Bankovky podle Muchy i obří zlatá mince. ČNB připravila výstavu o historii tuzemské měny

Česká národní banka zahajuje výstavu 100 let česko-slovenské koruny v prostorách Císařské konírny Pražského hradu. Koná se u příležitosti výročí tuzemské měny. Pro veřejnost se otevře v pátek. Hlavní atrakcí výstavy je podle centrální banky mince z ryzího zlata o hmotnosti 130 kilogramů. Vedle toho se ale představí i řada běžných platidel, kterými se na území československého státu a později České republiky platilo.

Minci z ryzího zlata vážící 130 kilogramů nechala ČNB vyrobit ze svých zlatých zásob. Její průměr dosahuje 53,5 centimetru a tloušťka činí 4,8 centimetru, což ji podle velikosti řadí na první místo mezi zlatými mincemi v Evropě a na druhé místo na světě. Autorem návrhu mince je akademický sochař Vladimír Oppl.

 Reliéf na lícní straně připomíná zrod československé měny kolkem z roku 1919, zatímco současnost je zpodobněna logem ČNB. Rubové straně dominuje monumentální český lev a motiv nejznámější československé mince, jednokoruny z roku 1922. Nominální hodnota zlaté mince je 100 milionů korun.

Video Největší frézovanou minci planety nechala vyrobit ČNB
video

Největší frézovaná mince Evropy vyrobená ČNB ozdobí výstavu na Pražském hradě

Vedle této pozoruhodnosti si návštěvníci výstavy budou moci prohlédnout i mince a bankovky, které se během uplynulých sta let na českém území používaly. K vidění budou první státovky z roku 1919 nebo repliky panovnických korun zemí bývalého Rakouska-Uherska: svatováclavské koruny českých zemí, rakouské koruny a uherské svatoštěpánské koruny.

Vystaveny budou také návrhy bankovek Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 a lidé se seznámí i s dílem dalších mimořádných osobností české a slovenské grafiky, jako byli například Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek.

Výstavu v Císařské konírně Pražského hradu je možné navštívit denně od pátku 1. února do neděle 28. dubna 2019 v čase 10:00 až 18:00.