TÉMA

Vichřice

Silný déšť a vítr o síle hurikánu zasáhly Kalifornii, statisíce lidí zůstaly bez proudu
Silný déšť a vítr o síle hurikánu v neděli místního času zasáhly většinu území amerického státu Kalifornie, kde miliony lidí ohrožují bleskové povodně a sesuvy půdy. Kvůli popadaným drátům elektrického vedení v pondělí ráno zůstávalo bez proudu zhruba šest set tisíc odběratelů, napsal deník The New York Times (NYT). Web PowerOutage dříve uváděl bilanci devíti set tisíc lidí bez proudu. Část obyvatel Los Angeles meteorologové vyzvali, aby nevycházeli z domů.
5. 2. 2024Aktualizováno5. 2. 2024, 15:12|ČTK
Vichřice a krupobití byly loni mírnější, pojišťovny řešily o 29 procent událostí méně
Pojišťovny loni nejčastěji proplácely škody způsobené větrem, nejvyšší částky ale byly potřeba proplatit v souvislosti s následky požárů. Ve srovnání s předchozím rokem ale podle České asociace pojišťoven počet událostí i objem proplacených částek klesl. Pojistných událostí bylo 66 200, což bylo o 29 procent méně než v roce 2022, pojišťovny vyplatily 3,35 miliardy korun, což bylo meziročně o sedm procent méně.
4. 2. 2024|ČTK
Třináctimetrové vlny, sting jet, silné srážky. Británii zasáhne bouře Ciarán
Velká Británie se připravuje na příchod jedné z možná nejsilnějších bouří v moderních dějinách. Může přinést nejen silný a ničivý vítr, ale také další jevy spojené s ohrožením lidských životů i majetku.
31. 10. 2023|Michal Žák
Českem prošly silné bouřky, zkomplikovaly dopravu i dodávky elektřiny
Kvůli silné bouři postupující z Německa do Česka absolvovali ve středu odpoledne hasiči v několika krajích dohromady stovky výjezdů. Na Vysočině museli kvůli počasí zasahovat na více než 140 místech, na jihu Čech bylo zásahů kolem 250. Celkem jich generální ředitelství hasičů ve středu k půl sedmé evidovalo přes 850. Na Opavsku silný vítr zničil desítku střech, další poškodil. Popadané stromy také na jihu či západě Čech omezily vlakovou dopravu.
21. 6. 2023Aktualizováno22. 6. 2023, 07:47|
Silný vítr působil v Česku od noci problémy v dopravě a energetice
Silný vítr, který zasáhl Česko, působil od noci problémy v dopravě a energetice. Bez elektřiny bylo dopoledne kolem sedmi tisíc odběratelů.  Většinu poruch energetici do šesté hodiny večer odstranili. Hasiči v krajích museli vyjíždět k desítkám případů zlomených větví a popadaných stromů. Vítr provázený sněžením působil problémy i na železnici a na silnicích. Varování meteorologů před silným větrem platilo až do sobotních 19:00. V Krkonoších pak platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.
11. 3. 2023Aktualizováno11. 3. 2023, 19:13|
Vítr a sníh místy komplikují dopravu. Kvůli pádům stromů je uzavřená silnice Šerlich – Orlické Záhoří
Silný vítr a intenzivní sněhové přeháňky komplikují dopravu na několika místech v Česku. Silné sněžení zasáhlo například severní část Královéhradeckého kraje, popadané stromy zastavily provoz na silnici II/311 mezi Šerlichem a Orlickým Záhořím v Orlických horách. V Libereckém kraji je od dopoledne pro nákladní vozy uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál na hraniční přechod s Polskem. S výjimkou jižní a východní Moravy platí na celém území výstraha meteorologů před silným větrem.
30. 1. 2023|
Na jihu Čech bylo v neděli i 12 stupňů, Klementinum přepsalo rekord z roku 1796
V Česku v neděli opět padaly teplotní rekordy. Třetina stanic, které měří alespoň třicet let, překonala nebo vyrovnala teplotní rekord pro tento den, informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku. V Čechách teploty překračovaly deset stupňů, na jihu stanice zaznamenaly až dvanáct stupňů Celsia. Rekordně vysoké teploty naměřili meteorologové už na přelomu roku.
15. 1. 2023Aktualizováno15. 1. 2023, 19:51|
Do obory Soutok na Břeclavsku už zase budou moci turisté. Lesníci zpracovali polomy po vichřici
Jižní část obory Soutok mezi Břeclaví a Lanžhotem se v sobotu znovu otevře návštěvníkům. Lesníci tam v uplynulém měsíci zpracovávali stromy poškozené silnou červnovou vichřicí. Ta způsobila nebezpečné polomy, které mohly ohrozit turisty.
15. 7. 2022|
Část republiky znovu zasáhl velmi silný vítr, zkomplikoval provoz na železnici
V Česku stále fouká. Meteorologové zvýšili pro noc na sobotu stupeň nebezpečí v souvislosti s velmi silným větrem. Hlavně v části Čech hrozí nárazy o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Do půlnoci na několika místech popadaly stromy na železniční tratě, což komplikovalo dopravu už ve čtvrtek, kdy byl vítr ještě silnější.
18. 2. 2022Aktualizováno18. 2. 2022, 23:47|daz
Polskem se prohnalo tornádo, na severu Německa stály vlaky. V obou zemích vichr zabíjel
Vichřice, která přešla přes Polsko, si podle tamních médií vyžádala nejméně tři mrtvé. Městem Dobrzyca se pravděpodobně prohnalo tornádo. Vítr kácel stromy a strhával střechy, statisíce lidí se ocitly bez elektřiny. Na severu Německa zemřeli dva lidé. Dálková železniční doprava tam stála, s omezením provozu na železnici se potýkají i v dalších částech země, zrušeny byly i některé letecké spoje. V Hamburku činí problémy vzedmuté moře. V pátek má nebezpečná bouře udeřit také na Velkou Británii.
17. 2. 2022Aktualizováno17. 2. 2022, 18:36|daz
Do Česka opět míří velmi silný vítr, nejsilnější bude ve čtvrtek dopoledne
Počasí ve střední Evropě se vyznačuje oteplením. Zima ještě oficiálně neskončila, ranní mrazy se ale zmírnily a odpolední teploty už několikátý den připomínají spíše konec března. Nadprůměrně teplé počasí bude navíc pokračovat. Meteorologové varují před silným větrem.
15. 2. 2022|Pavel Karas
Meteorologové varují před vydatným sněžením a větrem
Od úterního odpoledne do středečního večera může v podhůří a na Českomoravské vrchovině napadnout až patnáct a na horách až 35 centimetrů sněhu. Nejvydatněji má sněžit v noci, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
1. 2. 2022|daz
Po vichřici pojišťovny evidují škody za desítky milionů korun, energetici odstranili většinu poruch
Bez dodávky elektrického proudu zůstávají v Česku po neděli kvůli silnému větru už jen některá místa, především chaty a chalupy. Po poledni se energetikům podařilo připojit většinu z více než dvou tisíc odběrných míst, kde přetrvávaly potíže. Pojišťovny hlásí škody za desítky milionů korun. Situace na železnici, kde vítr zkomplikoval dopravu, se stabilizovala a vlaky opět jezdí ve všech úsecích. V tomto týdnu má podle meteorologů vydatně sněžit, nejvíc sněhu by mělo napadnout na horách.
31. 1. 2022Aktualizováno31. 1. 2022, 15:02|daz
Česko zasáhl silný vítr, polámané stromy poškodily elektrické vedení a omezují dopravu
Kvůli silnému větru zůstává v Česku bez dodávek elektřiny zhruba jedenáct a půl tisíce odběratelů. Kolem 14:00 jich přitom bylo okolo patnácti tisíc. Nejvíc výpadků mají energetici v současnosti hlášeno ve středních Čechách, Moravskoslezském kraji a na Břeclavsku. Naopak ve východních Čechách už se většinu poruch podařilo odstranit. Spadlé stromy a poruchy trakčního vedení místy omezují železniční dopravu. Výstraha meteorologů před silným větrem platí pro většinu území až do 19 hodin.
17. 1. 2022Aktualizováno17. 1. 2022, 18:08|
Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si vyžádala vichřice v Polsku
Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádaly poryvy čtvrteční vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. Vichr působil problémy i v Německu. Zranění utrpělo několik lidí a na mnoha místech byla zastavena železniční doprava.
21. 10. 2021Aktualizováno21. 10. 2021, 20:59|
Východní pobřeží Indie zasáhl cyklon Yaas, evakuováno bylo přes milion lidí
Cyklon Yaas ve středu zasáhl východní pobřeží Indie, kam přinesl prudký déšť a vysoké přívalové vlny. Z postižené oblasti se muselo evakuovat 1,1 milionu lidí, informovala agentura AP. A to v době, kdy se Indie potýká s vysokým nárůstem počtu nakažených koronavirem a jeho obětí.
26. 5. 2021Aktualizováno26. 5. 2021, 11:50|
Běh se změnil v boj o život. Při horském závodu v Číně zemřelo kvůli počasí nejméně 21 lidí
Při sobotním ultramaratonském běžeckém závodě v horách na severozápadě Číny zemřelo nejméně  jednadvacet účastníků. Ve vysoké nadmořské výšce je přepadlo krupobití, mrznoucí déšť a vichřice. Silně podchlazené závodníky se snažilo až do noci odvézt z trasy do bezpečí asi 1200 záchranářů, osm běžců skončilo v nemocnici. Vlna hněvu se snesla na pořadatele závodu. Podle kritiků o nepříznivých podmínkách měli vědět a rychleji reagovat, napsala agentura Reuters.
23. 5. 2021|
Škody za prosincové vichry vyčíslili energetici na téměř 10 milionů korun
Poničené vedení vysokého napětí, přetrhané dráty nebo zlomené stožáry – vichřice, která se na konci roku přehnala Českem, způsobila energetikům škody za témař 10 milionů korun. České televizi to potvrdili zástupci společností ČEZ a E.on, dvou největších tuzemských dodavatelů elektřiny. Větrná smršť lámala i stromy. Nejvíc zasaženy byly oblasti na Vysočině a Jesenicku.
14. 1. 2021|Jan Meichsner
Východ a sever Česka zasáhne silný vítr, nejsilnější budou nárazy na horách na severu
Východ a sever Česka zasáhne v neděli a pondělí silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy síly vichřice. Vyplývá to z výstrahy, kterou v sobotu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a předpovědi počasí.
26. 12. 2020|
Meteorologové varují před silným větrem. Na horách může přejít ve vichřici
Českou republiku zasáhne silný vítr, foukat bude od pátku po celý víkend na většině území. Na horách může být vichřice. Před silným větrem varují i meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), pro východ republiky vydali výstrahu pro nízký stupeň nebezpečí, která platí až do půlnoci z neděle na pondělí.
4. 12. 2020|
Ve Střední Americe dál řádí bouře Eta. Vyžádala si nejméně pět životů
Tropická bouře Eta, která v úterý udeřila jako hurikán čtvrté kategorie na pobřeží Nikaraguy, se za doprovodu vydatných lijáků pomalu sune nad Hondurasem. O víkendu má zasáhnout Kubu, na začátku příštího týdne jih Spojených států. Jedna z nejsilnějších bouří, jaké Střední Amerika v posledních letech zaznamenala, si vyžádala pět životů a na moři uvěznila desítky rybářů.
5. 11. 2020|
30 let zpět: Pithart v Západočeském kraji
Premiér Pithart navštívil Západočeský kraj. Tam si prohlédl lesy nedaleko Chudenic, které byly zasaženy silnou vichřicí, a rozpadlý zámek v Křimicích, který se teprve vrátil původním majitelům.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.
22. 3. 2020|
30 let zpět: Vichřice udeřila
Hned na začátku března potrápila celé Čechy vichřice. Jednou z nejvíce pozstižených obcí bylo Kostelní Hlavno na Kladensku.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.
28. 2. 2020|
Vítr za minutu poškodil padesát domů. Rohozná se snaží vzpamatovat z bouře Sabina
Druhý den se v Rohozné na Jihlavsku potýkají s odklízením následků vichřice Sabina. Jen na obecním majetku způsobil pondělní silný vítr škodu okolo tří milionů korun. Poškodil takřka 50 nemovitostí včetně rodinných domů, hospodářských budov a hasičské zbrojnice. Meteorologové nevyloučili, že mohlo jít o tornádo. Ve prospěch poškozených rodin chce obec vypsat veřejnou sbírku.
11. 2. 2020|