TÉMA

Alfons Mucha

Série výstav představí Muchu nejen jako malíře, ale i fotografa

Příznivci malíře a fotografa Alfonse Muchy se letos mohou díky iniciativě Muchova stezka těšit na výstavy s názvem Mucha a fotografie: Osobní vize. První z nich slavnostně zahájili jeho potomci na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku. Tam se také téměř před třemi lety vrátila slavná Slovanská epopej.
10. 5. 2024|

Spor o vlastnictví Slovanské epopeje končí. Vedení Prahy schválilo dohodu s dědicem Alfonse Muchy

Praha uzavře dohodu o ukončení soudního sporu o vlastnictví slavného cyklu obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej, který s městem vede malířův dědic John Mucha. Dohodu, na které se shodly obě strany, odsouhlasili městští radní. Podle dvou schválených smluv Mucha stáhne žalobu a obě strany budou spolupracovat na vzniku centra, ve kterém bude umístěna epopej i rodinná sbírka malířových dědiců.
4. 9. 2023Aktualizováno4. 9. 2023, 20:37|

Jednoduché neznamená rychlé. Aleš Najbrt provede českým grafickým designem

Jak se proměňoval český grafický design a jak formoval národní identitu? Oslavou kreativity tuzemských autorů má být chystaný dokumentární cyklus, který vzniká v koprodukci České televize.
7. 6. 2023|

Dílo Alfonse Muchy se představuje v Paříži, kde umělec strávil významnou část svého života

V prestižním pařížském výstavním pavilonu Grand Palais začala výstava o Alfonsi Muchovi. Díky moderním technologiím tu mimo jiné ožívají ženy z reklamních plakátů českého secesního malíře, který patřil k nejslavnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Jeho díla budou k vidění do 5. listopadu.
22. 3. 2023|

Festival Zlatá Praha přivítá Dagmar Peckovou a zavlní se v latinskoamerických rytmech

Televizní festival Zlatá Praha zahájí letos pěvkyně Dagmar Pecková. Nový dokument o její pěvecké kariéře je také součástí programu devětapadesátého ročníku. Mezinárodní soutěžní přehlídka veřejnosti představí opět snímky a pořady o hudbě, tanci a divadle z celého světa. Hlavním dějištěm bude Nová scéna Národního divadla, kterou promítání, ale i další program zaplní od 21. do 24. září. Chystá se také setkání s účastníky show StarDance či večer s latinskoamerickými tanci.
14. 9. 2022|

Stát zamítl desetimiliardový komplex v srdci Prahy. Firma nabídne upravený projekt

Ministerstvo kultury zamítlo stavbu rozsáhlého komplexu Savarin v centru Prahy za deset miliard korun. Místo u Václavského náměstí mělo podle smlouvy s magistrátem sloužit i jako nové sídlo Slovanské epopeje. Hlavní město projekt odsouhlasilo, podle ministerských památkářů by ale ohrozil památkovou rezervaci. Developerská skupina Crestyl, která nemovitost vlastní, uvedla, že požádala ministra kultury Martina Baxu (ODS) o přezkum a projekt již oproti původní několik let staré verzi upravila tak, aby byl v souladu s připomínkami ministerských památkářů.
15. 6. 2022Aktualizováno15. 6. 2022, 15:03|

Kupka a Mucha se po Paříži potkali i na pražské výstavě

František Kupka a Alfons Mucha se po šestaosmdesáti letech setkávají na společné výstavě. Uspořádala ji nová výstavní síň v bývalém pavilonu postaveném pro světovou výstavu Expo 58 na pražské Letné. Instalace je volnou připomínkou první společné expozice těchto malířů v Paříži.
9. 3. 2022|

Muchova Slovanská epopej najde na 25 let místo v paláci Savarin. Praha podepsala dohodu

Slovanská epopej Alfonse Muchy bude umístěna v paláci Savarin blízko Václavského náměstí v Praze. Dohodu o tom podepsali zástupci hlavního města, Nadace Mucha a společnosti Crestyl. Ta pro cyklus dvaceti pláten vybuduje v Savarinu příslušné prostory. Expozice bude koncipována jako cesta životem Alfonse Muchy. Návrh dohody byl 31. ledna schválen pražskými radními.
11. 2. 2022|

Slovanská epopej by měla strávit minimálně čtvrtstoletí v paláci Savarin, dohodu schválili pražští radní

Pražští radní schválili dohodu mezi hlavním městem, Nadací Mucha a společností Welwyn o umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy na pětadvacet let s pětiletou opcí do paláce Savarin. Měl by tím být ukončen spor s jedním z dědiců, Johnem Muchou. V prostoru bude místo i pro vystavení rodinné sbírky.
31. 1. 2022Aktualizováno31. 1. 2022, 16:45|

Muchovy prvotiny zdobí radnici v Hrušovanech nad Jevišovkou. Úřad fresky postupně odkrývá

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku má novou zrestaurovanou fresku Alfonse Muchy, která pokrývá strop nové zasedací místnosti. Muchovy malby z dob jeho mládí jsou již odkryté v kanceláři starosty, ve vestibulu a v podatelně úřadu. Místní je vítají, jezdí se na ně ale dívat zájemci z Plzně nebo i Rakouska, řekla místostarostka města Eliška Volná (za KSČM).
23. 8. 2021|

Slovanská epopej v Moravském Krumlově je od středy přístupná místním, od soboty všem

Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku je od středy otevřená ve zkušebním provozu. Do pátku se mohou přijít přednostně podívat obyvatelé města, od soboty se otevře všem zájemcům. Za první hodinu se na zámku vystřídaly desítky lidí, řekl Jakub Růžička, který expozici mediálně zastupuje. Na sobotu je v předprodeji na e-shopu volných už jenom patnáct míst.
28. 7. 2021Aktualizováno28. 7. 2021, 12:12|

Slovanskou epopej návštěvníci zámku v Moravském Krumlově uvidí v polovině prázdnin

Slovanská epopej Alfonse Muchy se po deseti letech vrací z Prahy na Moravu. Cyklus dvaceti velkoplošných pláten byl v minulých týdnech převezen do Moravského Krumlova, kde zůstane dalších pět let. Tamní zámek musel kvůli tomuto dílu projít rekonstrukcí, zejména Rytířský sál, kde budou plátna vystavena. Pořízena musela být například speciální protipožární technika nebo zabezpečovací systém. Modernizace stála asi 58 milionů korun.
19. 7. 2021Aktualizováno19. 7. 2021, 20:39|

Je to fantastická věc, říká John Mucha o návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova

Na zámku v Moravském Krumlově se instaluje cyklus Slovanská epopej od Alfonse Muchy. Dvacet rozměrných pláten s výjevy z dějin Slovanů se sem vrátilo na pět let. Zápůjčku vítá i vnuk secesního malíře John Mucha. Podporuje ale i následné vystavení obrazů v Praze. Po letech sporů označuje „atmosféru na všech stranách“ za „konstruktivní“.
8. 7. 2021|

Slovanská epopej dorazila do Moravského Krumlova, vystavena bude v nejbližších dnech

Poslední část Slovanské epopeje od Alfonse Muchy dorazila do Moravského Krumlova. Část z dvaceti pláten přijela už v úterý a ve středu, ve čtvrtek odpoledne dorazila poslední. Potvrdil to starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Podle něj se po dohodě s pražskou galerií o termínech převozu nemluvilo z bezpečnostních důvodů. Praha dílo Krumlovu zapůjčila na pět let.
24. 6. 2021Aktualizováno24. 6. 2021, 17:48|

Ivančice vybudují nové Muzeum Alfonse Muchy. Pomůže výtěžek z prodeje pohlednic

Vedení Ivančic na Brněnsku představilo plánovanou přeměnu nyní uzavřeného Památníku Alfonse Muchy na rozsáhlejší muzeum s multimediální interaktivní expozicí. Na rekonstrukci město použije výtěžek z prodeje limitované série pohlednic s dosud nezveřejněnou podobou Muchových skic.
23. 6. 2021Aktualizováno23. 6. 2021, 16:30|

Vedení Prahy schválilo přesun Slovanské epopeje do Moravského Krumlova

Pražští radní schválili smlouvu o zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském Krumlově. Kdy se plátna přestěhují, nechtějí představitelé hlavního města z bezpečnostních důvodů zveřejnit. Vystavena by měla být už v létě. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy.
14. 6. 2021Aktualizováno14. 6. 2021, 18:56|

Slovanská epopej Praze nepatří, rozhodl soud. Vyhověl žalobě příbuzného malíře Muchy

Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej. Rozhodl o tom ve středu Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Rozsudek není pravomocný, město se proti němu odvolá.
9. 12. 2020Aktualizováno9. 12. 2020, 15:43|

Secesnímu nádraží Vyšehrad se začala propadat střecha. Praha uvažuje o vyvlastnění

V památkově chráněné budově pražského nádraží Vyšehrad se začala propadat střecha. Upozornil na to pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Nevyužívaná secesní stavba je v dezolátním stavu a soukromý vlastník, firma RailCity Vyšehrad, do ní neinvestuje.
14. 10. 2020|

Senátorem za obvod Znojmo bude Tomáš Třetina. Ve druhém kole porazil Jana Groise

Senátorem ve volebním obvodu Znojmo bude Tomáš Třetina (TOP 09), který získal 54,57 procenta hlasů. Vyplývá to z údajú ČSÚ. Druhý Jan Grois (ČSSD, za SOM) dostal 45,42 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 20,67 procenta voličů, o týden dříve hlasovalo 41,74 procenta.
10. 10. 2020Aktualizováno10. 10. 2020, 17:11|

Moravský Krumlov si na Slovanskou epopej počká, než dokončí rekonstrukci výstavních prostor

Zapůjčení Slovanské epopeje do zámku v Moravském Krumlově se odkládá, rozhodli v pondělí pražští radní. Důvodem je prodloužení rekonstrukce zámeckých výstavních prostor. Původně měla být hotova na konci června, termín se však prodloužil do konce roku. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od padesátých let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města odvezlo.
5. 10. 2020|

Soundtrack Poděbrady nachystal show Alfonse Muchy a filmové melodie Ondřeje Soukupa

Jedeme dál! Hlásí v podtitulu pátý ročník festival Soundtrack Poděbrady. Přehlídka filmové hudby a multimédií se letos uskuteční v omezené podobě, aby dodržela protikoronavirové omezení při pořádání kulturních akcí. Od 27. do 30. srpna nicméně nabídne mimo jiné předpremiéru multimediální show iMucha nebo filmovou hudbu Ondřeje Soukupa v symfonické úpravě.
27. 8. 2020|

iMucha mluví hlasem Pierce Brosnana a digitálně rozpohyboval svá díla

Výstava plakátů Alfonse Muchy ze sbírky bývalého tenisty Ivana Lendla byla v roce 2013 nejnavštěvovanější v Česku. Do pražského Obecního domu se na ni zašlo podívat na 185 tisíc návštěvníků. Nyní se do známé stavby z dob secese tyto plakáty vrátily – jak v originále, tak digitálně rozpohybované. Spolu s dalšími díly. Multimediální výstava iMucha bude k vidění minimálně rok. Příští jaro ji navíc doplní slavným výtvarníkem inspirovaná show.
20. 8. 2020|

Muchovy bankovky jsou opět k mání. Pamětní pětisetkorunu vydaly malířovy rodné Ivančice

Pamětní pětisetkorunu vytvořenou podle návrhu místního rodáka Alfonse Muchy vydaly Ivančice na Brněnsku ke 160. výročí Muchova narození. Původní umělcovy podklady se ale nedochovaly, proto museli grafici ručně překreslit motiv z dochované bankovky. V oběhu byly Muchovy bankovky jen tři roky kvůli snadné padělatelnosti, vyrobeny byly statisíce podvrhů pětisetkoruny.
24. 7. 2020|

„Samé otázky.“ Do Světa podle Muchy nechává nahlédnout trailer

Alfons Mucha se proslavil už na přelomu devatenáctého a dvacátého století, k odkazu tohoto výtvarníka se ale hlásí mimo jiné i autoři japonského stylu manga. Dokumentarista Roman Vávra se rozhodl ukázat, že Svět podle Muchy zahrnuje více než „jen“ Slovanskou epopej a secesní plakáty. Nahlédnout do něj nechává nyní trailer.
9. 3. 2020|