Ivančice vybudují nové Muzeum Alfonse Muchy. Pomůže výtěžek z prodeje pohlednic

Vedení Ivančic na Brněnsku představilo plánovanou přeměnu nyní uzavřeného Památníku Alfonse Muchy na rozsáhlejší muzeum s multimediální interaktivní expozicí. Na rekonstrukci město použije výtěžek z prodeje limitované série pohlednic s dosud nezveřejněnou podobou Muchových skic.

Muzeum Alfonse Muchy by mělo podle představeného projektu nově sídlit nejen v celé budově současného památníku, ale i v sousední, kde je nyní odbor sociálních služeb města. „Tyto domy spojíme dohromady, plánujeme i částečné zastřešení nádvoří mezi nimi, aby tak vzniklo venkovní posezení pro kavárnu,“ popsala v prezentaci spoluautorka expozice Jana Vodičková.

Celá expozice umístěná ve dvou poschodích obou budov by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Prostor by mělo doplnit i zázemí pro dílnu či rukodělné aktivity nebo letní školy v muzeu a multifunkční místnost sloužící například přednáškám.

Jak uvedl místostarosta Ivančic Roman Sládek (nez.), rekonstrukce a přestavba podle tohoto záměru vyjde přibližně na šedesát milionů korun. Část sumy plánuje město vybrat pomocí limitované kolekce pohlednic s námětem Muchova posledního a nedokončeného díla –⁠ triptychu Tři věky.

Podklady pro tisk pohlednic poskytla Muchova nadace vedená potomky Alfonse Muchy. „Naše rodina a nadace udělají vše, abychom podpořili Ivančice v jakékoliv aktivitě, která podpoří odkaz jednoho z jejich nejslavnějších synů,“ uvedl Muchův pravnuk Marcus Mucha.

Nahrávám video
Události v regionech: Pět zajímavostí o Alfonsi Muchovi
Zdroj: ČT

Pohlednice jako stírací losy

Pohlednice vytiskla Státní tiskárna cenin v limitovaném počtu dvacet tisíc kusů od každého z dílů triptychu, na zadní straně je stírací pole, ve kterém se jako výhra může ukrývat například láhev sektu Mucha Collection, unikátní monografie Alfonse Muchy, voucher na tisk repliky plakátu podle přání a jako hlavní cena osobní prohlídka bytu rodiny Muchových na Pražském hradě v doprovodu členů rodiny.

Pokud se podaří pohlednice do konce roku prodat, získá město patnáct milionů korun, které by do přestavby investovalo. Podle místostarosty Sládka město jedná také o příspěvku Jihomoravského kraje a bude žádat o podporu i ministerstvo kultury.

Památník Alfonse Muchy je aktuálně uzavřený, ve stejné budově sídlila i stálá expozice o životě dalšího ivančického rodáka Vladimíra Menšíka a Kulturní a informační centrum města. Expozice i kulturní centrum plánuje město přestěhovat do Besedního domu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
před 14 hhodinami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V Pardubicích vzniká petice proti likvidaci holubů plynem

Lidé v Pardubicích podepisují petici za humánní regulaci městských holubů. Nelíbí se jim postup založený na odchytu ptáků do klecí a usmrcování oxidem uhličitým. Město takto ročně zlikviduje až tisíc holubů. Signatáři petice požadují systém holubníků a výměny vajec, což považují za šetrnější způsob. Magistrát stávající metodu obhajuje efektivností i souladem s legislativou, změně se ale nebrání.
před 17 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 20 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
před 22 hhodinami

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
9. 2. 2026Aktualizováno9. 2. 2026

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
9. 2. 2026
Načítání...