Východ a sever Česka zasáhne silný vítr, nejsilnější budou nárazy na horách na severu

Východ a sever Česka zasáhne v neděli a pondělí silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy síly vichřice. Vyplývá to z výstrahy, kterou v sobotu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a předpovědi počasí.

Výstraha před větrem platí od nedělní desáté hodiny dopoledne. Silný vítr se pak může objevit po zbytek neděle i celé pondělí. Nejprve zasáhne sever Čech – severovýchodní část Ústeckého kraje, celý Liberecký kraj a sever Královéhradeckého kraje.

V neděli odpoledne a večer bude vát silný vítr také ve východní části Čech a na západě a severu Moravy a Slezska. V pondělí pak zasáhne celou Moravu a Slezsko, zatímco na severu a východě Čech bude během dne postupně ustávat.

Na Českomoravské vrchovině a na severu země bude mít vítr v neděli podle předpovědi ČHMÚ rychlost až 90 kilometrů za hodinu. Na horách na severu Česka může rychlost větru dosáhnout dokonce až zmíněných 110 kilometrů za hodinu. Stejně vysokou rychlost může mít vítr v nárazech také v pondělí na horách ve východní polovině republiky.

 Meteorologové doporučují lidem, aby kvůli větru zajistili okna a dveře a upevnili volně položené věci venku. Hrozí pády stromů a větví či elektrického vedení. Lidé by proto podle ČHMÚ měli omezit také jízdy autem, výlety do lesů a hor a celkově pohyb venku, nebo jezdit s maximální opatrností.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Od úterý se začne ochlazovat a bude pršet

V Česku v pondělí vyvrcholí příliv teplého vzduchu s teplotami až 28 stupňů Celsia, po kterém se v úterý ochladí a bude pršet. Ve středu se nejvyšší teploty budou držet do 19 stupňů. V druhé polovině týdne se mírně oteplí, denní teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami

Vedro na konci května připomnělo Britům „černé léto“ 1976

Nejteplejší květen v dějinách měření vyvolal v Británii obavy z návratu černého léta roku 1976. Tehdy panovaly takové teploty, že vyschla celá řada vodních zdrojů, trpělo zemědělství i lesy a země poprvé zavedla funkci ministra pro sucho.
5. 6. 2026

V závěru týdne se vystřídá deštivé i slunečné počasí

V Česku se v závěru týdne vystřídá deštivé i slunečné počasí. Přeháňky a ojediněle i bouřky se objeví od západu během čtvrtečního odpoledne, večer budou srážky četnější, postupně budou ustávat během pátečního odpoledne. O víkendu očekávají meteorologové již převážně malou oblačnost, nejvyšší teploty se vrátí k 25 stupňům Celsia, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
4. 6. 2026

Mlha je živá. Obsahuje oceány bakterií, které pomáhají lidem

Mlha je mokrý vzduch, říká její definice. Ale co kdyby se na ni dalo pohlédnout jinak? Co kdyby při detailním pohledu připomínala spíš bublající oceán plný forem života, jež spolu divoce, byť krátce, interagují, množí se a umírají, a to všechno těsně na dosah lidí, kteří o tomto pozoruhodném mikrokosmu ani netuší? Přesně tuto představu mlhy popsala ve své studii doktorandka z Arizonské státní univerzity Thi Thuong Thuong Caová.
3. 6. 2026

Jev El Niño v létě vznikne podle WMO na osmdesát procent

Pravděpodobnost výskytu meteorologického jevu EL Niño je letos od června do srpna osmdesát procent, což zvyšuje pravděpodobnost extrémního počasí, uvedla ve své pravidelné prognóze Světová meteorologická organizace (WMO).
2. 6. 2026

Bouřky se suchem příliš nepomohly. Podívejte se, jak prošly Českem

Část Česka o víkendu zasáhly bouřky. Jihočeským krajem v neděli prošly spolu s mimořádně silným větrem. Objevila se také první letošní tornáda. Nejvíce srážek spadlo v oblasti Brd a Berounska – až 70 milimetrů za 24 hodin. Pouze do pěti milimetrů naopak napršelo na jižní Moravě. Prudký déšť navíc většinou zahrádkářům ani vodohospodářům příliš nepomůže. Zákazy napouštění bazénů a zalévání tak přibývají.
1. 6. 2026

V úterý se vyjasní, ve středu bude ale opět pršet

Počasí bude tento týden proměnlivé. Po deštivém pondělí se v úterý vyjasní a oteplí. Ve středu ale bude opět pršet a mohou se vyskytnout bouřky. Čtvrtek bude zřejmě opět slunečný s letními teplotami. Po nedělních silných bouřkách na jihu Čech stále zůstává bez elektrické energie tři sta odběratelů.
1. 6. 2026Aktualizováno1. 6. 2026

Přes Česko přešly silné bouřky, bez proudu skončily tisíce lidí

Hasiči především v Jihočeském kraji řešili na mnoha místech následky odpoledních bouřek. Šlo o úklid spadaných větví a čerpání vody ze sklepů. Tisíce lidí v regionu skončily bez elektřiny. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v neděli odpoledne napršelo na jihu Čech místy i přes 40 milimetrů. Foukal i silný vítr a padaly kroupy. Výstraha meteorologů před bouřkami platí do nedělní půlnoci na většině území Čech vyjma Královéhradeckého kraje a východu Libereckého a Pardubického kraje, ale také pro jihozápadní část Jihomoravského kraje a téměř celou Vysočinu.
31. 5. 2026Aktualizováno31. 5. 2026
Načítání...