Aujeszkyho choroba zabila v Česku už několik loveckých psů. Nakazili se zřejmě od černé zvěře

Už několik případů úhynu loveckých psů na Aujeszkyho chorobu potvrdili veterináři na západě a severu Čech. Podle nich se nakazili nejspíš během lovu od černé zvěře. Pro člověka infekce nebezpečná není. Divoká prasata jsou pouze přenašeči choroby, smrtelná je však pro řadu domácích a hospodářských zvířat.

Video Události v regionech (Praha)
video

V Česku uhynulo několik loveckých psů na Aujeszkyho chorobu

První případ nákazy potvrdili veterináři po honu v Karlovarském kraji. Později se choroba objevila i na Ústecku. Třetího psa, kterým byl štýrský brakýř, pak musel veterinář utratit v jižních Čechách. Podle Státní veterinární správy se zvíře nakazilo při naháňce na Domažlicku.

Myslivci mají o své psy strach, a tak je raději nechávají doma. „Radši psa vůči tomu člověk ochrání, než aby o něj přišel. Říká se, že je to den a půl a je po loveckém psu,“ uvedl myslivec z Tlučné Luboš Hauer. 

Choroba se léčit nedá 

Vakcína proti této nemoci sice existuje, ale pouze pro domácí chov prasat. Aujeszkyho choroba se ale nedá léčit. Černá zvěř virus pouze přenáší, ale ve zpracovaném a zamraženém mase vydrží i několik měsíců.

„Aujeszkyho choroba je nebezpečná nejen pro lovecké psy, ale týká se i hospodářských zvířat. Může ohrozit například skot, ovce, kozy nebo i králíky,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Na bavorské straně Šumavy už dokonce kromě odlovu začali černou zvěř monitorovat. Deset divokých prasat dostalo telemetrické obojky. „Potkat divočáka někde okolo třinácti set metrů byla ještě nedávno fakt vzácnost. Teď vidíme, že jde celá skupina z Bavorska a zdržuje se tam nějakou delší dobu,“ popsal ředitel národního parku Šumava Pavel Hubený.  

Odborníci už z obojků získali první data – hlavně o pohybu po národním parku. Z genetických vzorků zase pracovníci rezervace zjišťují nemocnost zvířat. Aujeszkyho choroba nebo třeba africký mor prasat se u nich ale neobjevily.