„Odejdeme, až skončí doba uhelná.“ Aktivisté šedesát hodin okupovali rypadlo na Mostecku

Skupina aktivistů ukončila téměř třídenní protest proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech na Mostecku. Na stroj vylezlo osm osob v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Po 60 hodinách sestoupili dolů. 

Protestující na Mostecku
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří. Podle čtvrtečního zjištění ČTK o výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu.

Na to se odvolali také aktivisté; v krátkém videu na twitteru uvedli, že tak dlouho na rypadle čekat nechtěli. „Svou akcí jsme chtěli dodat odvahu lidem. Vláda a politici při řešení klimatické krize selhávají. Teď je to na nás všech,“ uvádějí maskovaní aktivisté na videu.

Celou skupinu ihned poté, co sestoupili z rypadla, odvedli policisté. „Osoby zajistíme, provedeme ověření totožnosti a projednání podezření z přestupkové činnosti,“ řekla mluvčí policie Jana Slámová.

Protestovali i v noci 

„Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ tvrdili aktivisté v prohlášení zveřejněném v úvodu blokádu. Podle textu skupina nechce pasivně přihlížet, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

Pardubický kraj v létě vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci a v současnosti o něm rozhoduje ministerstvo.

Elektrárna dodala, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979.

„Situace je tady výborná, je tady krásný rozhled a ještě jsme nepojali žádné rozhodnutí, jak budeme pokračovat, ještě se o tom pobavíme,“ komentovala šedesátihodinový protest jedna z aktivistek. V noci mrzlo, všichni ale byli podle ní v pořádku.

Ve čtvrtek místo blokády navštívil dvakrát policejní vyjednavač. Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková uvedla, že policisté nabízeli skupině zdravotnickou pomoc. „Přítomní policisté se zajímali neustále, a to i v noci, o jejich zdravotní stav,“ řekla.

Sev.en Energy zkontroluje stav rypadla

Kolesové rypadlo K800, které aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozili. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Sev.en Energy nahlásila událost báňskému úřadu a spolupracovala s policií.

Společnost nyní zkontroluje stav velkostroje, vyčíslí případné škody a zváží další právní kroky. „Jsme rádi, že aktivisté ukončili svoji anarchii na rypadle, aniž se komukoli cokoliv stalo,“ řekla mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. „Čím jsme ale znepokojeni, to je závěrečný vzkaz aktivistů na twitteru: Spalme kapitalismus, ne uhlí!“ uvedla