Začal soud s mužem obžalovaným z upálení dvou bezdomovců v bývalé kotelně v Kroměříži

Zlínský krajský soud začal projednávat loňský případ vraždy dvou mužů a pokusu o vraždu ženy v bývalé kotelně v Kroměříži. Podle obžaloby vylil Miroslav Gašpar spolu s neznámým komplicem na dva spící muže benzin a následně je zapálil. Oba při požáru zemřeli, žena ležící opodál utrpěla zranění. Obžalovaný, kterému hrozí až výjimečný trest, vinu popírá.

Miroslav Gašpar před soudem
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Pachatelé podle obžaloby chtěli po dvojici bezdomovců splacení dluhů. Když neuspěli, koupili si po domluvě na čerpací stanici do plastových lahví nejméně šest litrů benzinu. Se záměrem oba údajné dlužníky zabít podle státního zástupce Petra Matouška vnikli loni 7. dubna okolo třetí hodiny ráno do prvního nadzemního patra budovy bývalé kotelny na sídlišti Zachar. Spící muže a věci kolem nich podle spisu polili benzinem a zapálili, byť v blízkosti ležela ještě žena. Vzápětí z budovy utekli.

„Pokud navrhneme, aby byl obžalovaný uznán vinným, navrhneme uložení výjimečného trestu v rozmezí 20 a 21 let. Tento trest by byl souhrnný k jeho předchozím odsouzením,“ řekl státní zástupce Petr Matoušek.

V kotelně prý občas přespával, ale nic nezapálil

Sedmačtyřicetiletý Gašpar ve středu u soudu připustil, že do bývalé kotelny chodíval a někdy v ní i přespával. Odmítl ale, že by na známé zaútočil. Řekl, že s muži vycházel dobře. „Věřím tomu, že ten trestný čin jsem nespáchal. Nezapálil jsem je. Nebyl jsem tam. Nevím, kde jsem v tu dobu byl, když tam vznikl požár,“ řekl soudu Gašpar. O požáru kotelny se prý dozvěděl od známého až později.

V přípravném řízení ale Gašpar uvedl, že spící muže uvnitř budovy polil benzinem jeho společník, kterého zná jen od vidění. Vyšetřovatelům řekl, že sám vylil benzin pouze na stůl a matraci, kde spala žena. Při vazebním zasedání uvedl, že v době požáru byl pod vlivem alkoholu a prášků.

Spoluvězeň tvrdí, že se mu muž přiznal 

Proti Gašparovi u soudu vypovídal svědek, s nímž se obžalovaný potkal ve vazební věznici v Olomouci. Uvedl, že se mu Gašpar přiznal k tomu, že jednoho muže v kotelně ubodal a druhého zapálil. Připustil však také, že oznámením údajného Gašparova doznání chtěl pro sebe získat podmínečné propuštění z vězení.

U soudu zazněla i čtená výpověď při požáru zraněné ženy, která před zahájením hlavního líčení zemřela. Na policii uvedla, že ji vzbudil dým a oba muži, kteří byli v budově s ní, v tu chvíli spali. „Nesnažila jsem se je probudit, snažila jsem se zachránit,“ řekla vyšetřovatelům. V kotelně se podle ní svítilo svíčkami.

Spolupachatele policie zatím nevypátrala

Hasiči, kteří k požáru vyjížděli, našli uvnitř objektu ve Francouzské ulici dvě těla mužů bez známek života. V té době jim bylo 53 a 41 let. Tehdy devětapadesátiletou ženu odvezla záchranná služba do nemocnice k ošetření. Podle Matouška měla podrážděné dýchací cesty. Z hořící budovy se jí podařilo uniknout poté, co ji vzbudil hustý kouř.

Kromě dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu je muž obžalovaný také z poškození cizí věci. Druhého pachatele zmíněného v obžalobě se policii podle státního zástupce ani přes maximální úsilí vypátrat nepodařilo. „Spolupráce se svědky byla v tomto případě problematická, takže bohužel,“ řekl žalobce. Hlavní líčení bude pokračovat 14. října.