Hlavní tah z Plzně na jih Čech je opravený. Včetně „křižovatky smrti“

2 minuty
Události v regionech: Opravený hlavní tah u Nepomuku je znovu průjezdný
Zdroj: ČT24

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek zprovoznilo frekventovanou silnici I/20 před Nepomukem, hlavní tah z Plzně přes Písek do Českých Budějovic. Rozšířilo křižovatku se silnicí třetí třídy, vybudovalo pozvolnější oblouk a ve směru od Plzně levý odbočovací pruh na obec Klášter. Odstranilo tak místo častých vážných nehod, řekl ředitel plzeňské ŘSD Miroslav Blabol. Úprava více než půlkilometrového úseku stála 33 milionů, do první opravy má vydržet deset let.

„Jde o velmi významnou stavbu. Zvětšili jsme směrový a výškový oblouk komunikace a dále, což je velice důležité, doplnili pruh pro bezpečnější odbočení,“ přiblížil Blabol. Vozidla jedoucí od Plzně na Klášter, zámek Zelená Hora, ale také na Nepomuk mají samostatný pruh. Dříve musela auta, která chtěla odbočit, na hlavní silnici zastavit a často se stávalo, že řidiči jedoucí za nimi, kteří neviděli za zatáčku, do nich narazili. Oblouk navíc vynášel do protisměru. Loni v únoru na místě například zemřel šofér, když se jeho vůz čelně srazil s autobusem.

„Jsme za to (zprovoznění) rádi, a to nejenom místní, ale všichni, kteří tudy projíždějí. Tato křižovatka měla nálepku křižovatky smrti, a tak doufám, že už se tu nic podobného dít nebude,“ řekl starosta Nepomuku Vladimír Vokurka (za ANO). Problémy na místě potvrzuje i osud pomníčku nepomuckého pátera, který řidiči pravidelně demolovali a město ho mnohokrát muselo restaurovat a vracet na původní místo.

„Právě dnes (v pátek) jsme tady s měsíčním předstihem ukončili zásadní práce, které výrazně omezovaly a komplikovaly provoz. Řidiči už tak nemusí jezdit po nepříjemné a dlouhé objízdné trase,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Pro nákladní vozy vedla z Plzně do Přeštic a odtud do Nepomuku. Osobní vozy musely po I/20 do Zhůře a odtud až do Nepomuku po objížďce.

Podmáčení a velké dutiny

ŘSD dále postavilo na pravé straně vozovky ve směru od Plzně opěrné stěny pod svahem. Úpravy úseku začaly v dubnu za částečné uzavírky. Při červnových přívalových deštích se ale terén na místě silně podmáčel a pod silnicí stavbaři odhalili velké dutiny. Voda se tam stahovala dlouhodobě a byly tak problémy s podložím. ŘSD pak 23. července rozhodlo, že už tudy nebude dopravu pouštět. Po silnici přitom běžně projede asi 14 tisíc vozidel denně.

„Stavba se o deset procent prodražila, protože jsme se tu potýkali s problémy s podzemní vodou,“ upřesnil Blabol. Kvůli podmáčení cesty muselo ŘSD vybudovat nové konstrukční vrstvy včetně podloží až do hloubky 2,5 metru.

Začátkem června tam na stavbě zavalila dělníka ve výkopu zemina. Byl uvězněný v třímetrové hloubce. Záchranářům trvalo zhruba půl hodiny, než se k němu dostali. Utrpěl rozsáhlá zranění, kterým na místě podlehl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 10 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 12 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 21 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 22 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánovčera v 19:09

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...