TÉMA

Muzeum

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
3. 4. 2025|

Soud zablokoval Trumpův zákaz vojenské služby pro transgender osoby

Americký soud zablokoval nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje transgender osobám sloužit v armádě. Jedná se o druhé celostátní soudní rozhodnutí proti tomuto opatření během dvou týdnů, píše agentura AP. Trump zároveň ve čtvrtek nařídil, aby byla z rozsáhlého muzejního komplexu Smithsonian Institution odstraněna „nevhodná, rozdělující nebo protiamerická ideologie“.
28. 3. 2025|

Louvre představuje umění z doby Rudolfa II.

V pařížském Louvru začala výstava zaměřená na umění, které vznikalo na pražském dvoře Rudolfa II. Zajímá se také o to, jak se v jeho době propojovaly a vzájemně ovlivňovaly věda s uměním. Návštěvník může rovněž sledovat, jak pozorování přírody inspirovalo umělce k novým technikám a materiálům. Vystavené předměty pocházejí z francouzských sbírek i muzeí po celé Evropě, hlavně z pražské Národní galerie. Akce potrvá do konce června.
20. 3. 2025|

V muzeu v Hradci Králové nabídli restaurátorskou poradnu pro veřejnost

V restaurátorské dílně v Muzeu východních Čech v Hradci Králové se mohli lidé poradit, jak správnou péčí prodloužit životnost uměleckých předmětů nebo jak opravit poškozenou věc. Vedení muzea ji otevřelo poprvé na žádost veřejnosti a v případě zájmu chce tuto akci opakovat přibližně za čtvrt roku.
4. 3. 2025|

V Chocni objevili více než sto let starý základní kámen zaniklého kostela

Na choceňské radnici došlo k překvapivému nálezu. Když dělníci sanovali následky nedávného pádu stropu v části budovy, našli více než sto let starou památku, o níž se dosud nevědělo – základní kámen už zaniklého kostela postaveného pro polské uprchlíky z oblasti Haliče během první světové války. Samotný kostel byl po válce rozebrán a znovu postaven v Krakově, později ho nahradila nová stavba. Kámen je to jediné, co v Chocni zbylo nejen po kostele, ale i po celé uprchlické kolonii. Památka už má své místo ve zdejším muzeu.
20. 2. 2025|

Před 80 lety dopadly bomby i na Tachov, Plzeň nebo Cheb

Při bombardování 14. února škody neutrpěla jen Praha, menší skupiny letounů, které směřovaly na Drážďany, toho dne útočily ještě na Plzeň, Duchcov nebo Záluží u Mostu. Bomby dopadly i na Karlovy Vary, Cheb a Tachov. Bombardování Tachova si vyžádalo jedenapadesát obětí.
14. 2. 2025|

Židovské muzeum v Praze pracuje na rozsáhlých opravách

Téměř šest set tisíc lidí navštívilo v loňském roce objekty Židovského muzea v Praze, o asi šest procent více než rok předtím. Muzeum se připravuje na příští rok, kdy si bude připomínat 120 let od svého založení. Do té doby chce zpřístupnit některé dosud uzavřené prostory, včetně části starého židovského hřbitova.
4. 2. 2025|

Řidiči musí počítat s omezením na Nuselském mostě

Provoz na pražském Nuselském mostě od pátku komplikuje rekonstrukce. Práce na jednom z nejvytíženějších úseků metropole mají zabránit zatékání vody do tubusu metra, který mostem vede. V obou směrech kvůli tomu bude uzavřený vždy jeden jízdní pruh. Práce potrvají do příští neděle.
31. 1. 2025|

V Liberci začala demolice budovy v areálu bývalé Textilany

Po několika dnech příprav začala v pátek odpoledne demolice historické budovy po bývalé Textilaně v centru Liberce. Objekt z roku 1908 se částečně zřítil v pondělí odpoledne. Kvůli hrozícímu pádu dalších částí nařídil stavební úřad kompletní demolici. Budova z roku 1908 byla přitom architektonicky ceněná. Ve 30. letech dostala dokonce cenu za průmyslový design. Firma Syner, která má demolici na starost, chtěla původně bourání zahájit už ve čtvrtek ráno, příprava se ale nečekaně protáhla, neboť statik doporučil jiný postup.
31. 1. 2025|

Jihočeské galerie a muzea letos nemohou žádat kraj o dotaci

O krajskou dotaci na podporu nemohou letos na jihu Čech žádat muzea a galerie zřizované obcemi ani státem. Novinka řadu z nich zaskočila, s možností požádat až o sto tisíc korun počítaly. Podle kraje ale mají města a stát dostatek peněz, aby provoz svých muzeí zabezpečily samy.
30. 1. 2025|

Krádež v nizozemském muzeu rozčílila Rumunsko

O víkendu byly z výstavy v nizozemském Assenu ukradeny čtyři zlaté historické artefakty zapůjčené z rumunského muzea. V Rumunsku krádež vyvolává rozhořčení, krajní pravice mluví dokonce o útoku na národní identitu. Zmizela totiž i vzácná přilba považovaná za rumunský národní poklad. Policie ve středu zadržela tři podezřelé z krádeže.
29. 1. 2025Aktualizováno29. 1. 2025|

Langweilův model hlavního města se vrátí do Muzea Prahy

Unikátní Langweilův 3D model hlavního města se už v polovině letošního roku vrátí do zrekonstruované historické budovy Muzea Prahy. Posledních pět let byl rozložený v krabicích a uložený v depozitáři. Nyní ho odborníci vyčistili a udělali drobné opravy. Návštěvníci ho budou moci spatřit v jedenácti válcových vitrínách, které budou tematicky spojovat jednotlivé díly modelu tak, aby si ho mohli prohlédnout ze všech stran.
22. 1. 2025|

Města začala utrácet peníze vrácené po krachu Sberbank

Radnice začínají utrácet první miliony, které získaly zpět po krachu Sberbank. Peníze jim sice vrátil insolvenční správce už před rokem, ale soutěžení nových zakázek pak trvalo měsíce. Přes dvě miliardy měl u banky například Kraj Vysočina. Stejně jako ostatní dostal zpět 95 procent.
8. 1. 2025|

Největší sbírka skleněných vánočních ozdob symbolicky směřuje za oceán

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které existuje již 120 let, má v depozitáři největší sbírku skleněných vánočních ozdob na světě. Výstavu těch nejvzácnějších kusů pojalo zážitkově jako cestu ozdoby zaoceánským parníkem, která symbolizuje šíření českých ozdob do Spojených států amerických. Sbírce na kapitánském můstku vévodí ozdoba výtvarníka Milana Vobruby, jež je jediná na světě.
27. 12. 2024|

Muzeum v Ústí nad Labem převezme kraj, měsíc bude zavřené

Jedno z největších regionálních muzeí v Česku mění majitele. Muzeum v Ústí nad Labem převezme od radnice kraj. Obě instituce tak vyřešily své spory. Kvůli změně musí muzeum vypovědět a znovu uzavřít stovky smluv a udělat inventuru. Je to tak náročný proces, že bude měsíc zavřené. Znovu otevřít by mohlo v půlce ledna, jestli se to ale stihne, není jisté.
20. 12. 2024|

Výstava v Prištině připomíná oběti sexuálního násilí během kosovské války

Prolomit kulturu mlčení chce nové muzeum v Prištině, které mapuje sexuální násilí páchané srbskými jednotkami na albánských civilistech během kosovské války v letech 1998 až 1999. Stojí za ním bývalá kosovská prezidentka Atifete Jahjagová, která se o rehabilitaci přeživších snažila už během svého mandátu. Výstava se jmenuje Moment.
11. 12. 2024|

Brno souhlasí s výměnou školy za vilu. Chce v ní mít Janáčkovo muzeum

Brněnští zastupitelé dali v úterý zelenou směně města s brněnským biskupstvím. Za budovu bývalé školy v Jánské ulici město získá Chleborádovu vilu. Biskupství také městu doplatí přibližně třiapadesát milionů korun. Ve vile sídlila varhanní škola, kde učil skladatel Leoš Janáček. Nyní využívá prostory ZUŠ varhanická Brno a je tam uložený skladatelův archiv. Město chce vilu získat kvůli snaze o vybudování Muzea Leoše Janáčka. Biskupství naopak plánuje v Jánské ulici zřídit církevní základní školu.
12. 11. 2024|

Svaz bojovníků za svobodu neplatil dluhy, muzeum se musí vystěhovat

Soukromému vojensko-historickému muzeu v Josefově v Jaroměři, které se musí vystěhovat ze svého sídla, nabídlo město pomoc. Muzeum se dostalo do problémů poté, co jeho provozovatel – Český svaz bojovníků za svobodu – nezaplatil dluhy za energie. Zakladatel muzea Miroslav Frost s radnicí řeší, kam své sbírky přestěhuje.
1. 11. 2024|

Na části metra C je výluka, jezdí náhradní autobusy

Cestující v pražském metru od soboty musí počítat s třídenní výlukou na lince C mezi stanicemi Muzeum a Kačerov. Důvodem je výměna pražců na trati. Naopak díky ukončení rekonstrukce tramvajové trati v ulici Dukelských hrdinů se po více než měsíci vrací tramvaje do úseku Strossmayerovo náměstí – Nádraží Holešovice. V oblasti smyčky Výstaviště budou práce ale ještě pokračovat, tramvaje tam nepojedou až do 25. listopadu.
26. 10. 2024|

Cherson terorizují ruské drony

Ruské drony a dělostřelectvo denně útočí na jihoukrajinský Cherson, ze kterého se po protiofenzivě Kyjeva musely kremelské síly před dvěma lety stáhnout. Okupanti za sebou zanechali vybrakované regionální muzeum, z něhož odvezli tisíce předmětů včetně zlata či zbraní. S pracovníky muzea, kteří ve městě plánují zůstat i přes každodenní stav ohrožení, natáčel štáb ČT se zpravodajkou Barborou Maxovou.
16. 10. 2024|

Povodně odkryly černou skládku u Labské boudy

Nedávné povodně odhalily historickou černou skládku nedaleko Labské boudy nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších. Zaměstnanci národního parku, kteří zjišťovali způsobené škody, narazili na střepy starého nádobí, kusy kovů či prázdných lahví. Podle historiků předměty pocházejí ze staré Labské boudy a některé z nich mohou být i několik století staré. Část objektů zamíří do Krkonošského muzea ve Vrchlabí, zbytek bude dle správy parku potřeba odstranit.
11. 10. 2024|

Nápisy na pyramidách i rabování. O památkách v Súdánu přicházejí špatné zprávy

Ve východoafrickém Súdánu zuří už rok a půl násilný boj o moc, který provází rabování muzeí a cenných archeologických památek. UNESCO kvůli tomu vyzvalo mezinárodní společenství k ochraně súdánského kulturního dědictví a k boji proti nelegálnímu obchodu s artefakty. Jen z národního muzea v Chartúmu bylo uloupeny desítky tisíc předmětů, tvrdí tamní pracovník. Riziko pro památky ale představují i sami Súdánci, kteří prchají před boji.
13. 9. 2024|

Poštovní lístek z Titanicu je k vidění na pražské výstavě

Dramatický příběh zaoceánské lodi Titanic znovu ožívá, tentokrát ale na výstavě v Praze. Lidé si tam budou moci poprvé prohlédnout poštovní unikát ze slavného parníku. Jde o průvodku z lodní pošty, kterou jako jediný v Evropě získal český sběratel. Takové lístky se přitom jen tak jednoduše do rukou filatelistů nedostanou, většinou jsou v majetku muzeí.
5. 9. 2024|

Chlapec rozbil nádobu starou 3500 let. Muzeum náhradu nežádá

Stačila chvíle nepozornosti a z vázy staré přibližně 3500 let zbyly jen střepy. Muzeum v izraelské Haifě se však k malému chlapci, kterému se artefakt podařilo rozbít, zachovalo velkoryse a náhradu škody po jeho rodičích nežádá. Naopak, provozovatelé instituce se rozhodli rodinu znovu pozvat na komentovanou prohlídku. Samotná nádoba se po krátké rekonstrukci do expozice brzy vrátí.
30. 8. 2024|
Načítání...