Ondřej Vetchý si ze Zlína odnesl Zlatý střevíček. Ocenění získaly i filmy Supersestry! a Valentina

Závěrečným galavečerem skončil ve středu ve Zlíně 61. ročník zlínského filmového festivalu. Festivalové ceny získaly norský snímek Supersestry!, brazilský film Valentina a iránský Školní poklad. Pořadatelé také udělili Zlatý střevíček za přínos kinematografii pro děti a mládež herci Ondřeji Vetchému.

Video Galavečer Zlín Film Festivalu 2021
video

Galavečer Zlín Film Festivalu 2021

Zdroj: ČT Art

Supersestry! získaly Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti i cenu dětské poroty v této kategorii. „Skutečně na nás udělal velký dojem. Má jednoduché, ale velice důležité poselství, nemusíte mít zvláštní schopnosti, ale musíte věřit v sebe, což je důležité sdělit dětem. Líbilo se nám, jak je film vyprávěn z perspektivy hrdinů. Je to také film o vyrovnávání se se svou rodinou, je to pojato velmi citlivě,“ uvedla porotkyně Claudia Rudolph-Hartmannová.

Snímek Valentina o transgenderové dívce v brazilské vesnici dostal Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež i zvláštní uznání mezinárodní ekumenické poroty. „Je to důležitý film, jehož poselství by mělo rezonovat mezi mladými lidmi v celém světě,“ poznamenal porotce Niklas Teng.

Zlatým střevíčkem byly také oceněny íránský film Školní poklad, a to za nejlepší celovečerní film pro dospívající, a český animovaný snímek Zvuky spoza lúky za nejlepší krátký animovaný film pro děti.

Vetchý: na dětské filmy jsem se nezaměřoval

Ondřej Vetchý řekl, že se ve své kariéře na filmy pro dětské diváky nezaměřoval a na dětské publikum necílil. Přesto ztvárnil kromě rozličných rolí také řadu postav v pohádkách. Pořadatelé festivalu se mu proto při letošním 61. ročníku rozhodli udělit Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež.

„Jsem z toho zasažený, moc mě to překvapilo. Nedostal jsem ji za nic konkrétního, člověk neví, jestli je to motivační nebo bilanční,“ řekl na galavečeru Vetchý. Poznamenal při tom, že první cena, kterou kdy dostal, byla před lety také na dětském filmovém festivalu. V  Ostrově nad Ohří získal cenu diváka za roli v pohádce S čerty nejsou žerty.

V soutěžních kategoriích se promítlo 125 filmů 

Cenu Karla Zemana za vizuální ztvárnění filmu v kategorii celovečerního filmu pro děti dostal snímek Vlkochodci. Mezinárodní odborná porota pro celovečerní film pro děti udělila také zvláštní uznání snímku Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka a jihokorejskému filmu Odvážný výlet.

Zvláštní cenu poroty v kategorii celovečerního filmu pro dospívající a mládež dostal česko-francouzsko-německý film Přes hranici. Cenu Hermíny Týrlové za nejlepší krátký animovaný film pro děti do šesti let udělili porotci snímku Děti ze Všehovíc. Cena mládežnické poroty za nejlepší celovečerní film pro dospívající a mládež připadla irskému snímku Jak jsem chodil s Amber.

Zlínského psa za nejlepší studentský film si odnesl jihokorejský snímek Korealand. Mezinárodní ekumenická porota udělila cenu za nejlepší hraný film pro děti, dospívající a mládež kanadskému snímku Říkali mi Beans. Cenu Evropa – cenu Evropské asociace dětského filmu (ECFA) za nejlepší evropský dokumentární film pro mladé publikum získal snímek Kids Cup.

Diváckou cenu dostal snímek režiséra Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa. Cena diváků kanálu ČT:D připadla snímku Zimní spánek. Celkem se v době konání podzimní části festivalu od 9. do 15. září v soutěžních kategoriích promítlo 125 filmů.

Výsledková listina 61. ročníku Zlín film festivalu 145.98 KB

Přátelství a queer tematika

Ve snímcích se letos podle umělecké ředitelky Zlín Film Festivalu Markéty Pášmové často objevovalo téma přátelství. „Trošku se to odklonilo od témat, která byla v minulých letech, kdy jsme řešili třeba to, že rodiče nemají moc čas na děti. Teď je to opravdu o tom, že se děti přátelí mezi sebou, nebo je tam přátelství mezi dětmi a zvířaty,“ vysvětlila Pášmová.

Objevuje se také queer tematika, kromě snímku Valentina také ve filmu Jak jsem chodil s Amber. „Tam se pár, dívka, která je lesba, a chlapec, který je gay, dají dohromady a naoko spolu začnou chodit, aby zamezili posměchu spolužáků. Je to skvělý film,“ řekla Pášmová.

„Mám velkou radost, že tady můžeme být s Vámi. Zažili jsme spolu velkou filmovou a zahradní párty. Byl to krásný týden, moc děkuji všem… Snadné to úplně nebylo, ale náš tým se s tím vyrovnal, našli jsme způsob, jak se dostat k divákům,“ zhodnotil na galavečeru prezident festivalu Čestmír Vančura.