TÉMA

ŘSD

Zrušte poplatek na budějovickém obchvatu, žádá Kuba ministra dopravy

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) požádal v otevřeném dopisu ministra dopravy Martina Kupku (ODS), aby zrušil poplatek na budovaném obchvatu Českých Budějovic. Ministerstvo zrušení poplatku pro úsek, který bude součástí dálnice D3, zatím odmítá. Zavedení poplatku by podle Kuby znamenalo, že tranzitní doprava by dál projížděla městem, uvedl v dopisu, který zaslal i médiím. Úsek D3, který vytvoří obchvat Českých Budějovic, chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovoznit ještě letos.
před 9 h hodinami|

Na Lounsku začala stavba dvanáctikilometrového úseku dálnice D6

Na dálnici D6 začala stavba dvanáctikilometrového úseku mezi Lubencem a Petrohradem. Náklady jsou 3,47 miliardy korun, řidiči se v celé délce projedou poprvé v říjnu 2027, po dva kilometry dlouhém úseku navazujícím na obchvat Lubence pak na přelomu let 2025 a 2026, sdělil ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Dálnice D6 spojuje Prahu přes Středočeský kraj a jih Ústeckého kraje s Karlovými Vary. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl, že celá trasa bude sloužit motoristům nejpozději v roce 2029.
3. 7. 2024|

Začala stavba posledního úseku jihočeské D3 u Nažidel

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu posledního úseku dálnice D3 na jihu Čech z Kaplice-nádraží do Nažidel. Je dlouhý dvanáct kilometrů, bude stát 4,3 miliardy korun bez DPH a postaví ho sdružení firem MI Roads. Součástí stavby bude čtrnáct mostů, z toho dvě mostní estakády v celkové délce jeden a půl kilometru. Dálnice se otevře po částech, po prvním úseku se řidiči projedou koncem roku 2026, celý bude hotový v září 2027. Tím bude průjezdná celá jihočeská část D3 od Mezna k rakouským hranicím.
28. 6. 2024Aktualizováno28. 6. 2024, 20:05|

Po letech sporů začala stavba úseku dálnice D3 u Tábora poblíž motocentra

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu chybějící části dálnice D3 u Tábora. Úsek ve směru z Mezna na České Budějovice je dlouhý necelých pět set metrů. Vede kolem motocentra, o jehož pozemky se vedl dlouholetý spor, který bránil dokončení úseku. Hotový bude podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) za čtyřicet dní. Náklady jsou téměř dvanáct milionů korun bez DPH. V současnosti se tam jezdí ve zúžených pruzích.
21. 6. 2024Aktualizováno21. 6. 2024, 18:17|

Oprava první poloviny mostu Otakara Ševčíka v Brně finišuje. V pátek se zavře druhá část

Stavbaři na mostě v ulici Otakara Ševčíka v Brně dokončují práce na polovině mostu, která je nyní zavřená, hotovo by mělo být ve čtvrtek. Od pátku se bude jezdit po opravené polovině a začnou práce na druhé straně mostu. Stavba má půl roku zpoždění, ale druhá etapa by už měla skončit podle předpokladů, tedy příští rok v létě, řekl ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic (ČŘSD) David Fiala.
18. 6. 2024|

Na D1 u Koberovic musí firma opravit prasklinu. Dva víkendy tam bude omezený provoz

Po dva nadcházející víkendy bude na osmdesátém kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu částečně omezen provoz. Důvodem je záruční oprava vozovky. Ředitelství silnic a dálnic reklamovalo u zhotovitele prasklý povrch. Úsek páteřní dálnice prošel modernizací v letech 2017 a 2018.
7. 6. 2024|

Pražský okruh potřebujeme, shodli se Kupka a Havlíček. Podle urbanisty zastaralý pohled

Celkem patnáct let trvalo, než se nyní opět rozjela dostavba Pražského okruhu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a jeho předchůdce Karel Havlíček (ANO) se shodli v Událostech, komentářích, že Česká republika ho potřebuje i vzhledem k vysokému nárůstu automobilové dopravy. Navíc podle nich uleví Praze od tranzitní dopravy. Architekt a urbanista Peter Bednár oba upozornil, že okruh nejenom zhorší dopravní situaci v hlavním městě, ale také život v historickém centru.
25. 5. 2024|

Kupka chce v příštím roce na rozvoj dálnic a železnice o 30 miliard víc než letos

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) by chtěl v příštím roce vydávat na rozestavění potřebných úseků dálnic a železničních tratí zhruba o třicet miliard víc než letos, kdy má Státní fond dopravní infrastruktury k dispozici sto miliard na nové projekty a dalších padesát na opravy a provoz. K ministrovým plánům je ovšem skeptická nejen opozice, ale i někteří členové vládní koalice.
20. 5. 2024|

Na dálničním přivaděči u Jihlavy začala přestavba nebezpečné křižovatky. Zavřený je sjezd 112 z Brna

Na dálničním přivaděči v Pávově u Jihlavy zahajuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přestavbu nebezpečné křižovatky. Během několika měsíců by se z ní měl stát kruhový objezd. Na silnici I/38, která vede na Havlíčkův Brod, je částečně omezená doprava. Zavřený je sjezd na 112. kilometru dálnice D1 ve směru od Brna na Prahu. Práce vyjdou na necelých šedesát milionů korun.
10. 5. 2024|

Dopravu mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím budou až do konce léta komplikovat opravy

V Novém Jičíně začala oprava vytížené silnice, která je hlavním tahem ve směru na Valašské Meziříčí. Komunikace je aktuálně z poloviny uzavřená a řidiči musí využívat objízdné trasy. Práce budou trvat až do konce léta. Podobných míst, kde budou v letních měsících pracovat silničáři, je v Moravskoslezském kraji mnohem více. Komplikace se čekají například i v ulici Rudná v Ostravě.
9. 5. 2024|

Další část silnice navazující na budoucí obchvat Opavy má územní rozhodnutí. Celá stavba má být hotová za pět let

Nová část silnice I/11 mezi Opavou a Ostravou získala územní rozhodnutí. Mohou začít jednání o výkupech pozemků s jejich vlastníky. Trasa by měla být dokončená do pěti let. Nový úsek odvede provoz z městské části Komárov, zrychlí provoz mezi Ostravou a Opavou a obcím uleví od silného provozu.
7. 5. 2024|

Začaly opravy dvou důležitých silnic ve Znojmě. Řidiči bloudili na objížďkách

Ve Znojmě začaly hned na dvou místech opravy hlavního tahu přes město. Dělníci vyměňují povrch vozovky. Auta, která míří na Vysočinu a dál, musí tři týdny jezdit po objízdných trasách. Část řidičů podle policie v pondělí ráno bloudila.
6. 5. 2024|

Začíná stavba dalšího úseku dálnice D35. Včetně tunelu Homole

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu sedmikilometrového úseku dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Stavba vyjde na 3,2 miliardy korun bez DPH, její součástí je i tunel Homole. Práce na obou stavbách potrvají do roku 2026, momentálně se staví i další úseky D35 směrem na Moravu.
6. 5. 2024|

Úsek u Losiné by měl být bezpečnější. Podle místních však pomůže jenom nový obchvat

Nebezpečný úsek u obce Losiná na Plzeňsku čeká zásadní proměna, která má přinést méně dopravních nehod i zklidnění dopravy. Kromě úpravy křižovatek tam Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybuduje dosud chybějící odbočovací pruh. Podle místních se ale problémy s dopravou vyřeší až poté, co bude vybudován obchvat obce.
27. 4. 2024|

Při opravě D1 přes ně vedly objížďky. Začíná práce na poničených okreskách na Vysočině

Obyvatelé obcí na Vysočině se dočkají opravy silnic, které poničily těžké stroje při budování dálnice D1. Přes obce totiž vedly objížďky. Práce na dálnici sice skončily už před třemi lety, teprve teď ale stát rozhodl o uvolnění dotace. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přispěje na opravy krajských komunikací na Pelhřimovsku, Humpolecku a Velkomeziříčsku sto milionů korun, tedy zhruba 75 procent nákladů.
26. 4. 2024|

Rozšíření dálnice D1 v Brně má být hotové dřív. Stát za to připlatí 70 milionů

Rozšíření dálnice D1 mezi 194. a 196. kilometrem v Brně na šest pruhů by mělo být hotové o dva měsíce dříve, tedy v polovině dubna příštího roku. Na nočním brífinku to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Stát za to zaplatí o sedmdesát milionů korun více. Podle Kupky jsou to dobře vynaložené peníze s ohledem na problémy, které stavba působí.
25. 4. 2024|

Začala stavba silnice, která vyvede dopravu z Českých Budějovic a napojí se na obchvat

Jihočeský kraj zahájil stavbu silnice, která bude vyvádět dopravu z Českých Budějovic a vyhne se zastavěné satelitní oblasti v okolí obce Srubec. Budování více než tři kilometry dlouhé komunikace potrvá do listopadu a bude stát sto dva miliony korun. Silnice se bude napojovat na obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3.
23. 4. 2024|

Stavbaři rovnají serpentiny u Bečova nad Teplou

Stavbaři v těchto dnech narovnávají serpentiny u Bečova nad Teplou. Jde o nejrizikovější silnici v Karlovarském kraji a jednu z nejnebezpečnějších v celém Česku. Kritický úsek, který měří necelý kilometr, se nachází na rušné komunikaci první třídy spojující Karlovy Vary a Plzeň. Denně po ní projedou tisíce aut. Práce, které v místě probíhají, představují největší dopravní omezení na Karlovarsku v letošním roce.
18. 4. 2024|

Dopravu v Plzni omezí v létě hlavně opravy tramvajových tratí a povrchů silnic

Opravy tramvajové trati ve Zbrojnické ulici a povrchů vozovek v Plaské, Lidické a Klatovské ulici omezí na konci jara a v létě dopravu v Plzni. Pokračovat budou opravy trati v Koterovské a Červenohrádecké ulici. Koncem roku začne přestavba kruhového objezdu na kraji města u Makra směrem na dálnici D5 a Domažlice, řekl ve středu náměstek primátora Aleš Tolar (STAN). Plzeň navíc připravuje i úsekové měření v dalších lokalitách.
17. 4. 2024Aktualizováno17. 4. 2024, 19:35|

ŘSD plánuje rozšíření dálnice mezi Prahou a Berounem. Některé obce mají připomínky

Dálnice D5 mezi Berounem a Pražským okruhem se má rozšířit na šest pruhů, práce by měly začít do pěti let. Projekt ale kritizují některé obce, obávají se nedostatečných protihlukových opatření. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl označil nesouhlas obcí za krátkozraký. Z jejich připomínek se chce poučit, uvedl v podcastu ŘSD. Starostové tvrdí, že nemají zásadní problém s rozšířením dálnice. Chtějí však, aby protihluková opatření vyhovovala i případnému dalšímu nárůstu dopravy.
15. 4. 2024|

Začíná oprava Hněvkovského ulice v Brně, omezila řidiče i provoz MHD

Ulice Hněvkovského v městské části Brno-jih, která je důležitou spojnicí mezi centrem města a dálnicemi D1 a D2, bude od pondělí téměř na měsíc částečně uzavřená. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam zahájilo opravu povrchu silnice v délce dvou kilometrů. Práce jsou rozděleny do čtyř etap. Brněnský magistrát v tiskové zprávě informoval o dopravních omezeních při prvních dvou etapách.
15. 4. 2024Aktualizováno15. 4. 2024, 11:18|

Začala stavba úseku D35 Džbánov–Litomyšl. Pracuje se i na dalších částech dálnice

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu úseku dálnice D35 Džbánov–Litomyšl. Stavba téměř za tři a půl miliardy korun bez DPH zahrnuje devět mostů, z toho dva nad dálnicí, mimoúrovňovou křižovatku, protihlukové stěny a odpočívku. Kromě toho stavbaře čekají přeložky silnic, cest a inženýrských sítí. Vybuduje ji polská firma Budimex. Stavební práce potrvají téměř tři roky.
8. 4. 2024|

V Česku dochází štěrk a písek, firmy pro ně jezdí stovky kilometrů

V tuzemsku začíná docházet štěrk a písek, a to především na stavbu dálnic nebo železničních tratí. Některé firmy už situaci označují jako surovinovou krizi. A na stavby v příhraničí chtějí materiál dovážet z okolních zemí.
5. 4. 2024|

V Pardubicích se začíná klenout největší zavěšený most v Česku

Do června překlene Labe v Pardubicích nový most, který se stane největším zavěšeným mostem v České republice. Dělníci pomocí hydrauliky začali mostní stavbu vysouvat nad řeku. Most je součástí severovýchodního obchvatu a vše má být dokončené do podzimu příštího roku.
5. 4. 2024Aktualizováno5. 4. 2024, 18:39|