Zlín dá příští rok peníze na cyklostezky nebo zoo. Zastupitelé schválili rozpočet

S mírným přebytkem bude příští rok hospodařit krajské město Zlín. Rozpočet počítá s příjmy 1,665 miliardy korun a výdaji 1,662 miliardy korun. Zastupitelstvo ho schválilo ve čtvrtek, ruku pro něj zvedlo 28 z 39 přítomných zastupitelů.

Příští rok se plánují investice za více než 234 milionů korun. Každoročně se však počítá s tím, že další peníze se přidají z přebytku hospodaření předchozího roku. Na letošek bylo v rozpočtu při jeho schvalování vyčleněno na investice necelých 212 milionů korun, upravený plán počítá s investicemi za 594 milionů korun.

Přes 47 milionů korun půjde v roce 2020 na investice v dopravě. Jedná se například o budování cyklostezky ve Výletní ulici a Tyršově nábřeží, rekonstrukci školní jídelny v Hradské ulici či příspěvek pro zlínskou zoologickou zahradu na vybudování chovného zařízení pro slony a expozici jaguárů.

Rozpočet počítá s nárůstem daňových příjmů o 80 milionů korun. Na splátky úvěrů půjde stejně jako v minulých letech téměř 65 milionů korun. Město splácí dva úvěry, za jeden dá 20 milionů a za druhý 44,8 milionu korun.

Zlín vede široká koalice hnutí ANO, STAN, lidovců, ODS a Pirátů. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. V opozici je hnutí Zlín 21, uskupení Rozhýbejme Zlín, které tvoří Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, a SPD. V minulém volebním období vedla město koalice STAN a ANO.