George Lucas staví muzeum, chce v něm vyprávět nejen o Hvězdných válkách

„Lucas, Lucas,“ volali návštěvníci Comic-Conu v San Diegu a máchali světelnými meči, aby při premiérovém vystoupení na tradiční akci popkultury přivítali tvůrce mimo jiné Hvězdných válek. O sci-fi sérii nicméně George Lucas nemluvil, přijel především představit nové velkorysé muzeum vyprávění, které nese jeho jméno a otevře příští rok. Jednaosmdesátiletý filmař se tak zařadil mezi umělce, kteří se vlastního muzea dočkali už za života, jako třeba Salvador Dalí nebo Karel Gott.

Futuristicky vyhlížející budova o rozloze necelých 28 tisíc metrů čtverečních zastřeší galerii, divadlo, knihovnu, restauraci, kavárnu a obchodní a společenské prostory. Vejde se i zeleň, v okolí budovy vznikají uměle vytvořené hájky i kaňony zakrývající střechu podzemního parkoviště. Okolní krajina vychází ze způsobu, jakým topografii využívají filmaři či kreslíři k umocnění emocí a děje. Vybudování všeho přijde na miliardu dolarů, píše Los Angeles Times. 

Načítání...

V The Lucas Museum of Narrative Art (Lucasově muzeu vypravěčského umění) najdou fanoušci nejen Hvězdných válek modely z jeho filmů, rekvizity, návrhy a kostýmy. V muzeu má ale být vystavena široká škála děl: od starořímských mozaik přes renesanční malířství až po současnou fotografii.

Jako doklady vizuálního vyprávění poslouží také počiny kreslíře komiksových podob Kapitána Ameriky či X-Menů Jacka Kirbyho nebo ilustrátora Kadira Nelsona, který navrhoval obaly desek Michaela Jacksona či rappera Drakea. A to spolu s malbami Fridy Kahlo či Lukase Cranacha staršího. „Mám rád všechno umění, ať už je jakékoliv,“ poznamenal Lucas na Comic-Conu a zavzpomínal na dobu, kdy jako student snil o tom, sbírat umění navzdory nákladnosti takového koníčku. Cenově dostupnou výjimku našel v komiksech.

2 minuty
Co přinesl Comic-Con v San Diegu
Zdroj: ČT24

Muzeum se stane podle svých zřizovatelů – jimiž je spolu s filmařem jeho žena, byznysmenka Mellody Hobsonová – „první institucí svého druhu, která ilustruje vyprávění napříč časem, kulturami a médii“. Zaměřuje se přitom výhradně na vyprávění příběhů prostřednictvím obrazu a chce prý pohnout návštěvníky k přemýšlení o vlivu obrazu na svět. Vizuální vyprávění nás může spojovat a pomáhat utvářet spravedlivější společnost, představuje muzeum svou vizi.

Myšleno je umění vytvářené člověkem. Filmař Guillermo del Toro, který se panelu na Comic-Conu také účastnil, podotkl, že umění nelze vytvářet pomocí počítačových aplikací, protože jim chybí „osobnost a znalosti“. Poznamenal také, že do Lucasova muzea přesune možná i část své osobní sbírky. 

Jací další umělci a umělkyně se dočkali vlastního muzea ještě za svého života?

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
před 3 hhodinami

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
před 13 hhodinami

Vstup do Alešville je na vlastní nebezpečí

Národní galerie Praha uspořádala úplně první komplexní retrospektivu Aleše Veselého. K vidění je ve Veletržním paláci pod názvem Alešville.
včera v 11:00

Nevyléčitelně nemocným pomáhá Sanitka splněných snů. Vznikl o ní dokument

Dokument Do posledního snu vypráví příběhy nevyléčitelně nemocných lidí, kteří si v posledních okamžicích života plní své sny díky Sanitce splněných snů. Autorka dokumentu, redaktorka ČT Lea Surovcová přiblížila v 90′ ČT24 zrod filmu. Jednu ze zakladatelek projektu Petru Homolovou potkala asi před dvěma lety a ta ji následně propojila i s jedním z hlavních hrdinů filmu Ondřejem Míčkem. Petra Homolová byla také hostem 90′ ČT24.
20. 12. 2025
Načítání...