Mayová by ráda nechala hlasovat o brexitu začátkem června. Dál jedná s Corbynem

Britská premiérka Theresa Mayová hodlá předložit brexitovou dohodu parlamentu k dalšímu hlasování v prvním červnovém týdnu. Po jejím úterním jednání s vůdcem opozičních labouristů Jeremym Corbynem o tom podle britských médií informoval úřad Mayové. Rozhovor lídrů obou stran, které zatím marně hledají kompromis zajišťující schválení smlouvy o vystoupení z EU, označil mluvčí premiérky za „užitečný a konstruktivní“.

Theresa Mayová
Zdroj: REUTERS Autor: Eva Plevier

Záměrem Mayové je vyjednat s opozicí podmínky britského odchodu z EU tak, aby v Dolní sněmovně získala podporu většiny poslanců. Premiérka chce mít podporu zajištěnu do začátku června, aby mohla v týdnu začínajícím pondělkem 3. června nechat o smlouvě znovu hlasovat.

„Je nezbytné, abychom to udělali v tomto termínu, pokud má Spojené království odejít z EU před letními parlamentními prázdninami,“ uvedl úřad v prohlášení vydaném po schůzce Mayové s vůdcem britské levice.

Možná se vytvoří dočasná celní unie

Jednání s labouristy budou podle Downing Street pokračovat ve středu se snahou najít konečný kompromis.

Mayová je podle médií ochotna přistoupit na některé labouristické požadavky a umožnit dočasné vytvoření celní unie mezi Británií a EU. K myšlence nového referenda, kterou podmiňuje svou podporu dohodě značná část labouristů, se však premiérka dosud staví odmítavě.

Dohodu o vystoupení z Unie již poslanci třikrát odmítli, počet jejích odpůrců se však postupně snižoval. Pokud bude zahrnovat kompromis s labouristy, bude proti ní zřejmě hlasovat nemalá část konzervativců Mayové.