pondělí po jednání bezpečnostní rady oznámila zpřísnění protikoronavirových pravidel v zemi. Nově se Belgičané nesmí stýkat s více než pěti lidmi týdně. Omezit se mají také nejrůznější akce nad sto účastníků uvnitř a dvě stě venku. Předsedkyně vlády tak reagovala na vzrůstající počet nových případů v zemi, která má po malém San Marinu nejvíc obětí na obyvatele.
28. 7. 2020|

Belgický král Philippe se omluvil Kongu za koloniální násilí

Král Philippe se v úterý jako první belgický panovník omluvil za násilí, krutosti a ponižování, kterých se zástupci jeho země dopouštěli v době koloniální nadvlády v Kongu. Učinil tak v dopise, který zaslal prezidentovi Félixovi Tshisekedimu u příležitosti 60. výročí nezávislosti Konžské demokratické republiky. Aktuální debatu o belgické koloniální minulosti vyvolaly demonstrace, které následovaly po smrti Afroameričana George Floyda v USA.
30. 6. 2020Aktualizováno30. 6. 2020, 22:27|

Vyhladil miliony Konžanů. Antverpy po protestech odstranily sochu krále Leopolda II.

V belgických Antverpách v úterý odstranili sochu bývalého krále Leopolda II. Kvůli vladařově roli v koloniální minulosti byla v posledních týdnech terčem zesílené kritiky odpůrců rasismu a spolu s dalšími skulpturami utrpěla škody při víkendových protestech. Protestující bývalého krále viní z toho, že „vyhladil miliony Konžanů“. Rozhodnutí o odstranění sochy přišlo poté, co se o tomto víkendu po celé Belgii v reakci na květnové zabití amerického černocha George Floyda uskutečnily několikatisícové demonstrace proti rasismu.
9. 6. 2020|

Utrum pro starší dieselová auta. Velká belgická města jim zakázala vjezd

Velká belgická města zakázala vjezd starším dieselovým vozům, uvedla rozhlasová stanice BRF. Do Bruselu, Antverp a Gentu nemohou od začátku letošního roku vjíždět auta, která nesplňují vyšší emisní normu než Euro 3, informovala agentura DPA.
2. 1. 2020|

Belgii ochromila generální stávka. Škody by se mohly vyšplhat k miliardě eur

Belgii ochromila jednodenní generální stávka, kterou svolaly tři odborové organizace požadující zvýšení mezd. Na belgických letištích od úterního večera nepřistávají ani z nich neodlétají pravidelné linky. Ochromena je veřejná doprava, svoz odpadu i činnost místních úřadů, škol, pošt či obchodů a v omezeném režimu fungují i nemocnice. Také železnice zrušily asi polovinu spojů. Belgický ministr hospodářství Kris Peeters odhadl škody způsobené stávkou na 929 milionů eur (asi 24 miliard korun).
13. 2. 2019Aktualizováno13. 2. 2019, 19:44|