Česko sužují přemnožení komáři. Objevují se i tropické druhy

6 minut
Události: Přemnožení komáři v Česku
Zdroj: ČT24

V Česku se přemnožili komáři, například na Třeboňsku jich je v letní sezoně nejvíc za poslední čtyři roky. Jejich líhnutí nahrálo vlhké a teplé jaro. Bodavý hmyz obtěžuje lidi v kempech, lesích a hlavně u vody, i repelenty pomáhají jen částečně. Situace se bude přitom zřejmě ještě zhoršovat.

V kempu v Třeboni je na začátku letních prázdnin asi pět set turistů, ale komárů je tam velká převaha. Letos je jich na jihu Čech mnohem víc, než je obvyklé. Například Hana Hronová jezdí s rodinou na stejné místo už sedm let a říká, že komárů přibylo. „Koušou celý den i večer, ale to se nedá nic dělat. Takže zapálíte svíčku a snažíte se to vydržet,“ řekla.

Komárů je tolik, že ani osvědčené metody – svíčky na odpuzování hmyzu nebo repelenty – příliš nezabírají. „(Svíčky) by měly odpuzovat, ale oni nad tím lítají,“ popsala Hronová. Její rodina si přivezla i repelenty, ale ty už spotřebovala a musela si dokoupit další.

Štípavé jsou samičky komára, ty láká pach potu a krve. „Nejhorší situace je kolem Nové řeky. Tam ty trasy jsou opravdu velmi exponované, co se komárů týče,“ prohlásila starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová (Občané pro Chlumecko).

Co štípnutí způsobuje

Reakce na štípnutí komára je obvykle mírná, dojde k zarudnutí a okolí vpichu nepříjemně pálí. Komár do těla totiž vpravuje cizí látky a těm se imunita člověka brání. To se projevuje lokálním zánětem, který svědí. „Základní poučka je, že zánět je potřeba chladit, nikoliv dávat na to teplo,“ radí zástupce přednosty kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol Vyacheslav Grebenyuk. Na trhu jsou přípravky s chladivým účinkem, případně s obsahem lokálně působících antihistaminik, dodal.

Na území Česka žije hned několik desítek druhů komárů. Nejznámějšími jsou komár pisklavý nebo záplavový. Jejich štípance na kůži většinou nezpůsobují větší zdravotní problémy. Kvůli oteplování planety se ale v tuzemsku začaly objevovat druhy, které jsou schopné přenášet i vážné nemoci.

Patří mezi ně například komár tygrovaný, který se zatím vyskytoval hlavně na jihu Evropy, ale objevuje se už i v Česku a na Slovensku. Evropské zdravotní úřady varují, že může přenášet horečku dengue, virus zika nebo západonilskou horečku. Tu letos zachytili lékaři například ve Španělsku.

Očkování

Podle odborníků výskyt komára tygrovaného v Čechách ale zatím vážné riziko nepředstavuje. Podle Grebenyuka je v tuzemsku poddruh tohoto komára, který nedokáže tropické nemoci přenášet tak snadno jako jiní.

Doporučuje ale očkování pro lidi, kteří chtějí cestovat po Evropě, a to i proti klíšťové encefalitidě nebo žloutence. „Při cestě po Česku a po Evropě bych doporučoval rozhodně se zamyslet nad očkováním proti žloutence typu B. Je dobré ho zkombinovat s vakcínou, která je proti A hepatitidě, protože se dá přenášet potravní cestou a vodou,“ potvrdil praktický lékař Josef Štolfa.

Základní očkování pro návštěvu evropských zemí poskytuje praktický lékař, ta specializovaná pro cestu do exotických destinací pak centra cestovní medicíny. „Neměli byste přijít na poslední chvíli, protože protilátkám chvilku trvá, než se nám vytvoří v těle, takže minimálně čtrnáct dnů, tři neděle před odletem,“ popsala přednostka kliniky pracovního a cestovního lékařství ve FN Královské Vinohrady. Průměrná cena aplikace vakcíny je kolem dvanácti set korun. Proti většině nemocí se stačí nechat naočkovat jednou dávkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 2 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 2 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 2 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
10:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 6 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 7 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...