Muchovy bankovky jsou opět k mání. Pamětní pětisetkorunu vydaly malířovy rodné Ivančice

Pamětní pětisetkorunu vytvořenou podle návrhu místního rodáka Alfonse Muchy vydaly Ivančice na Brněnsku ke 160. výročí Muchova narození. Původní umělcovy podklady se ale nedochovaly, proto museli grafici ručně překreslit motiv z dochované bankovky. V oběhu byly Muchovy bankovky jen tři roky kvůli snadné padělatelnosti, vyrobeny byly statisíce podvrhů pětisetkoruny.

Město už pamětní bankovku původně vytvořenou Alfonsem Muchou jednou vydalo, a to před dvěma lety ke 100. výročí vzniku samostatného Československa.

„Po bankovce se tehdy jen zaprášilo, nakonec jsme prodej museli korigovat, protože lidé je nakupovali po desítkách a ještě dlouho se s nimi pak spekulovalo na internetu. Pro Muchovo výročí jsme po domluvě se Státní tiskárnou cenin a Českou národní bankou zvolili pětisetkorunu, podle našeho názoru je to jedna z nejhezčích bankovek, které Mucha navrhl,“ uvedl místostarosta Ivančic Roman Sládek (Nezávislí).

Na rozdíl od stokoruny se nedochovaly původní Muchovy návrhy obou stran, aby je bylo možné použít pro tisk. Grafici Státní tiskárny cenin tak podle dochovaného originálu bankovky podklady pro tisk ručně překreslili.

Bankovka se padělala ve velkém

Pamětní platidlo, která bude v prodeji za 500 korun, bude mít jeden současný ochranný prvek, a to nápis Město Ivančice a městský znak, oboje viditelné pouze pod UV světlem. Náklady na pořízení bankovky byly podle Sládka milion korun, pokud se podaří prodat všech 5 tisíc kusů bankovky, náklady se městu vrátí s výrazným ziskem.

Původní bankovky vytvořené podle návrhu Alfonse Muchy platily pouze od července 1919 do srpna 1922. Důvodem byla jejich snadná padělatelnost. Ve velké padělatelské aféře z roku 1921 bylo pravděpodobně vyrobeno 225 tisíc padělků, zadržet se jich podařilo 60 401. Do aféry byly zapojeni i někteří vysocí funkcionáři a úředníci Maďarska, v jejím čele stál básník, etnograf a univerzitní profesor Gyula Mészáros. Falešné bankovky se tiskly v Rakousku, událostí se tak zabýval tamější soud.