Regály tak jako v roce 1911. Jaroměř otevřela památkově chráněný Wenkeův obchodní dům

Jaroměř na Náchodsku v neděli po téměř tříleté rekonstrukci slavnostně otevřela Wenkeův obchodní dům, který je sídlem městského muzea. Oprava modernistické budovy z roku 1911, která je od roku 2017 národní kulturní památkou, přišla na třicet milionů korun. Součástí investice byla i oprava sousedního domu, čímž muzeum významně rozšířilo výstavní plochu.

Wenkeův dům, který byl postaven podle návrhu architekta Josefa Gočára, patří k významným památkám moderní evropské architektury. Autorem projektu rekonstrukce byl architekt David Vávra. „Jako architekt jsem pracoval, abych se na dům díval Gočárovýma očima,“ řekl.

„Dům se podařilo vrátit do původní podoby. Například se podařilo podle dobových fotografií umístit některé regály tak, jak to vypadalo v roce 1911,“ řekl starosta Jan Borůvka (ANO). Věří, že opravená památka nyní může do města přilákat turisty i ze zahraničí.

Prostory muzea se díky opravě rozšířily o přednáškový sál, pro pořádání workshopů bylo upraveno podkroví. Na zahradě vznikl altán s kubistickým pískovištěm pro děti. V chodu je opět původní nákladní výtah. Depozitář muzeum přesunulo do sklepa, který dříve sloužil jako kryt civilní obrany, tím se znásobily výstavní plochy. Stavbaři obnovili i podlahy, vytápění a rozvody sítí.

„Získali jsme navíc dva prestižní prostory, jež nám umožní pořádání výstav a zároveň zachování stálých expozic. Podle dobových fotografií byl obnoven původní nezachovaný mobiliář. Obnoveny byly i kovové konstrukce hlavního průčelí,“ sdělil ředitel muzea a iniciátor rekonstrukce Rudolf Havelka.

Většinu nákladů na opravu pokryla evropská dotace

V neděli muzeum otevřelo výstavu Socha v hlíně, která je věnovaná třiceti letům keramického studia Jarmily Tyrnerové v Kohoutově u Dvora Králové. Výstava potrvá do 21. května.

Představitelé města také v budově odhalili pamětní desku bývalému řediteli muzea Pavlu Mertlíkovi, který stál za rekonstrukcí Wenkova domu v osmdesátých letech minulého století.

Rekonstrukci muzea město z přibližně osmdesáti procent uhradilo z evropské dotace z přeshraničního projektu s partnerskými polskými městy Bolesławiec a Kłodsko. Zbytek nákladů zaplatilo z vlastního rozpočtu a z dotací od státu a Královéhradeckého kraje.

Nahrávám video
Události ČT: V Jaroměři se otevřel opravený Wenkeův dům
Zdroj: ČT24

Kdysi největší obchodní dům v severovýchodních Čechách

Hlavní objekt s funkcionalistickou železobetonovou a skloocelovou konstrukcí nechal před první světovou válkou postavit podnikatel Josef Wenke jako obchodní dům. Svého času byl největší v severovýchodních Čechách. Po krachu firmy byla budova prodána roku 1938 v dražbě a v roce 1946 ji získalo město Jaroměř. Od roku 1947 je v domě muzeum. V roce 2000 suterén poškodila stoletá povodeň.

Sousední objekt vedle Wenkeova domu je z konce devatenáctého století. Do rekonstrukce v něm muzeum mělo depozitáře a kanceláře. Po opravě se část objektu uvolnila veřejnosti, z půdy vznikla výuková místnost, v přízemí je expozice, která se věnuje papírenské výrobě rodiny Wenkeových.

V minulých letech prošly v kraji opravou i muzea v Hořicích a v Hradci Králové. Hořice v roce 2019 otevřely opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy muzea z roku 1877 stála 28 milionů korun. V roce 2019 Hradec Králové dokončil opravu Muzea východních Čech. Oprava cenné secesní budovy, která je národní kulturní památkou, přišla na sto milionů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ředitel KRNAP Robin Böhnisch po dohodě s ministrem životního prostředí končí

Ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch končí. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) ho odvolal, stalo se tak po vzájemné dohodě, uvedli zástupci Správy KRNAP a ministerstva. Böhnisch byl šéfem Správy KRNAP od ledna 2018.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Olomouc koupí od Výstaviště Flora skleníky

Olomoucká radnice koupí od společnosti Výstaviště Flora sbírkové skleníky ve Smetanových sadech. Prodej schválilo městské zastupitelstvo. Budovy jsou ve špatném technickém stavu a výstaviště, které patří městu, nemá peníze na jejich nákladnou opravu. Rekonstrukce skleníků si v příštích letech vyžádá zhruba 230 milionů korun, opravu zajistí město. Kupní cenu za všechny skleníky stanovili znalci na 34 milionů korun, magistrát ji zaplatí postupně do roku 2035.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoU vysílače na Klínovci plánují připomínku srpna 1968

Na Klínovci by mohla vzniknout připomínka událostí ze srpna 1968. Tamní vysílač teď získal ocenění Evropské dědictví. Dokumentaristé organizace Paměť národa přiblížili, že tam rozhlasové a televizní vysílání silou ukončila vojska Varšavské smlouvy. Klínovec je tak součástí sítě čtrnácti míst v Česku, kde lidé bojovali za svobodu projevu.
před 21 hhodinami

Je neposedné a vyrušuje. Možná jen nikdo neví, že je to nadané dítě

Nadané děti bývají často vystaveny dlouhodobému stresu plynoucímu z jejich odlišnosti. Podle psycholožky Šárky Portešové takové děti nepotřebují speciální zacházení, ale podmínky, které jim umožní zdravý rozvoj. Národní centrum podpory nadání Invenio otevřelo v Brně pracoviště, které bude mapovat stresové reakce a emoční obtíže nadaných dětí. Nese název Výzkumná stanice Jacoba Hansena podle chlapce, kterého duševní problémy související s nadáním dovedly k sebevraždě.
před 21 hhodinami

Více než polovina poslanců kumuluje funkce

Více než polovina poslanců působí vedle celostátní politiky i v té regionální. Většinou na pozicích zastupitelů. Sedmadvacet členů sněmovny ale radnice přímo vede. Další dva pak stojí v čele krajů. Řada stran a hnutí přitom kumulaci funkcí před volbami kritizovala.
před 22 hhodinami

VideoDokončení páteřní dálniční sítě je prioritou, říká Bednárik

Lepší propojení mezi regiony, s evropskými zeměmi i kratší cestovní vzdálenosti – to vše přinese dokončení páteřní dálniční sítě. Právě to označil ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v Událostech, komentářích z ekonomiky za jednu z největších priorit. Nejdůležitější je podle něj dobudování páteřní sítě dálnic a silnic prvních tříd. „Když už nedokončit do konce volebního období, tak aspoň je připravit tak, aby se daly dokončit do roku 2035,“ klade si za cíl Bednárik. Senátor Ondřej Lochman (STAN) považuje za prioritní práci na dálnici D0 označované jako Pražský okruh a dálnici D52 a D3. Dokončená dálniční síť bude mít podle obou diskutujících pozitivní vliv na českou ekonomiku. „Investice do toho, že budeme mít novou dálniční síť, která nám přinese vyšší HDP, znamená, že stát bude mít reálně více peněz a potom se bude lépe žít občanům,“ uvedl Lochman. Debatou provázeli Jakub Musil a Hana Vorlíčková.
8. 3. 2026

KVÍZ: Vyznáte se v nářečích češtiny?

Nářečí češtiny v sobě odrážejí tisíc let vývoje tohoto jazyka. Zachovaly se v nich dodnes některé středověké prvky, proto mohou být někdy nesnadno srozumitelná. Mizejícímu světu tuzemských nářečí se teď věnuje výstava Kriticky ohrožené jevy našich nářečí v Galerii Věda a umění Akademie věd ČR na pražské Národní třídě.
8. 3. 2026

VideoPřed třiceti lety se začal psát konec kladenské Poldi

Před třiceti lety se začal psát definitivní konec kladenské Poldi. Na přelomu února a března 1996 vyvrcholil spor mezi státem a firmou Bohemia Art, která ocelárny zprivatizovala. Podnik vedený Vladimírem Stehlíkem se propadal do stamilionových dluhů, neměl na energie a nezaplatil ani celou kupní cenu. O rok později skončil v konkurzu a tisíce lidí musely hledat novou práci. V roce 2019 soud potvrdil, že Stehlík způsobil ocelárně škodu – místo 117 milionů ale jen necelých 600 tisíc korun.
8. 3. 2026
Načítání...