Americký prezident Donald Trump plánuje zvýšit clo na dovoz ocele do Spojených států na 50 procent ze současných 25 procent. Řekl to na setkání se zaměstnanci ocelárny U.S. Steel v Pensylvánii. Zvýšení cla má podle něj posílit americký ocelářský průmysl. Později na své sociální síti Truth Social napsal, že vyšší clo se bude vztahovat i na hliník a vstoupí v platnost 4. června.
Trump plánuje zdvojnásobit cla na ocel a hliník na padesát procent
„Nikdo nebude moci tato cla obejít,“ řekl Trump před dělníky. Po jeho oznámení někteří účastníci začali skandovat: „USA, USA!“
Trump oznámil zavedení cla 25 procent na veškerý dovoz ocele a hliníku v únoru. V platnost toto clo vstoupilo 12. března a platí pro všechny země. Opatření podle jeho administrativy podpoří produkci ocele a hliníku v USA.
„Trump opakovaně vyhlásí nějaká cla a potom od nich zase ustoupí v rámci nějakých vyjednávání,“ připomněl expert na Severní Ameriku Kryštof Kozák. „Myslím, že je to zase nějaký signál – zkusíme to vyhlásit, uvidíme, jak to dopadne. Probíhají důležitá jednání s EU, to znamená, že je dost možné, že se tato cla stanou určitým vyjednávacím čipem na stole.“
Trump je podle něj cly fascinován. „Myslí si, že dokáží všechny problémy americké ekonomiky vyřešit, takže se vždy vyhlásí vysoká cla. Ale potom dojdou do Bílého domu zprávy, co všechno to bude znamenat, co všechno bude dražší a co to způsobí za problémy, a Trump zase trochu ustoupí,“ dodal výzkumník z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Už si z toho dělají analytici z Wall Street legraci, dávají mu přezdívku Taco, což znamená, že se Trump těch cel vždy zalekne. Nedokážu předpovědět, jestli tato cla vydrží, nebo zda se také sníží. A zda se sníží zase jen pro někoho, kdo Trumpovi něco nabídne,“ uzavřel Kozák.
EK: Krok přináší další nejistotu
Evropská komise uvedla, že Trumpova plánu na zvýšení cel velmi lituje. Krok globálním trhům přináší další nejistotu, sdělil mluvčí EK. Navíc podle Komise rozhodnutí povede ke zvýšení cen pro zákazníky i podnikatele na obou stranách Atlantiku. V neposlední řadě zvýšení cel na ocel podle EK podkopává nynější snahy dosáhnout společného řešení v otázce cel obecně.
Podle posledních údajů se přibližně čtvrtina oceli používané v průmyslovém odvětví v USA dováží. U hliníku je to více než čtyřicet procent. Podle ministerstva obchodu jsou Spojené státy největším dovozcem ocele na světě, s výjimkou Evropské unie. Loni USA dovezly 26,2 milionu tun. Podle americké vlády se nejvíce ocelářských výrobků dováží z Kanady, Brazílie a Mexika, mezi deset největších dovozců do USA patří také Německo.
Německé sdružení ocelářského průmyslu Wirtschaftsvereinigung Stahl uvedlo, že USA jsou nejdůležitějším odbytištěm pro evropský ocelářský průmysl. V roce 2023 se z celé EU do USA vyvezly přibližně čtyři miliony tun ocele, z toho přibližně jeden milion tun z Německa, které je největším výrobcem ocele v EU.
Analytik: Na Česko mít cla velký dopad nebudou
Na Česko a Evropskou unii bude mít navýšení cel podle analytika české investiční skupiny Natland Petra Bartoně minimální vliv. Do USA totiž unijní země vyvážejí minimum oceli. Zvýšení cel podle Bartoně dopadne hlavně na Kanadu a částečně také na Mexiko a Brazílii. Zásadní vliv nebude mít ani na Čínu, která do Spojených států po dlouhotrvající obchodní válce také dováží pouze zlomek výrobků.
„Z Německa tam specializovaná ocel proudí, ale když má takovou jinde nedosažitelnou kvalitu, bude proudit i nadále, i po clech. Zvýší se ale pravděpodobnost, že v EU zlevní ocel, když jí ze světa půjde do USA méně. To by významně pomohlo českému průmyslu – samozřejmě kromě ocelářství,“ řekl Bartoň.
Důvodem zvýšení cel je podle analytika Natlandu snaha Trumpa zavděčit se svým podporovatelům. Druhou příčinou ale může být také reakce na postup amerického soudu, který zrušil Trumpova cla na jednotlivé země světa. „Cla na ocel, hliník a auta tak jsou zatím jediná, která Trumpovi ještě zůstala. Byla vyhlášena podle jiného paragrafu, a tak se jimi soud nezabýval. O to více teď bude Trump zkoušet zvyšovat alespoň ta cla, která zatím ještě zvyšovat smí,“ dodal Bartoň.
Trump chválil fúzi U.S. Steel a Nippon Steel
Trump v Pensylvánii také pochválil fúzi mezi U.S. Steel a japonským konkurentem Nippon Steel, kterou minulý týden podpořil. Bližší podrobnosti o fúzi zatím nejsou příliš známé, upozornila agentura AFP. Trump ale ujistil, že Nippon Steel hodlá vložit čtrnáct miliard dolarů (307,5 miliardy korun) do budoucnosti U.S. Steel a ocelárna bude nadále pod kontrolou Spojených států.
Nippon se také zavázal udržovat vysoké pece U.S. Steel v plném provozu po dobu minimálně deseti let a nebude propouštět.