V Česku stále fouká. Meteorologové zvýšili pro noc na sobotu stupeň nebezpečí v souvislosti s velmi silným větrem. Hlavně v části Čech hrozí nárazy o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Do půlnoci na několika místech popadaly stromy na železniční tratě, což komplikovalo dopravu už ve čtvrtek, kdy byl vítr ještě silnější.
Část republiky znovu zasáhl velmi silný vítr, zkomplikoval provoz na železnici
Do jedné hodiny v noci bude v části Čech vát vítr s nárazy až kolem 90 kilometrů za hodinu. Pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický kraj a Vysočinu vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. „Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách,“ předeslali meteorologové.
Správa železnic evidovala hodinu před půlnocí z pátku na sobotu čtrnáct mimořádných událostí, především popadaných stromů. Na Twitteru uvedla, že kvůli varování meteorologů z preventivních důvodů zastavila provoz vlaků mezi Plzní a Chebem v úseku Pňovany – Valy u Mariánských Lázní a v úseku Františkovy Lázně – Aš. Pražský magistrát zase vyzval občany, aby nechodili do lesů, parků a na další podobná místa. „Zároveň doporučujeme, abyste byli obezřetní i při vašich cestách po Praze,“ dodal magistrát.
Ve zbytku republiky budou mít nárazy rychlost přes 65 kilometrů za hodinu a platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Výstraha na silný vítr platí do sobotních 18:00, je možné, že hydrometeorologický ústav vydá další výstrahu, která se bude týkat i neděle a pondělí.
V regionech, kde platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, hrozí podle meteorologů i další škody na elektrickém vedení. Vítr komplikoval dodávky elektřiny již v minulých dnech. Ve čtvrtek vichr přes den připravil o dodávky proudu v jeden okamžik přes 300 tisíc odběratelů a na páteční snídani si svítili svíčkami téměř v 12 tisících domácností. Energetici původně doufali, že poruchy opraví před polednem, to se však nepodařilo – i proto, že přibývaly další.
„V souvislosti se čtvrtečním větrem jsme poruchy odstranili. Ale okolo 15:30 a 16:00 vznikaly nové,“ řekla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Nicméně po osmé večer již byly podle ní všechny závady odstraněné a všude se svítilo.
V Olomouckém kraji trvaly opravy nejdéle v okolí Hanušovic. Původně energetici předpokládali, že se podaří vše v regionu opravit dopoledne, ale to nestihli. „Dodávky elektřiny byly v Olomouckém kraji kompletně obnoveny,“ oznámil až po 16:00 mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Také distributor EG.D ze skupiny E.ON v podvečer evidoval již poslední stovky odběrných míst bez elektřiny, a to hlavně v Jihočeském kraji, upřesnil mluvčí firmy Roman Šperňák. „Tam, kde to bude nutné a možné, budeme v pracích pokračovat i během víkendu,“ doplnil.
Na možnost, že ještě bude potřeba pokračovat v práci, je připraven i ČEZ. Podle Holingerové by mohli odhalit další poruchy lidé, kteří přijedou o víkendu na chaty. „Nicméně mělo by se jednat jen o jednotlivá čísla popisná, chatové osady a podobně,“ míní.
Problémy v dopravě: Nejezdí vlaky do Rakouska ani do Aše
Kvůli pádům stromů na koleje, a hlavně kvůli poškozenému trakčnímu vedení se zastavil železniční provoz na několika tratích včetně hlavních vnitrostátních i mezinárodních tahů. Nejezdí expresy Praha–Linec v přeshraničním úseku, kde je nahrazují autobusy. Z Prahy nebude vypraven ani lůžkový vůz do Curychu. Vlaky nejezdí také mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou.
I v sobotu dopoledne zůstane náhradní autobusová doprava mezi Chebem a Aší. „Je zlomená trakční podpěra, zprovoznit se to podaří až v sobotu, předpoklad je 18:00,“ uvedla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.
Hasiči ve čtvrtek vyjížděli kvůli počasí k 4756 zásahům. Bylo to třináctkrát víc, než je denní průměr. Především odstraňovali tisíce stromů ze silnic i železničních tratí a čerpali vodu ze zatopených domů. Nejvíc počasí zaměstnalo hasiče ve Středočeském kraji, na který připadalo zhruba 17 procent ze všech čtvrtečních zásahů.
Pojišťovny zatím vědí o škodách za sto milionů
Nad sto milionů korun již vystoupaly škody, které v souvislosti s větrem evidují pojišťovny, a stále jich přibývá. Podle mluvčího Generali České pojišťovny Jana Marka jsou hlášené škody spíše menšího rozsahu, nejčastěji jsou poškozené střešní krytiny a konstrukce, ale i okna a fasády domů. „Zatím nejvíce škod hlásí klienti ze Středočeského kraje, dále pak Královéhradeckého a Jihočeského. Zasaženy jsou ale všechny kraje,“ dodal.
I pojišťovny by se mohly o dalších škodách dozvědět o víkendu. „Lze předpokládat další nárůst škod dnes i začátkem příštího týdne, kdy lidé pojedou kontrolovat své rekreační objekty,“ uvedla mluvčí pojišťovny Uniqua Eva Svobodová.
Situace v Krkonoších
Nejvyšší české pohoří zasáhl vítr zvlášť důrazně, na Sněžce zaznamenali meteorologové vůbec nejsilnější náraz o rychlosti 181 kilometrů za hodinu. Ale škody na horách nejsou vážné. Vítr poničil jednotlivé stromy, odhadem méně než 5000 metrů krychlových dřeva.
„Jde většinou o jednotlivosti, možná zlomy ve vrcholových partiích stromů. V Krkonoších čtvrteční vichřice nebyla výjimečná. Odhadujeme, že vítr na území KRNAP poničil řádově nižší jednotky tisíců kubíků dřeva,“ řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Polámané je ovšem i tyčové značení, upozornila Horská služba. Dřevěné tyče vítr poškodil na Obřím hřebeni mezi Sněžkou a boudou Jelenka.