TÉMA

Bezdomovci

Medici na ulici ročně ošetří přes dva tisíce bezdomovců

Mezi studenty medicíny narůstá zájem o pomoc lidem bez domova. Ve svém volném čase jich Medici na ulici ročně ošetří přes dva tisíce. Prohlubují si tak ošetřovatelské dovednosti a také s klienty komunikují v místech, kam by se během studia nejspíš nedostali.
18. 4. 2024|

Nízké teploty ohrožují lidi bez domova. V Liberci jim poskytují zdravotní péči

V Libereckém denním Centru Naděje nabízí ošetření lidem bez domova. Kvůli nízkým teplotám trpí omrzlinami, v zimních dnech chodí do zařízení rekordní počty lidí. Každou středu je tam přicházejí ošetřit pracovníci Českého červeného kříže.
11. 1. 2024|

Medici pomáhají lidem na ulici. Od začátku prosince ošetřili přes 70 bezdomovců

Od začátku prosince ošetřili studenti ze spolku Medici na ulici přes sedmdesát lidí bez domova. Reagovali tak na mrazivé počasí prvních prosincových týdnů, řekl České televizi Vojtěch Král ze spolku Medici na ulici. Nejčastěji se podle něj v zimním období řeší převazy chronických ran nebo omrzliny. Studenti medicíny také poskytují lidem bez domova volně dostupné léky a hygienické potřeby. Medici na ulici působí v Praze a dalších pěti krajských městech. Ročně ošetří přes dva tisíce lidí žijících na ulici.
13. 12. 2023|

Lůžka pro lidi bez domova jsou kvůli mrazům plná. Organizace nabízejí alespoň židli v teple

V Česku udeřily silné mrazy. Spolu s nimi nastávají problémy hlavně pro lidi bez domova. Noclehárny jsou mnohde navíc právě kvůli velmi nízkým teplotám už plné. Organizace proto nabízejí takzvané teplé židle – tedy možnost přečkat noc sice vsedě, ale v teple.
4. 12. 2023|

Ruina u brněnského dolního nádraží jde k zemi. Dráhy chtějí předejít dalším tragickým požárům

Na brněnském dolním nádraží začala demolice ruiny někdejší drážní administrativní budovy. Dlouhodobě v ní přebývali lidé bez domova. České dráhy o jejím zbourání rozhodly po jarním tragickém požáru v jiném opuštěném objektu na drážním pozemku u dolního nádraží. Při něm uhořelo osm bezdomovců.
22. 9. 2023|

Největší bruselské nádraží má problémy s kriminalitou a bezdomovectvím

Největší nádraží v Bruselu se potýká se zhoršenou bezpečnostní situací. Kolem stanice Midi se koncentruje kriminalita v podobě krádeží nebo prodeje drog, ale i sociální problémy jako bezdomovectví. Vláda slíbila posílení hlídek a vznik nové policejní služebny. Nevládní organizace upozorňují, že jen represe problémy nevyřeší.
18. 9. 2023|

Garáže v Karviné neoprávněně obsazují lidé bez domova

Nepořádek a krádeže opakovaně sužují majitele garáží v karvinském Novém Městě. V několika kójích v ulicích Na Vyhlídce a Olšiny se zabydleli lidé bez domova.
24. 8. 2023|

Policisté obvinili z pokusu o vraždu muže, který založil červencový požár v brněnské ulici Rumiště

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který úmyslně založil červencový požár v brněnské ulici Rumiště. Hrozí mu vězení na 15 až 20 let, případně až výjimečný trest za pokus o vraždu. Nyní je ve vazbě. Podle policistů jde o 37letého muže. Měl konflikty s dvojicí, která se při požáru vážně zranila a od horších následků jí pomohl pouze přítomný muž a rychlý příjezd záchranářů. Obviněným je bývalý manžel poškozené, uvedli policisté.
14. 8. 2023|

Firma začala v Brně rozebírat stavební buňky, ve kterých při požáru zemřelo osm lidí

Českými drahami najatá firma začala ráno v Brně v Plotní ulici rozebírat obytné stavební buňky, ve kterých minulý týden při požáru zemřelo osm lidí. K zemi šly zatím dvě z nich. Jde o dvanáct propojených stavebních buněk, které ale byly opuštěné a zanedbané. Oběťmi požáru byli zřejmě lidé bez domova, kteří se dostali dovnitř.
12. 5. 2023Aktualizováno12. 5. 2023, 19:31|

Město nedělá dost, aby řešilo bezdomovectví v Brně, kritizuje opozice. Podle primátorky dělá maximum možného

Vedení města Brna podle části opozice nedělá dost, aby zabránilo bezdomovectví v Brně. Programy, které cílí na zabydlování lidí žijících v nevyhovujících podmínkách nebo na ulici, podle opozice současná koalice vedená ODS utlumila. Kritika přišla v reakci na noční požár opuštěných stavebních buněk, při kterém zahynulo osm lidí, zřejmě bezdomovců. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) je přesvědčená, že město dělá maximum možného.
4. 5. 2023Aktualizováno4. 5. 2023, 20:09|

Město hvězd se potýká s velkým počtem bezdomovců. Guvernér Kalifornie jim chce stavět mini domky

Kalifornie ohlásila nový program na boj s bezdomovectvím, na který chce věnovat miliardu dolarů. Lidem bez domova plánuje postavit malé domky. Radnice Los Angeles kvůli mimořádné situaci vyhlásila stav humanitární krize. Počet lidí bez domova roste napříč celými Spojenými státy, podle odhadů už počet přesáhl šest set tisíc. Prezident Joe Biden ho chtěl přitom do konce funkčního období snížit o čtvrtinu.
26. 3. 2023|

Resort životního prostředí chce zálohování PET lahví a plechovek. Řada výrobců to vítá, obce mají obavy

O zálohování plastových lahví a nápojových plechovek se diskutuje již roky. Nyní ministerstvo životního prostředí začalo změnu chystat, místo speciální normy chce novelu zákona o obalech. Systém funguje například již přes rok na Slovensku. Blíží se také povinnost vyrábět tyto lahve zčásti z recyklovaného materiálu. I proto řada výrobců stojí o zálohování, aby cíle nové regulace splnila. Některé obce se však obávají o současný systém třídění odpadu.
18. 3. 2023|

Ordinace Armády spásy se stará v Ostravě o lidi bez domova. Někteří nebyli u lékaře desítky let

Lidem, kteří skončili v Ostravě na ulici, a dalším v těžké situaci je již pět let k dispozici zvláštní lékařská ordinace. Provozuje ji Armáda spásy, která se tak snaží zprostředkovat lékařskou péči těm, kdo svého lékaře nemají, desítky let u žádného nebyli a často jim chybí i zdravotní pojištění.
7. 2. 2023|

Spojené státy sevřely mrazy, teploty klesají i třicet stupňů pod nulu. Tisíce letadel zůstaly na zemi

Milionům Američanů komplikuje vánoční cestovní plány špatné počasí. Na většině území Spojených států panují tuhé mrazy, místy je i 38 stupňů Celsia pod nulou. Na středozápadě navíc vzniká masivní zimní bouře, píše agentura Reuters. Kvůli počasí byly zrušeny tisíce letů, úřady varují občany, aby situaci nepodcenili. Zlepšení by mohlo přijít už o víkendu.
23. 12. 2022|

Po 37 letech na ulici má žena manžela, práci i bydlení. Vlastní klíče držela poprvé v životě

Střechu nad hlavou i práci má dnes žena, která strávila desítky let v pražských ulicích s levným krabicovým vínem v ruce. Zkušenost s životem bez domova je ovšem pro práci v sociálním podniku Pragulic zásadní. Je totiž průvodkyní – ukazuje lidem místa, kde žila. S bývalou bezdomovkyní, která se dokázala vrátit do společnosti, natáčely pro 168 hodin Darina Vlková a Eva Koryntová.
28. 11. 2022|

Za pokus o upálení bezdomovců v Třinci poslal soud muže na deset let do vězení

Deset let pobude ve vězení Štěpán Krop, který na jaře polil hořlavinou dvojici bezdomovců, s nimiž měl spory, a chtěl je zapálit. Za pokus o dvojnásobnou vraždu mu hrozil ještě přísnější trest, jeho konečná výše je výsledkem dohody o vině a trestu, kterou obžalovaný, jenž se k činu v říjnu přiznal, uzavřel se státním zástupcem. Vzhledem k předchozí dohodě je verdikt Krajského soudu v Ostravě pravomocný.
15. 11. 2022|

Kvůli růstu cen si nemohou dovolit ubytovnu. Armáda spásy lidem bez domova pomáhá nocleženkami

Zájemci mohou letos posedmé zakoupit takzvané nocleženky, které slouží k úhradě přespání lidí bez domova v noclehárnách Armády spásy. Mají hodnotu 100 korun a zakoupit je lze na webu organizace. V loňské zimní sezoně lidé přispěli na asi 27 tisíc nocleženek. Podle národního ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy se zatím ekonomická situace výrazněji neprojevila na počtu lidí na ulici, ale už se zvýšila poptávka po potravinové pomoci.
2. 11. 2022|

Bývalý pivovar v Karlových Varech se stal útočištěm bezdomovců, investor ho začne bourat po Novém roce

Investor odložil na začátek příštího roku demolici bývalého pivovaru v centru Karlových Varů. Musí přizpůsobit projekt novým předpisům. Areál dlouhodobě obývají lidé bez domova a drogově závislí. Několikrát do roka v něm zasahují hasiči u požárů kvůli ohňům, které tam přebývající lidé rozdělávají. Strážníci řeší časté stížnosti místních obyvatel.
11. 10. 2022|

Ošetřenka zajistí zdravotní péči seniorům nebo lidem bez domova. Poukaz pořídí dárci

Přiblížit zdravotní péči osamělým seniorům nebo lidem bez domova má takzvaná Ošetřenka. Dárci koupí poukaz a tím konkrétnímu člověku zajistí léčbu v ordinacích Armády spásy. Projekt ministerstva zdravotnictví, který to financoval dosud, skončil.
25. 5. 2022|

Chtít po člověku, co spí v zimě na lavičce, aby ihned skoncoval s alkoholem, je nereálné, tvrdí vedoucí kontaktního centra

Jedním z problémů časti lidí bez přístřeší je závislost na alkoholu, která jim brání využívat některé sociální služby. Společnost Podané ruce proto před dvěma lety zahájila provoz kontaktního centra ve Vlhké ulici v Brně, které se na lidi s problémovým požíváním alkoholu specializuje. To jim také nabízí v Česku zatím ojedinělý program regulovaného pití, jehož cílem je snižovat následky jejich závislosti.
2. 5. 2022|

Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce a chudé

Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře určenou lidem bez domova a pro chudé a sociálně vyloučené. Nachází se v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, které Armáda spásy provozuje v Praze 7. Zdravotnický personál poskytne ošetření lidem bez dokladů i bez zdravotního pojištění. Podobnou ordinaci provozuje Armáda spásy i v Ostravě.
5. 1. 2022Aktualizováno5. 1. 2022, 13:55|

Noclehárna v jihlavské „Havaji“ nabízí lidem bez domova i očkování

Kvůli nízkým nočním teplotám už některá města otevřela takzvané noclehárny, ty poskytují ubytování lidem bez domova. Jedno takové zařízení funguje už týden na okraji Jihlavy v lokalitě Havaj. Tato noclehárna nabízí klientům zázemí vždy od prosince do dubna. Nově také pomůže zájemcům s očkováním proti covidu.
7. 12. 2021|

Armáda spásy připravila už deset tisíc Nocleženek. Mají ochránit lidi bez domova před mrazem

Armáda spásy má pro začátek letošní sezóny v projektu Nocleženka zatím připravených deset tisíc poukázek. Podle mluvčí organizace Terezy Melišové to je třikrát více než před rokem. Rozdávat je terénní pracovníci začnou s příchodem prvních chladných nocí. Poukázky za sto korun mohou kupovat i dárci, a to během celého roku. Lidé bez domova za ně získají místo k přespání, polévku nebo schůzku se sociálním pracovníkem.
28. 10. 2021|

Mladí Češi jsou tolerantnější k menšinám, s Romy by ale bydlet nechtěli

Přístup mladých Čechů k menšinám, bezdomovcům nebo seniorům se zlepšuje. Méně jsou tolerantní k rasistickému humoru a nevěří některým mýtům o Romech. Diskriminace ale přetrvává na trhu s bydlením. Informace vyplynuly z výzkumu vládní Agentury pro sociální začleňování.
23. 10. 2021|