TÉMA

Výstava

Téměř padesát sklářských umělců bilancuje v Jablonci

Sklářská díla čtyřiceti osmi umělců z regionu vystavuje galerie Nisa Factory v Jablonci nad Nisou. Záměrem je vytvořit novou tradici v prezentaci místní sklářské tvorby a pořádat takovou přehlídku jednou za tři roky.
19. 12. 2024|

Motýli a můry v obrazech Anny Ruth nesou křehkost i smrt

Kukly, můry, motýli, šneci i bezpohlavní postavy se objevují na aktuální výstavě v pražské Bold Gallery. Malířka Anna Ruth se vydává do světa vlastní fantazie, osobní mytologie, světla a tmy.
12. 12. 2024|

Výstava v Prištině připomíná oběti sexuálního násilí během kosovské války

Prolomit kulturu mlčení chce nové muzeum v Prištině, které mapuje sexuální násilí páchané srbskými jednotkami na albánských civilistech během kosovské války v letech 1998 až 1999. Stojí za ním bývalá kosovská prezidentka Atifete Jahjagová, která se o rehabilitaci přeživších snažila už během svého mandátu. Výstava se jmenuje Moment.
11. 12. 2024|

Reportéři ČT: Stavba pavilonu na EXPO 2025 se zpožďuje, v nejistotě jsou i umělci

Do zahájení světové výstavy EXPO 2025 v japonské Osace zbývají čtyři měsíce. Už na jaře Reportéři ČT upozornili, že českou účast provázejí problémy. Tuzemsko na svoji propagaci vyčlenilo ze státního rozpočtu 290 milionů korun, dalších minimálně 150 milionů měla od soukromých investorů zajistit kancelář generálního komisaře, což se dosud nepodařilo. Stavba také začala se zpožděním a stále není dokončena. Podle architekta Michala Gabaše byla potřeba celá řada změn. V nejistotě jsou ale i umělci, kteří by se měli na výstavě prezentovat. Generálního komisaře Ondřeje Sošku kritizuje odborná veřejnost i ministerstvo zahraničí. Soška uvedl, že obavy začaly vznikat mylnou interpretací průběžných zpráv. Předpokládá, že potřebné částky dosáhne. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
10. 12. 2024|

Nitky vzpomínek hrůz gulagů jsou k vidění v Klementinu

Týrání, hlad a dřinu zažívali běžně v sovětských pracovních táborech muži i ženy. Národní knihovna, portál Gulag.cz a organizace Memorial teď v nové expozici ukazují každodenní život vězeňkyň, které peklo gulagů přežily. Několik takových příběhů je k nahlédnutí v pražském Klementinu na výstavě nazvané Nitky vzpomínek.
4. 12. 2024|

Romantický krajinář Friedrich maloval vzduch i Milešovku, jako by zachycoval duši

Ani dvě stě padesát let od narození německého romantického malíře Caspara Davida Friedricha neztratilo jeho obsáhlé dílo, mimo jiné s vazbami na Čechy, nic ze svého kouzla a dokáže oslovovat, potvrzuje výstava v drážďanském Albertinu. Nese název Kde to všechno začalo.
2. 12. 2024|

V DOXu vystavují nobelistu Orhana Pamuka

Proslavil se jako spisovatel, jeho umělecký záběr je ale širší. První turecký nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk se věnuje také výtvarnému umění. Pražské centrum DOX teď vystavuje jeho dílo. Do něj se promítají motivy z rodného Istanbulu i příběhy postav z jeho knih.
21. 11. 2024|

V Londýně se sešla díla tří králů italské renesance

Londýnská akademie umění představuje díla tří možná nejslavnějších umělců v historii. Renesanční malíři a sochaři Leonardo da Vinci, Michelangelo a Raffael Santi se znali osobně, studovali vzájemně své práce a ovlivňovali se. Žádné velké přátelství ale mezi nimi nevzniklo, všichni tři totiž soupeřili o zakázky.
19. 11. 2024|

V Kafkově rodném domě je k vidění vzácný rumělkový Merkur

Razítkovanou známku rumělkového Merkura nalepili v roce 1856 ve Vídni na balík deseti výtisků novin a poslali předplatiteli. Do dnešních dnů se uchovalo jen asi pět upotřebených exemplářů. Jde o nejdražší raritu mezi poštovními známkami, které se na území dnešní České republiky dřív používaly. Nový vlastník Zdeněk Matějovský získal vzácnou známku v létě, teď ji vystavil v Praze v rodném domě Franze Kafky. Její cena je zhruba dvanáct milionů korun.
12. 11. 2024|

Příběh českého grafického designu vypráví film i výstava

Kina promítají dokumentární film Identita, který sleduje proměny tuzemské vizuální kultury od začátku dvacátého století až do současnosti. V hlavní roli – český grafický design. Stejnému tématu se věnuje i aktuální výstava v pražském Museu Kampa, dokumentární seriál České televize a kniha.
19. 10. 2024|

V Brně si připomněli pilota z USA, který tam za války jako jediný zahynul

V Brně-Slatině si pietním aktem připomněli osmdesát let od sestřelení pilota Williama L. Kigginse. Byl to jediný americký voják, který na území města během druhé světové války zemřel. Na Špilberku také Muzeum města Brna otevřelo novou výstavu, která jeho příběh dokumentuje.
11. 10. 2024|

Korunovační klenoty letos vidělo rekordní množství lidí

Poslední šanci vidět korunovační klenoty využilo v pondělí zhruba tři a půl tisíce návštěvníků. Výstava po dvou týdnech skončila. Za tu dobu přilákala do Vladislavského sálu Starého královského paláce 46 609 lidí, tedy více než loni, kdy klenoty vidělo asi 34 tisíc lidí. Další možnost spatřit jednu z nejvzácnějších českých památek by měli zájemci mít zase za rok, okolo svátku svatého Václava.
30. 9. 2024|

Škvoreckého stoleté jubileum připomíná výstava i audiokniha

Spisovatel Josef Škvorecký, jenž se proslavil knihami jako Zbabělci, Tankový prapor nebo Prima sezóna, by v pátek 27. září oslavil sto let. Jubileum připomíná výstava nebo nová audiokniha Prima sezóna. „Je to současné v tom, že je to o dospívání a o vlnách hormonů, které s člověkem mávají. Také válečný odkaz může být v současné době aktuální,“ přiblížil herec Jan Meduna, který audioknihu namluvil. Vlastní tvorbou Škvorecký kultivoval českou literaturu, kterou spolu s manželkou Zdenou Salivarovou dostával mezi zahraniční čtenáře. Nejen do nakladatelské činnosti '68 Publishers nyní dává nahlédnout výstava v Muzeu literatury v Praze.
27. 9. 2024|

Klenoty první den viděly téměř tři tisíce lidí

Brzy ráno byly ve frontě před Pražským hradem desítky lidí, kteří měli zájem o výstavu českých korunovačních klenotů. První zájemce přišel už ve čtvrt na čtyři. Výstava potrvá ve Vladislavském sále do konce září a je možné ji zhlédnout zdarma. Naposledy bylo možné slavnostní insignie vidět před rokem. První den vidělo korunovační klenoty 2801 návštěvníků, při loňském vystavení to bylo téměř 4,2 tisíce. Prezident Petr Pavel rozhodl, že výstava klenotů bude každý rok při příležitosti státního svátku svatého Václava, který připadá na 28. září.
17. 9. 2024Aktualizováno17. 9. 2024|

Přípravy na výstavu korunovačních klenotů vrcholí

Pražský hrad se připravuje na nebývalý nápor návštěvníků. Očekává se totiž velký zájem o výstavu českých korunovačních klenotů, která je naplánována na 17. až 30. září. Stání ve dlouhých frontách zájemcům zpříjemní třeba stolky s QR kódy, které si budou moct naskenovat chytrým telefonem a přečíst si brožuru o výstavě a drahých kamenech. Prezident Petr Pavel chce poklad vystavovat pravidelně každý rok.
12. 9. 2024|

Poštovní lístek z Titanicu je k vidění na pražské výstavě

Dramatický příběh zaoceánské lodi Titanic znovu ožívá, tentokrát ale na výstavě v Praze. Lidé si tam budou moci poprvé prohlédnout poštovní unikát ze slavného parníku. Jde o průvodku z lodní pošty, kterou jako jediný v Evropě získal český sběratel. Takové lístky se přitom jen tak jednoduše do rukou filatelistů nedostanou, většinou jsou v majetku muzeí.
5. 9. 2024|

Brněnská výstava 129 dní bez úrazu vypovídá o práci

Česká vizuální umělkyně a kurátorka, která vystupuje pod uměleckým jménem Sráč Sam, připravuje pro brněnský Dům umění výstavu 129 dní bez úrazu. Tvoří ji soubor industriálních objektů, které tematizují nerovná pravidla společnosti zaměřené na produkci a generování zisku.
3. 9. 2024|

V Drážďanech vystavili šperky z loupežné „Mission: Impossible“

Před téměř pěti lety zmizely z drážďanské klenotnice šperky v hodnotě milionů eur. Pachatele spektakulární loupeže, kteří všichni pocházeli z jedné rodiny, se podařilo dopadnout a většinu vzácných barokních klenotů vrátit. Nyní je poprvé od činu v Drážďanech opět vystavili. Raději v přísně střežené vitríně.
14. 8. 2024|

Mikulovské výtvarné sympozium završila výstava

Měsíc intenzivního tvoření má za sebou sedm umělců vystavujících v Mikulově. Díla, která pod jejich rukama vznikala v rámci výtvarného sympozia, si můžou návštěvníci prohlédnout na tamějším zámku. Jde třeba o háčkované tapiserie, fotografie nebo malbu.
13. 8. 2024|

Duchovní svět Františka Bílka bude k vidění dva roky

Sochař a grafik, ale také mystik, který se ve své tvorbě zabýval náboženskými alegoriemi a smyslem lidské existence. Právě duchovnímu světu Františka Bílka (1872 až 1941) se věnuje expozice Cesta k Předsíni chrámové v Bílkově vile Galerie hlavního města Prahy na pražských Hradčanech. K vidění bude další dva roky.
5. 8. 2024|

Před 80 lety byly v Osvětimi zavražděny tisíce Romů, jejich holocaust připomíná výstava

Před osmdesáti lety v noci z druhého na třetího srpna během několika hodin nacisté zavraždili v táboře Auschwitz-Birkenau přes čtyři tisíce Romů a Sintů. Odhadem jich během druhé světové války zemřelo až půl milionu. Pražský magistrát pravidelně při této příležitosti vyvěšuje romskou vlajku. Den romského holokaustu připomíná i výstava, která v pátek začala v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku.
2. 8. 2024|

Orwellův rok 1984 Čechoslováci nečetli, ale žili

Díla britského spisovatele George Orwella v komunistickém Československu oficiálně nevycházela, někteří čtenáři si k nim přesto našli cestu přes exil a samizdat. Československou reflexi Orwellovy tvorby přibližuje nově výstava v pražském Muzeu paměti XX. století. Připomíná také, jak se v roce 1984 v Československu žilo.
26. 7. 2024|

Korunovační klenoty budou k vidění každoročně, rozhodl Pavel

Prezident Petr Pavel rozhodl o každoročním pořádání výstavy českých korunovačních klenotů při příležitosti státního svátku sv. Václava, který se připomíná jako Den české státnosti a připadá na 28. září. Letos budou klenoty k vidění od 17. do 30. září, informoval odbor komunikace prezidentské kanceláře.
24. 7. 2024|

V Humpolci sledují zápas Jana Zrzavého se sebou samým

Kdybych já byl krásný jako Dionysos. Tento povzdech posloužil galerii 8smička v Humpolci k názvu výstavy věnované Janu Zrzavému. Záměrem kurátorů nebylo postihnout rozsáhlé dílo tohoto malíře, ale ve skicách, kresbách a obrazech přiblížit jeho osobní vývoj. V podtitulu výstavy s ním nabízí setkání.
18. 7. 2024|
Načítání...