TÉMA

Jižní Čechy

Hlavní tah z Plzně na jih Čech je opravený. Včetně „křižovatky smrti“

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek zprovoznilo frekventovanou silnici I/20 před Nepomukem, hlavní tah z Plzně přes Písek do Českých Budějovic. Rozšířilo křižovatku se silnicí třetí třídy, vybudovalo pozvolnější oblouk a ve směru od Plzně levý odbočovací pruh na obec Klášter. Odstranilo tak místo častých vážných nehod, řekl ředitel plzeňské ŘSD Miroslav Blabol. Úprava více než půlkilometrového úseku stála 33 milionů, do první opravy má vydržet deset let.
25. 10. 2024|

Lesům ČR zabere obnova po povodních nejméně dva roky

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody ve výši 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní toky, cesty a poškodily i lesní porosty. Největší škody přívaly vody napáchaly v lesích v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Obnova poničené infrastruktury zabere nejméně dva roky, Lesy ČR ji budou financovat z vlastních zdrojů. Ještě letos státní podnik do nejnutnějších oprav koryt vodních toků a lesních cest investuje sto třicet milionů korun. V Kunčicích na Šumpersku to v pondělí oznámil generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
7. 10. 2024|

Na pomoc lidem po povodních už stát vyplatil přes 74 milionů

Na pomoc lidem, které zasáhly extrémní povodně, už stát prostřednictvím Úřadu práce (ÚP) vyplatil přes 74 milionů korun. Celkem obdržel 2453 žádostí o pomoc, nejvíce z Moravskoslezského kraje, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Další žádosti se podle generálního ředitele ÚP Daniela Krištofa očekávají, protože řada lidí ještě zůstává v evakuačních centrech a nemají informace o tom, jak moc je jejich majetek poškozen.
24. 9. 2024Aktualizováno24. 9. 2024|

Záplavy mají pátou oběť

Povodně, které zasáhly v posledních dnech části České republiky, zatím připravily o život pět lidí. Pátou oběť potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s odvoláním na informace policie. Nadále se pohřešuje osm lidí. Počet míst s povodňovým stavem v Česku ve středu dopoledne poprvé po víc než čtyřech dnech klesl pod stovku. Večer bylo již pouze 76 takových míst. Nejvíce překročená úroveň třetího stupně je na Lužnici. Hladiny toků už většinou klesají.
18. 9. 2024Aktualizováno18. 9. 2024|

Na Lipně uhynuly stovky úhořů, napadla je hlístice

Masivní úhyn úhořů říčních zaznamenali v posledních dvou týdnech rybáři na Lipně. Stovky mrtvých ryb našli na břehu i ve vodě. Úhoře napadl parazit hlístice krevnatka. Tito červi napadají jejich plynový měchýř. Onemocnění ryb se léčit nedá, na člověka ale přenosné není. Opatření, které by parazita zastavilo, na tak velké nádrži podle rybářů není možné.
16. 8. 2024|

V jižních Čechách začne ordinovat on-line pohotovost. Pomůže přetíženým nemocnicím

V Jihočeském kraji začne fungovat bezplatná on-line lékařská pohotovost. Lidé se teď jednoduše budou moci přes internet nebo telefonicky spojit s lékařem a vyhnout se tak návštěvě ordinace. Novinka má ulevit i přetíženým pohotovostem v nemocnicích. Ty často blokují právě lidé, kteří by svůj problém mohli vyřešit na dálku. Systém se spustí ve čtvrtek 1. srpna.
31. 7. 2024|

Riskantní skok do vody může mít trvalé následky, varují záchranáři

Záchranáři varují před těžkými úrazy po skocích do vody. Na jihu Čech během jediného prázdninového víkendu řešili hned tři takové události. Za trvalými následky je často jen zbytečný risk.
28. 7. 2024|

Česko sužují přemnožení komáři. Objevují se i tropické druhy

V Česku se přemnožili komáři, například na Třeboňsku jich je v letní sezoně nejvíc za poslední čtyři roky. Jejich líhnutí nahrálo vlhké a teplé jaro. Bodavý hmyz obtěžuje lidi v kempech, lesích a hlavně u vody, i repelenty pomáhají jen částečně. Situace se bude přitom zřejmě ještě zhoršovat.
3. 7. 2024|

Lesy jsou zelenější a řeky plnější. Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Větší množství vláhy potvrzují i lesníci, podle kterých je to v přírodě vidět na první pohled. Podle vodohospodářů je dostatek vody i v řekách. S narůstajícími teplotami se ale může situace zhoršit.
11. 6. 2024|

Zájem o práci strážníka upadá. Někde pomáhají i asistenti prevence kriminality

Obcím v jihočeském pohraničí chybí strážníci. Například České Velenice na Jindřichohradecku shání tři nové posily. Na pořádek tam nyní musí dohlížet také asistenti prevence kriminality a bezpečnostní agentura. Město teď zvažuje, že by případným novým posilám nabídlo benefity. Nová Bystřice ale zvolila úplně jiný přístup. Městskou policii tam nechtějí kvůli finanční náročnosti a spoléhají na tu státní.
24. 5. 2024|

Na jihu Čech se objevil větrný vír. Není jasné, zda šlo o tornádo, meteorologové zjišťují detaily

Na Českobudějovicku se v souvislosti s bouřemi v pondělí odpoledne objevil větrný vír. Zřejmě se jednalo o takzvané gustnado, ale meteorologové nevylučují, že mohlo jít i o tornádo. Termínem gustnado se označuje krátkodobý větrný vír, který ale nemá takovou sílu jako tornádo. Jev se vyskytl v oblasti Adamova a Hůr, sdělila Eva Houbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 5. 2024|

Na Lipensku vzniká zubří rezervace. Pomůže rozmanitosti rostlin i živočichů

Na Lipensko se vrátili zubři. Jde o geneticky různorodé stádo z několika českých chovů. Dokud je lidé nevyhubili, žila tato největší evropská zvířata v české přírodě volně. Teď je lidé z organizace Česká krajina vypouští alespoň do oplocených rezervací. Jejich přítomnost bude mít pozitivní vliv na život rostlin i dalších živočichů.
17. 3. 2024|

Investor chce v CHKO Blanský les postavit vodní elektrárnu. Proti jsou ochránci přírody i vodáci

Na Českobudějovicku se rozpoutal spor o malou vodní elektrárnu na Vltavě poblíž Dívčího Kamene. Novou stavbu totiž soukromý investor plánuje v první a druhé zóně chráněné krajinné oblasti Blanský les. Projekt kritizuje Asociace vodní turistiky a sportu. Podnikatel se však brání a tvrdí, že postupuje podle předpisů.
8. 2. 2024|

Většina pošt v provozu zatím větší nápor lidí zvládá. Změna však může přijít na konci prázdnin

Uběhl měsíc od zrušení některých poboček České pošty. Na takzvaných nástupnických pobočkách, kam teď nově chodí lidé z těch zrušených, měli v červenci oproti dřívějšku i dvojnásobný provoz. Jinde však nápor nebyl tak velký, zřejmě i proto, že jsou prázdniny. Česká pošta se nyní začíná připravovat na září, kdy počítá s větším vytížením poboček. Dokonce slibuje, že v provozu bude více přepážek.
1. 8. 2023|

SÚRAO lidem v Pošumaví představila geologický průzkum pro stavbu úložiště radioaktivního odpadu

Zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) lidem v Pošumaví v pátek představili chystaný geologický průzkum pro výstavbu hlubinného úložiště. Mezi čtyřmi lokalitami, kde stát zvažuje, že by mohlo úložiště vzniknout, je Březový potok na Klatovsku. Místní však proti tomu protestují už asi dvacet let.
16. 6. 2023|

V Horních Měcholupech srazil vlak muže, spoje z Prahy na Benešov a jih Čech víc než hodinu nejezdily

V Praze-Horních Měcholupech v pátek odpoledne srazil vlak člověka. Muž je v kritickém stavu. Kvůli nehodě byl na více než hodinu zastavený provoz vlaků mezi Hostivaří a Uhříněvsí na frekventované trati mezi hlavním městem a jihem Čech.
24. 3. 2023Aktualizováno24. 3. 2023|

Středočeskou D3 postaví stát. Kupka odmítl spolupráci se soukromníky v obavě z žalob na vedení trasy

Stát nebude stavět středočeský úsek dálnice D3 pomocí takzvaného PPP projektu (Public Private Partnership – Partnerství veřejného a soukromého), tedy za pomoci soukromých peněz. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by to kvůli častým odvoláním a žalobám odpůrců trasy bylo značně rizikové. Kupka to řekl na setkání se starosty v Jílovém u Prahy. Zástupci dotčených obcí, kterých dorazilo zhruba 70, se zajímali například o protihluková opatření nebo o to, jak se zabrání případným problémům se zdroji pitné vody. Jednání bylo poklidné, další se má uskutečnit v druhé polovině roku.
19. 1. 2023|

30 let zpět: Kvalita pitné vody

Jaká byla před 30 lety kvalita pitné vody v Česku? Ne všude se ji dařilo upravit tak, aby vyhovovala normám. Oproti tomu ale možná překvapí zjištění, že kvalitní vodní zdroj byl v severních Čechách, v té době nechvalně známých svým znečištěným ovzduším.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
22. 11. 2022|

30 let zpět: Kauza schwarzenberský majetek

Majetek orlické větve Schwarzenbergů, zestátněný po komunistickém puči v únoru 1948, se na počátku 90. let v rámci restitucí vracel do rukou původních majitelů. Naproti tomu majetek hlubocké větve rodu, zkonfiskovaný na základě speciálního zákona z roku 1947, nikdy restituován nebyl.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
2. 8. 2022|

Vesnice rostou s uprchlíky. V jihočeských Skočicích ke dvěma stům místních přibylo sto Ukrajinců

V některých malých vesnicích v Česku se počet přijatých uprchlíků z Ukrajiny pomalu začíná blížit počtu místních. Například ve Skočicích na jihu Čech našlo provizorní domov zhruba sto Ukrajinců – trvale bydlících má obec přibližně dvakrát tolik.
1. 4. 2022|

Část republiky znovu zasáhl velmi silný vítr, zkomplikoval provoz na železnici

V Česku stále fouká. Meteorologové zvýšili pro noc na sobotu stupeň nebezpečí v souvislosti s velmi silným větrem. Hlavně v části Čech hrozí nárazy o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Do půlnoci na několika místech popadaly stromy na železniční tratě, což komplikovalo dopravu už ve čtvrtek, kdy byl vítr ještě silnější.
18. 2. 2022Aktualizováno18. 2. 2022|

Spolek z jižních Čech zachraňuje díky dronům ohrožená srnčata. Pomůžou mu i vysokoškoláci

Dobrovolníkům se na jihu Čech letos podařilo zachránit před smrtí pod kombajny a sekačkami až dvě stě srnčat. Spolku Stop sečení srnčat nově pomáhají také drony, které monitorují pole a louky. Záchranu mláďat nová technologie výrazně zefektivnila, ukazují výsledky projektu. Drony využívají termovizi, díky které členové spolku vidí to, co by ze země ve vysoké trávě nezaznamenali. Ročně přitom takovým způsobem zemře až 60 tisíc srnčat, což chce spolek zvrátit.
8. 9. 2021|

30 let zpět: Návštěva prezidenta Havla v jižních Čechách

Prezident Václav Havel při své návštěvě v jižních Čechách zavítal do Tábora na velitelství Západního vojenského okruhu, kde vyhlásil rozkaz k odchodu sovětských vojsk z našeho území. Ještě téhož dne přijel osobně na staveniště Jaderné elektrárny Temelín, kde se zajímal o zajištění jaderné bezpečnosti Temelína nebo o jeho finanční efektivnost.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.
26. 6. 2021|

Zlaté české paličky. Udržet bubeníkům rytmus pomáhá malá manufaktura

Než se dostane do rukou bubeníka, třicetkrát ji musí někdo vzít do ruky. A pak zvážit, změřit, usušit, ohoblovat, vybrousit, nalakovat, označit a zabalit. Život paličky ale není jepičí. Naopak, její odolnost musí být stoprocentní – a to umí zaručit jen ruční výroba. Automatický stroj to nesvede a na světě je jen málo firem, které to dovedou. Patří mezi ně i malá manufaktura na jihu Čech. Jak vypadá ruční výroba bubenických paliček v českých podmínkách, odhaluje obrazová galerie.
16. 5. 2021|